Kiinalaisen uuden vuoden juhlintaa seurasi noin 40 000 katsojaa, kun kukon vuosi vaihtui koiran vuoteen torstaina 15.2. Helsingin keskustassa.

Tapahtumaan kuuluu perinteisiä kiinalaisia uudenvuoden elementtejä, kuten markkinat, runsas valikoima herkullisia ruokia, värikkäitä lyhtyjä, tanssivia lohikäärmeitä ja leijonia sekä ilotulitteiden pauketta. Perinteisen kiinalaisen uudenvuoden ohjelman lisäksi tapahtumassa nähtiin muun muassa kungfu-tähti Jackie Chanin perustaman kiinalaisiin kamppailulajeihin erikoistuneen Long Yun Kungfu -ryhmän neljä erilaista esitystä, Beijing City Contemporary Dance Companyn tanssiesityksiä sekä kuultiin perinteistä kiinalaista musiikkia.
”Säätila oli mitä otollisin jääveistostapahtumalle. Long Yun Kungfu -ryhmän esitykset olivat huikeita. Finlandia-talon juhlavalaisu kruunasi tapahtuman”, sanoo tapahtuman tuottaja Johanna Rissanen Kulttuurikeskus Caisasta.
Keskuskadulle ja Jääpuistoon syntyi kaksitoista jääveistosta, jotka kuvasivat kiinalaisen eläinradan kahtatoista eläinhahmoa. Veistoksia oli toteuttamassa kolme kiinalaista jäänveistäjää Yu Zhengqiang, Zhan Weiqi sekä Wu Taicheng. Suomen jääveistotaituruutta tapahtumassa edustivat hallitseva suomenmestari Anssi Kuosa sekä Eeva Karhu ja Jouko Aroheinä. Lisäksi veistoksia olivat toteuttamassa latvialainen Zigmunds Vilnis sekä mongolialaiset Lkhagvadorj Dorjsuren ja Dorjnamjil Baatar. Jääveistokset tarjosi Finnair.
Beijing City Contemporary Dance Company yhdisti esityksissään perinteisiä kiinalaisia elementtejä moderniin tanssiin. Ryhmä esitti lisäksi aarian romanttisesta peking-oopperasta Suo lin nang. Pekingin perinneorkesterin esityksissä kuultiin perinteisiä kiinalaisia instrumentteja. Juhlahumun lomassa julkistettiin kiinalaisille matkailijoille suunnattu Helsinki-MiniApp-sovellus.
Tapahtuma levittäytyi ensimmäistä kertaa Rautatientorin Jääpuistoon. Jäällä nähtiin Helsingin Taitoluisteluklubin MiniMints -ryhmän esityksiä. Yleisölle oli maksutonta luisteluopetusta. Luistele mun kaa! -jääseikkailu on Suomen Taitoluisteluliiton perheluistelutuote, joka on osa Koko Suomi Luistelee -hanketta.
Tulevana koiran vuotena luvataan idealismin lisääntyvän. Usko rahan ylivaltaan horjuu ja antaa ihmisille hyvän mahdollisuuden asettaa arvonsa uuteen järjestykseen. Toisaalta koiran vuosi voi tuoda tahdonvoimansa ja oikeudenmukaisuutensa vuoksi myös vastakkainasettelua. Koiran vuonna kiistakysymyksissä kuullaan myös vastakkaisia mielipiteitä ja epätavallisia, mutta toimivia ajatuksia nostetaan esiin. Koiran vuosi 16.2.2018-5.2.2019
Helsingin Kiinalaisen uudenvuoden tapahtumaa on vietetty Helsingissä vuodesta 2007 lähtien. Nyt ensimmäistä kertaa Keskuskadun lisäksi myös Rautatientorin Jääpuistotossa vietetty juhla oli kahdestoista Helsingissä järjestetty kiinalaisen uudenvuoden tapahtuma. Juhla tuotetaan Helsingin ja Pekingin kaupunkien yhteistyönä ja sen järjestäjät ovat Kulttuurikeskus Caisa ja Suomi-Kiina-seura. Tämän vuoden pääyhteistyökumppanit ovat Finnair, Silja Line ja Atria.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot
Tuottaja Johanna Rissanen, 040 351 3797, johanna.rissanen@hel.fi
www.kiinalainenuusivuosi.fi
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aika/viestintä ja markkinointi
Viestintäsuunnittelija Anne Malmström, 040 334 1089, anne.malmstrom@hel.fi
Kuvat






Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsinki on elämyksellinen ja vetovoimainen kaupunki täynnä tekemistä ja osallistumisen mahdollisuuksia. Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala tarjoaa kaupungin asukkaille ja vierailijoille vuodessa yli 20 miljoonaa kokemusta – taidetta, tapahtumia, kursseja, harrastuksia, tiloja, ulkoilualueita ja palveluja liikkumiseen sekä tukea kulttuurille ja kansalaistoiminnalle.
Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala muodostuu neljästä palvelukokonaisuudesta, kirjasto, kulttuuri, liikunta ja nuoriso sekä yhteisistä palveluista. Toimialan 1 800 työntekijää ylläpitää ja parantaa helsinkiläisten mahdollisuuksia hyvään elämään ja aktiiviseen kansalaisuuteen. Helsingissä on helppoa ja houkuttelevaa lähteä liikkeelle. Joka päivä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Päätöstiedote: kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 17.6.202517.6.2025 20:21:17 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan 17.6.2025 kokouksen päätöstiedote on julkaistu. Lautakunta hyväksyi muun muassa uuden Lasten liikennekaupungin ja Hermanninrannan/Kalasataman nuorisotilan tarveselvitykset sekä keppihevosharrastusta koskevan lausunnon. Lisäksi lautakunta hyväksyi esityksen Helsingin kaupunginorkesterin uudesta intendetistä, FM Jari Eskolasta.
Helsingin kaupunki tarjoaa Pride-viikolla runsaasti sateenkaarevaa ohjelmaa17.6.2025 14:19:55 EEST | Tiedote
Helsingin kulttuurikeskuksissa, kirjastoissa, kaupunginmuseossa ja nuorisopalveluissa juhlistetaan yhdenvertaisuutta järjestämällä Pride-viikolla 23.–29.6. monimuotoista ohjelmaa, kuten työpajoja, musiikkiesityksiä ja satutunteja. Tasa-arvo ja ihmisoikeudet kuuluvat Helsingin keskeisiin arvoihin, jotka näkyvät kaupungin toiminnassa ympärivuotisesti.
Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 17.6.202512.6.2025 14:36:02 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokouksen 17.6.2025 esityslista on julkaistu. Kyseessä on valtuustokauden uuden lautakunnan kokoonpanon ensimmäinen kokous.
Uusi ilmaisfestivaali Koffarin Kinofest tuo elokuvia ja rytmimusiikkia Sinebrychoffin puistoon elokuussa12.6.2025 12:41:14 EEST | Tiedote
Sinebrychoffin puistossa järjestetään uusi ilmainen kaupunkifestivaali Koffarin Kinofest elokuun puolivälissä. Festivaalilla kuullaan rytmimusiikkia Suomen parhailta jazz-, blues- ja soul-artisteilta ja jokaisen illan päättää elokuva. Elokuvaohjelmistossa nähdään mm. tuore musiikkidokumentti Becoming Led Zeppelin. Tapahtuma on Helsingin kaupungin osallistuvan budjetoinnin OmaStadi-hanke.
Vuorovaikutteinen mediataidenäyttely Oceanaia: Bloom of Synthesis avautuu Oodissa9.6.2025 11:47:21 EEST | Tiedote
Kesäkuussa Helsingin keskustakirjasto Oodin Kuutio-tilassa avautuu vuorovaikutteinen taideteos Oceanaia: Bloom of Synthesis, joka yhdistää kuvataiteen, pelisuunnittelun ja tieteen. Näyttely on avoinna kirjaston aukioloaikoina 18.6.–17.8.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme