Urheiluhuuma jatkuu Lasten Olympialaisissa GoExpossa

Lasten Olympialaiset on GoExpon ja Suomen Olympiakomitean yhteisponnistus, joka liikuttaa jopa 4000 lasta perjantaina 2.3. Pääasiassa alakoululaisista koostuvat koululaisryhmät valloittavat Messukeskuksen heti aamusta, jolloin Lasten Olympialaisten eri lajien testailupaikat on varattu vain lasten kisailuun. Muulle yleisölle tapahtuma avautuu klo 12. Lasten Olympialaisten suorituspaikat ovat kaikenikäisten messukävijöiden kokeiltavina koko tapahtuman ajan, ja lapset voivat kerätä suorituksistaan merkintöjä Suomen Olympiakomitean osastolta saatavaan urheilupassiin myös viikonloppuna.
Kimmokkeen liikuntaharrastukseen voi hyvinkin saada messuilta, missä Lasten Olympialaisten lajeina ovat muun muassa jalkapallo, sulkapallo, golf, pyöräily, keilaus, tennis, trampoliiniurheilu, frisbeegolf, voimistelu ja taekwondo. Lisäksi yhtenä rastipisteenä messujen urheilupassissa on ”Punainen kortti rasismille”, jonka tavoitteena on saada lapset ja nuoret pohtimaan mitä rasismi on, millaisia ilmiöitä siihen liittyy ja millaiset toimintamallit ehkäisevät kiusaamista sekä syrjivää ja rasistista käytöstä.
Suomen Olympiakomitea haluaa kannustaa lapsia monipuoliseen liikkumiseen paitsi messuilla, myös koulun iltapäivätoiminnassa ja oman alueen urheiluseuroissa.
- Monipuoliseen liikkumiseen kannustaminen ja liikkumisen lisääminen ovat Olympiakomiteassa tärkeitä painopisteitä. Visiomme on, että jokaiselle lapselle löytyisi mieluisa harrastus, ja mielellään vielä koulupäivien yhteydessä. Lasten Olympialaisten tavoitteena on tutustuttaa lapsia eri lajeihin ja rohkaista testaamaan myös sellaisia lajeja ja liikkumisen muotoja, joita ei aiemmin ole päässyt kokeilemaan, kertoo Suomen Olympiakomitean asiantuntija Maria Ulvinen.
Lasten Olympialaisten lisäksi GoExpossa on paljon muutakin ohjelmaa lapsille. Tapahtumassa voi tutustua yhteensä yli 50 eri lajiin poniratsastuksesta SUP-lautailuun ja hip hop -tanssista kuplafutikseen. Lisäksi lapsille on supersuosittu keppihevosareena, jossa on este-, kouluratsastus- ja agilitykisoja sekä näytöksiä ja opetustunteja.
Pienimmille lapsille on oma fillarialue, Crescent SkidiRide Lasten pyöräilyrata, jossa 2–8-vuotiaat lapset pääsevät ajamaan polkupyörillä ja potkupyörillä. Isommat lapset voivat kokeilla taitojaan haastavalla, kumpuilevalla radalla pyöräkrossiparkissa.
GoExpoon kuuluvat Fillari, Kunto, Golf, Outdoor, Ball Sports ja Kuva&Kamera. GoExpo järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 2.–4.3.2018. Lisäksi samaan aikaan ja samalla lipulla pääsee tutustumaan myös Helsinki Horse Fair -hevostapahtumaan.
Tervetuloa myös GoExpon tiedotustilaisuuteen pe 2.3. klo 11–12.
Katso ilmoittautumisohjeet ja lisätiedot: http://messukeskus.com/press-release/goexpo-tiedotustilaisuus-2018/
Aiheina:
- Trendikäs työmatkapyöräily - helppo ratkaisu kansanterveyden ja -talouden ongelmiin?
- Vuoden pyörä 2018
- Entiset nuoret liikkujina
- Vuoden retkikohde 2018
Lisätietoja: Messukeskus, tiedottaja Riikka Luomanpää, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com
www.goexpo.fi, www.facebook.com/goexpo.fi
#goexpo2018
Kuvia aiemmista GoExpo-messuista vapaasti median käyttöön: http://mediabank.messukeskus.com/
Median akkreditoituminen: http://messukeskus.com/uutishuone/akkreditointi/tai paikan päällä Lehdistökeskuksessa.
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Riikka Luomapää, Messukeskus, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com, www.goexpo.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Viini & Ruoka -tapahtuman Piazza tarjoilee huippuravintoloiden makuja lokakuussa26.6.2025 11:36:43 EEST | Tiedote
Herkuttelijoiden vuosittaiseen vakikalenteriin kuuluva Viini & Ruoka tarjoilee jälleen makuelämyksiä Piazza-ravintola-alueella lokakuussa Helsingin Messukeskuksessa. Mukana olevat ravintolat on nyt julkistettu, ja ne tarjoavat sekä suolaisia että makeita maisteluannoksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme