Helsinki takaa kaikille helsinkiläisille peruskoulun päättäville nuorille opiskelupaikan - vuoden 2018 yhteishaussa yhteensä yli 6100 aloituspaikkaa Helsingin lukioihin ja ammatilliseen koulutukseen
Vuoden 2018 yhteishakuajat: Ammatillisen koulutuksen ja lukiokoulutuksen yhteishakuaika 20.2. -13.3.2018. Perusopetuksen jälkeisten valmistavien koulutusten hakuaika 22.5.–24.7.2018.
Lukiokoulutuksen paikat
Jaosto päätti, että suomenkielisessä lukiokoulutuksessa on turvattava aloituspaikka Helsingissä sijaitsevissa suomen- ja vieraskielisissä lukioissa ainakin 2 804 helsinkiläiselle nuorelle. Lisäksi on varauduttava tarjoamaan osa lukiopaikoista Helsingin ulkopuolelta tuleville hakijoille, joita on ollut keskimäärin 25 % lukiokoulutuksen aloittaneista. Ruotsinkielisien lukioiden osalta ruotsinkielinen jaosto päätti jo aiemmin (28.11.2017) 403 aloituspaikasta.
Ammatillisen koulutuksen paikat
Ammatillisen koulutuksen osalta jaosto päätti, että Stadin ammattiopistoon varataan 3298 aloituspaikkaa. Esitetyt aloituspaikat sisältävät ammatillisten perustutkintojen ja ammatilliseen koulutukseen valmentavan koulutuksen järjestämiseen kohdennettavat aloituspaikat. Stadin ammattiopisto varaa yhteishaun aloituspaikat peruskoulunsa keväällä 2018 päättäville ja ilman tutkintoa oleville helsinkiläisille nuorille.
Yhteishaku säilyy, mutta jatkossa ammatilliseen haetaan myös jatkuvalla haulla Valtakunnallinen yhteishaku säilyy jatkossakin perusopetuksen päättäneiden sekä ilman tutkintoa olevien päähakeutumisväylänä. Ammatillisen reformin ansiosta alkaa myös jatkuva haku. Jatkuvien hakujen kautta hakija voi hakea koulutukseen ja aloittaa opintonsa joustavasti ympäri vuoden. Jatkuvilla hauilla Stadin ammattiopisto pystyy tehokkaasti vastaamaan Helsingin seudun nopeasti muuttuviin koulutus- ja osaamistarpeisiin. Lisäksi 1.8.2018 alkaen kapea-alaisia tutkintoja uudistetaan niin että ne ovat nykyistä laaja-alaisempia tutkintoja ja vastaavat näin paremmin työelämän tarpeisiin. Uudet tutkinnot tarjoavat opiskelijoille monipuolisesti erilaisia mahdollisuuksia suunnata omaa osaamistaan työelämän tarpeiden ja oman mielenkiinnon mukaan. Uusia perustutkintoja ovat muun muassa leipomoalan ammattitutkinto (korvaa kolme aiempaa tutkinto: kondiittorin, leipurin ja leipomoteollisuuden ammattitutkinto), hius- ja kauneusalan perustutkinto (korvaa kaksi aiempaa tutkintoa) ja media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto.
Kasvatus- ja koulutuslautakunnan suomenkielisen jaoston päätöstiedote: https://www.hel.fi/helsinki/fi/kaupunki-ja-hallinto/paatoksenteko/lautakunnat-ja-johtokunnat/kasvatus-ja-koulutuslautakunnan-suomenkielinen-jaosto-paatostiedotteet
Yhteyshenkilöt
Arja Kukkonen, arja.kukkonen@hel.fi
Lukio- ja ammatillinen koulutuksen ja vapaan sivistystyön johtaja
puh. 09 310 86611
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Työpajankatu 8
00580 Helsinki
09 310 44986https://www.hel.fi/kasvatuksen-ja-koulutuksen-toimiala/fi
Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala huolehtii Helsingin kaupungin varhaiskasvatuksesta, esiopetuksesta, perusopetuksesta ja lukiokoulutuksesta, suomenkielisestä ammatillisesta koulutuksesta sekä vapaasta sivistystyöstä. Toimialaan kuuluu neljä palvelukokonaisuutta: varhaiskasvatus ja esiopetus, perusopetus, lukio- ja ammatillinen koulutus ja vapaa sivistystyö, ruotsinkieliset palvelut sekä hallinto. Seuraa meitä #HelsinkiOppii ja #LastenHelsinki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kasvatuksen ja koulutuksen toimiala
Päätöstiedote kasvatus- ja koulutuslautakunnan kokouksesta 29.4.202529.4.2025 18:11:01 EEST | Tiedote
Lautakunnan tiistaina 29. huhtikuuta pidetyn kokouksen päätöstiedote on julkaistu kasvatuksen ja koulutuksen toimialan verkkosivuilla. Kokouksen esityslista on saatavilla toimialan verkkosivuilta.
Helsinginkadun Filharmonikoiden 80-vuotis juhlakonsertti Musiikkitalossa29.4.2025 10:30:12 EEST | Tiedote
Noin 200 esiintyjän joukko nousee lavalle 24. toukokuuta, kun Helsinginkadun Filharmonikot täyttää 80 vuotta. Juhlakonsertissa kuullaan Ludwig van Beethovenin rakastettu 9. sinfonia ”Oodi ilolle”.
Ennakkotiedote: Helsingin kasvatus- ja koulutuslautakunta kokoontuu tiistaina 29.4.202525.4.2025 14:20:43 EEST | Tiedote
Kasvatus- ja koulutuslautakunnan seuraava kokous pidetään tiistaina 29. huhtikuuta klo 16.15. Kokouksen esityslista on julkaistu kasvatuksen ja koulutuksen toimialan verkkosivuilla. Kokouksessa lautakunnalle annetaan Helsinki oppii – tulevaisuuden taidot -julkaisun tilannekatsaus toimenpiteistä vuosilta 2024-2025. Kaupunkistrategian 2021–2025 mukaisesti ”Helsinki oppii – tulevaisuuden taidot” tulee kulkemaan yli valtuustokausien osana strategiaa, talousarviota, toimintasuunnitelmia ja yleistä kehittämistä. Lisäksi esityslistalla on muun muassa seuraavat tilahankkeet. päätös Munkkiniemen alueella, osoitteessa Tietokuja 1, sijaitsevan Munkkiniemen ala-asteen koulun ja Munkkivuoren ala-asteen koulun liikuntahallin tarveselvityksen hyväksymisestä lausunto Helsingin Rudolf Steiner -koulun / Rudolf Steinerskolan i Helsingfors hankesuunnitelmasta osoitteessa Lehtikuusenkatu 4 Lautakunnan kokouksen päätöstiedote julkaistaan kokouksen päätyttyä toimialan verkkosivuilla.
Beslutsmeddelande: Svenska sektionen vid nämnden för fostran och utbildning sammanträdde i kväll 15.4.202515.4.2025 17:55:46 EEST | Pressmeddelande
Protokollet finns på sektorns webbplats.
Päätöstiedote kasvatus- ja koulutuslautakunnan kokouksesta 8.4.20258.4.2025 19:19:54 EEST | Tiedote
Lautakunnan tiistaina 8. huhtikuuta pidetyn kokouksen päätöstiedote on julkaistu kasvatuksen ja koulutuksen toimialan verkkosivuilla. Kokouksen esityslista on saatavilla toimialan verkkosivuilta. Lautakunnalle annettiin kokouksen yhteydessä lisätietoa perusopetuksen rahoituksesta, koska eri yhteyksissä on herännyt kysymyksiä, onko kaupunki leikannut perusopetuksen budjettia. Helsingin kaupunki ei ole leikannut perusopetuksen rahoitusta. Vuoden 2025 talousarviossa perusopetuksen budjettia lisättiin 20 miljoonalla eurolla. Lisäksi perusopetuksen koulujen budjetteihin lisättiin tarveperusteiseen rahoitukseen 0,9 miljoonaa euroa ja painettuihin oppimateriaaleihin 0,4 miljoonaa euroa. Perusopetukseen on kuitenkin ollut mahdollista hakea ja saada määräaikaisia valtionavustuksia, joiden määrää valtio on vähentänyt. Hankerahoitus on siis vähentynyt. Tätä rahoitusta ei alun perinkään ole tarkoitettu pysyvien menojen rahoittamiseen ja kouluilla on ollut tieto tämän rahoituksen vähenemisestä. Lis
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme