MessukeskusMessukeskus

Kalastusveneallas ja jättiakvaario kalastusoppaiden pelikenttinä

Jaa
Vene 18 Båt -messujen uudella Kalastusvenealtaalla venevalmistajat ja kalastusoppaat esittelevät hienon valikoiman erityisesti kalastukseen suunniteltuja veneitä varusteineen sekä vinkkejä kalastukseen. Venemessuilla on tänä vuonna ennätysmäärä kalastusveneitä ja kalastusohjelmaa. Rapala Kalatakuu Jättiakvaariossa voi seurata kalojen reaktioita erilaisiin uistimiin ja kalastustekniikoihin. Kalastusalueen ohjelmaa päästään seuraamaan nyt myös aivan uudesta perspektiivistä vedenalaisen kauko-ohjattavan kameradronen avulla. Vene 18 Båt -messut järjestetään 9.–18.2.2018 Messukeskuksessa Helsingissä

Uudessa Kalastusvenealtaassa on esittelyssä kahdeksan huippuvarusteltua kalastusvenettä; Aaltomarine, Alucat W8, Boatstar, Buster M1, Finval, Silver Eagle, Tracker sekä Lund. Veneiden varusteina on mm. keulasähkömoottoreita, matalavesiankkureita, luotaimia, heittotaso- ja säilytystilaratkaisuja sekä monia muita kalastuksen toimivuuden, mukavuuden ja tehokkuuden kannalta mullistavia innovaatioita. Altaan vieressä esitellään lisäksi ruotsalaisia Linder-veneitä. Kaikki kalastusveneet on suunniteltu vastaamaan nykyaikaisen urheilukalastajan toiveisiin. Altaalla kuullaan veneiden ja varustepuolen annin ohella kiehtovia esityksiä kalastuksen eri ulottuvuuksista ja tekniikoista.

Esiintyjinä kalastusalueella ovat maamme eturivin kalastusoppaista mm. Ari Paataja, Mika "Haukikoira" Vornanen, Peter Lahti, Jani Ollikainen ja Toni Pohjalainen. Lisäksi lauteilla nähdään Team Humminbird Finland -kapteeni Sami Karhu, Rapala Pro Guidet Markku Tiusanen, Tero Ruoho, Timo Koikkalainen ja Mikko Seppänen, kalastuspersoona Jani Himanko, kalastusopas Kari Lossi ja Jarno "Vekkuli" Vähämäki sekä kalastusta naisnäkökulmasta katsova kalastava kiinteistövälittäjä Heli Nikula.  

Kalastusvenealtaan ja Rapala Kalatakuu Jättiakvaarion ohjelmaa päästään seuraamaan nyt myös aivan uudesta perspektiivistä vedenalaisen kauko-ohjattavan PowerRay kameradronen avulla. Kuva vedenalaisista tapahtumista nähdään isoista näytöistä. Kauko-ohjattavat kameradrone sopii erinomaisesti kartoittamaan vedenalaista maailmaa ja on erinomainen sekä ammattiveneilyyn että harrastajille. Kameradrone on käytössä myös Uusi Aalto -altaalla.

Kalastusalueen isäntänä toimii tuttuun tapaan Mikko ”Peltsi” Peltola.

Hauenkalastajia, kalajuttuja ja vinkkejä

Rapala Kalatakuu Jättiakvaariossa on yli 22 000 litraa vettä ja siinä ui oikeita kaloja. Kalastusoppaat kertovat parhaat vinkkinsä erilaisiin kalastustilanteisiin sekä opastavat onnistuneisiin kalareissuihin ja oikeiden vieheiden valintaan. Akvaariolla tutustutaan hauen kalastukseen merellä, joella ja virtaavassa vedessä. Kaikkiin olosuhteisiin on omat kikkansa ja vieheensä. Messuilla saa tieto hauen kalastukseen keskittyvästä Rapala – Chase The Beast Road Show’sta. Se aloittaa Euroopan kiertueensa venemessuilta. Esittelyssä akvaariolla on uutuusvieheet ja lippauistimet. Akvaariolla esitellään kalastustekniikoista drop shot- ja vaappujigaus, jotka on hyvä hallita erityisesti silloin, kun perinteiset kalastusmuodot eivät jostain syystä toimi. Rapala ProGuide -kalastusopas Tero Ruohon on toiselta ammatiltaan kokki ja hän tulee kertomaan vinkit itsepyydystetyn hauen valmistamiseen. Siitä tehdään haukiburgeri. 

Rapala Flip Off -heittorata on tänäkin vuonna venemessuilla.  Kuivalla heittoradalla heitetään viehettä ja kisataan tarkkuudesta.

Kalastuksen Nobel jaetaan avajaispäivänä

Vapaa-ajan kalastuksen Nobel jaetaan Rapala Kalatakuu Jättiakvaariolla perjantaina  9.2. klo 16.30. Palkinnon jakaa Urheilukalastusseura West Coast Trolling Team nyt jo 19:nnen kerran huomionosoituksen henkilölle tai taholle, joka on toiminnallaan edistänyt suomalaisen urheilukalastuksen hyvinvointia ja kehitystä.

Uudet aukioloajat, Trade Day historiaan

Vene 18 Båt -messujen sisäänpääsykäytäntöjä on hiukan muutettu viime kerrasta. Tapahtuman ensimmäinen perjantai 9.2. ei enää ole ammattilaispäivä vaan kaikki pääsevät avajaispäivänä messuille. Venemessut on avoinna arkisin klo 11-19 ja viikonloppuisin klo 10-18. Pääsyliput ovelta 19 e/12 e. Ennakkoon ennen messujen avajaispäivää verkkokaupasta http://shop.messukeskus.com ostettuna 16 e/10 e.

Messukeskus järjestää Pohjois-Euroopan suurimman veneilytapahtuman Vene 18 Båt -messut Venealan Keskusliitto Finnboat ry:n toimeksiannosta 9.–18.2.2018 Messukeskuksessa Helsingissä. Venemessut järjestetään nyt 49. kertaa. Vuonna 2018 venemessut tuo esille John Nurmisen Säätiön toimintaa nostamalla messujen teemaksi Puhdas Itämeri. Messujen pääyhteistyökumppani on Volvo Car Finland Oy Ab. Vene 18 Båt -messut mukana tukemassa Itämeren suojelua www.puhdasitameri.fi #puhdasitameri

Aukioloajat: pe 9.2. klo 11-19 la-su 10. – 11.2. klo 10-18 ma-pe 12. – 16.2. klo 11-19 la-su 17. – 18.2. klo 10-18.

www.venemessut.fi #venemessut

Lisätietoja: Messukeskus, tiedottaja Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com

Kuvia Vene Båt -messuista: http://mediabank.messukeskus.com

Kuvat

Lataa
Rapala Kalatakuu Jättiakvaario
Rapala Kalatakuu Jättiakvaario
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Messukeskus
Messukeskus
Messuaukio 1
00520 HELSINKI

+358 40 450 3250http://www.messukeskus.com

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.

Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.

Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye