NYT-liikunta jatkuu Helsingin kaupungin vakinaisena toimintana!

Viikoittaisen järjestettävän noin 50 liikuntatunnin lisäksi henkilökohtaista liikuntaneuvontaa tarjoava NYT-liikunta toimi aiemmin Helsinki 200 vuotta pääkaupunkina -juhlavuoden erillismäärärahalla.
NYT-liikuntatunnit järjestetään yhteistyössä helsinkiläisten liikuntaseurojen ja -järjestöjen kanssa. NYT-liikunnan toivotaan tavoittavan etenkin ennestään liikuntaa harrastamattomia helsinkiläisnuoria, sekä niitä joilla ei ole tällä hetkellä koulutus- tai työpaikkaa. NYT:n tavoitteena on edistää nuorten kokonaisvaltaista hyvinvointia liikunnan ja ohjauksen keinon.
Kevään ja kesän 2018 ajan NYT-liikunta jatkuu maksuttomana, mutta syksyllä 2018 NYT-liikunnassa käyttöön otetaan maksullinen liikuntakortti. Kyseisellä liikuntakortilla voi osallistua kaikkeen NYT-liikunnan toimintaan. Vastaavaa liikuntakorttia käytetään Helsingin kaupungin järjestämissä Lähiöliikunnassa ja 13–17-vuotiaille suunnatussa FunAction-liikunnassa.
NYT-liikuntaan ei tarvitse jatkossakaan ilmoittautua etukäteen eikä osallistuminen vaadi minkäänlaista liikuntataustaa. Mukaan voi mennä milloin vain, kun toimintaa on tarjolla. Mukaan voi hypätä yksin tai vaikka kavereiden kanssa.
Lisätietoja NYT-liikuntatarjonnasta ja liikuntaneuvonnasta löytyy osoitteesta nytliikunta.fi.
Lisätietoja:
Hankekoordinaattori
Saana Saarikivi
puh. 040 501 3582
sähköposti: saana.saarikivi@hel.fi
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsinki on elämyksellinen ja vetovoimainen kaupunki täynnä tekemistä ja osallistumisen mahdollisuuksia. Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala tarjoaa kaupungin asukkaille ja vierailijoille vuodessa yli 20 miljoonaa kokemusta – taidetta, tapahtumia, kursseja, harrastuksia, tiloja, ulkoilualueita ja palveluja liikkumiseen sekä tukea kulttuurille ja kansalaistoiminnalle.
Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala muodostuu neljästä palvelukokonaisuudesta, kirjasto, kulttuuri, liikunta ja nuoriso sekä yhteisistä palveluista. Toimialan 1 800 työntekijää ylläpitää ja parantaa helsinkiläisten mahdollisuuksia hyvään elämään ja aktiiviseen kansalaisuuteen. Helsingissä on helppoa ja houkuttelevaa lähteä liikkeelle. Joka päivä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Helsingfors stads kulturcentrum, bibliotek och museer erbjuder ett brett utbud av gratisprogram på Konstens natt11.8.2025 11:49:21 EEST | Pressmeddelande
Stadens kulturcentrum, bibliotek och museer firar Konstens natt den 14 augusti med ett omfattande programutbud – gratis för deltagare i alla åldrar. På agendan bland andra: Vilma Jää och Josén Pimeä Puoli på Malms evenemangssommar, Ánnámáret med samisk kulturinspiration och dragspelskonstnären Kimmo Pohjonen på Esplanadestraden. Det nya Donarmuseet öppnar i Alphyddan, Simstadion tjuvstartar den 13 augusti med clownhoppshow och på Nordhuset sjunger Annica Cloe & co för fred. Se hela programutbudet på webbplatsen tapahtumat.hel.fi.
Helsingin kaupungin kulttuurikeskuksissa, kirjastoissa ja museoissa runsaasti maksutonta tarjontaa Taiteiden yönä11.8.2025 11:42:58 EEST | Tiedote
Kaupungin kulttuurikeskuksissa, kirjastoissa ja museoissa juhlitaan Taiteiden yötä 14.8. runsaalla ohjelmalla kaikenikäisille. Kaupunkifestivaali Malmin tapahtumakesässä esiintyvät Vilma Jää ja Josén Pimeä Puoli. Espan lavalle nousevat saamelaisesta kulttuuriperinteestä ammentava kokoonpano Ánnámáret sekä harmonikkataiteilija Kimmo Pohjonen. Uudistetun Duunarimuseon avajaisia juhlitaan Alppilassa. Uimastadionilla otetaan varaslähtö Taiteiden yöhön jo keskiviikkona 13.8., kun maauimalassa järjestetään perinteinen Jerobeam Salakyttä Teamin pellehyppyshow. Koko tarjontaan voi tutustua verkkosivuilla: tapahtumat.hel.fi
Donarmuseet öppnar på Konstens natt 14.87.8.2025 10:30:00 EEST | Pressmeddelande
Det nya Donarmuseet slår upp sina dörrar för besökare på Konstens natt den 14 augusti. Helsingfors stadamuseum har blåst nytt liv i och uppdaterat det tidigare Arbetarmuseet för att förmedla en levande, nyanserad och genuin bild av arbetarnas liv i 1900-talets i Alphyddan.
Duunarimuseo avautuu Taiteiden yönä 14.8.7.8.2025 10:30:00 EEST | Tiedote
Duunarimuseo avautuu peruskorjauksen jälkeen yleisölle Taiteiden yönä 14. elokuuta. Päivitetty museo tarjoaa elävän ja moniaistisen kuvan duunareiden elämästä työväenasuntokorttelissa Alppilassa.
Koffarin Kinofest tuo elokuvia ja konsertteja ilmaiseksi Helsingin Sinebrychoffin puistoon ensi viikolla7.8.2025 09:37:48 EEST | Tiedote
Koffarin Kinofest tuo elokuvan ja musiikin Sinebrychoffin puistoon 15.–17. elokuuta. Ilmaisfestivaalilla nähdään kotimaisia huippuartisteja kuten Ina Forsman ja Jukka Eskola sekä huippuelokuvia, kuten moderni klassikko In the Mood for Love. Tapahtuman tuottaa Savoy-teatteri, ja se on kaupunkilaisten äänestämä OmaStadi-hanke.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme