Vaasan Sähköllä Suomen tyytyväisimmät asiakkaat

Sähkön vähittäismyynti 2017 -tutkimuksen mukaan asiakkaat arvostavat sähköyhtiössään ennen kaikkea asiakkuuden vaivattomuutta ja yhtiön luotettavuutta.
- Avun saaminen tarvittaessa on palvelulaadun kulmakivi, kertoo EPSI Rating Finlandin toimitusjohtaja Tarja Ilvonen.
Hän jatkaa toteamalla, että eroa tutkittujen yritysten välille syntyi etenkin asiakkaana olemisen helppoudessa, jossa kärkikaksikko Vaasan Sähkö ja Keravan Energia erottuivat edukseen.
- Olemme pyrkineet siihen, että Vaasan Sähkön asiakkaana oleminen olisi mahdollisimman vaivatonta. Tästä syystä on todella mukava huomata, että asiakkaamme arvostavat nimenomaan sitä, kommentoi Vaasan Sähkön toimitusjohtaja Hannu Linna yhtiön menestystä tutkimuksessa.
Halpa hinta ei takaa tyytyväisyyttä
Hinta nousee tutkimuksessa vasta kolmanneksi kriteeriksi, kun tutkitaan tyytyväisyyteen vaikuttavia asioita. Asiakkaan kokemukseen vaikuttaa ennen kaikkea yrityksen imago ja tuotelaatu. Myös ympäristöasiat ovat tärkeitä, mutta tutkimus osoittaa kuitenkin, että suurin osa vastaajista kokee niiden olevan omassa sähköyhtiössä hyvällä tasolla.
EPSI Ratingin vuosittain tekemä Sähkön vähittäismyynti -tutkimus selvittää yhtiöiden
asiakastyytyväisyyttä ja asiakasuskollisuutta sekä sitä, mikä tekee asiakkaista tyytyväisiä ja uskollisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannu LinnaToimitusjohtaja
Vaasan Sähkö Oy
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan Sähkö on vahva energiakonserni, joka harjoittaa sähkönmyynti-, sähkönsiirto- ja kaukolämpötoimintaa sekä verkkourakointia. Konserniin kuuluu kaksi tytäryhtiötä: Vaasan Sähköverkko Oy sekä Oy RAVERA Ab. Konsernissa työskentelee yli 170 henkilöä ja liikevaihto vuonna 2016 oli noin 140 milj. euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan Sähkö Oy
Joustava tuotantoportfolio tuki tuloksentekoa29.8.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Tammi–kesäkuussa Vaasan Sähkö -konsernin liikevaihto oli 97,2 miljoonaa euroa (111,9 M€). Liikevaihto laski noin 13 prosenttia edellisvuoteen nähden johtuen alkuvuoden leudosta säästä ja matalammista markkinahinnoista. Konsernin liikevoitto oli kahden ensimmäisen kvartaalin aikana 12,2 miljoonaa euroa (20,4 M€). Yhtiön omavaraisuusaste laski 52,1 prosenttiin (53,0 %). Investoinnit olivat kesäkuun loppuun mennessä 10,3 miljoonaa euroa.
Pitkä prosessi päätökseen: Vaasan Sähkön hinnankorotus vuonna 2022 on loppuun käsitelty24.6.2025 17:37:34 EEST | Tiedote
Korkein oikeus on 24.6.2025 päättänyt, ettei myönnä kuluttaja-asiamiehelle valituslupaa jo yli pari vuotta kestäneessä sähkön hinta -käsittelyssä. Vaasan Sähkö on siten kaikilta osin saanut vahvistuksen vuonna 2022 tekemänsä hinnankorotuksen oikeellisuudelle. - Tämä on meille ja asiakkaillemme tärkeä viesti. Vaasan Sähkön nimi on nostettu isosti otsikoihin asian yhteydessä. Toivon, että tämäkin korkeimman oikeuden tärkeä päätös kiinnittää huomion samalla tavalla, toteaa Vaasan Sähkön toimitusjohtaja Stefan Damlin.
Vaasan Sähköverkko on aloittanut mittavan toimitusvarmuushankkeen – 440 sähköpylvästä poistetaan30.5.2025 07:03:00 EEST | Tiedote
Vaasan Sähköverkko on aloittanut kaksivuotisen maakaapelointihankkeen Mustasaaren Vallvikista Vassoriin. Hankkeessa ilmajohtoa kaivetaan maan alle sään suojaan noin 44 kilometrin edestä. Samalla sähköverkon automaatioastetta lisätään, ja viankorjaus paranee.
Uudet energiamittarit kaukolämpöasiakkaille15.5.2025 07:01:00 EEST | Tiedote
Vaasan Sähkö on aloittanut projektin, jossa yhtiön kaukolämpöasiakkaat saavat uudet energiamittarit. Nykymittarit ovat tulossa käyttöikänsä päähän, kun 2G-verkko ajetaan Suomessa alas lähivuosina.
Leuto talvi laski sähkön markkinahintaa ja liikevaihtoa kaikissa liiketoiminnoissa12.5.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Tammi–maaliskuussa Vaasan Sähkö -konsernin liikevaihto oli 61,0 miljoonaa euroa (76,1 M€). Liikevaihto laski lähes viidenneksen edellisvuoteen nähden johtuen leudosta säästä ja matalammista markkinahinnoista. Leuto sää näkyi kaikissa liiketoiminnoissa. Konsernin liikevoitto oli ensimmäisen kvartaalin aikana 7,2 miljoonaa euroa (13,8 M€). Yhtiön omavaraisuusaste nousi 54,0 prosenttiin (51,9 %). Investoinnit olivat ensimmäisellä vuosineljänneksellä 4,5 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme