Ateneumin taidemuseo / Konstmuseet Ateneum / Ateneum Art Museum

Kolme Ateneumin lyhytelokuvaa esillä 36. Montrealin taide-elokuvafestivaaleilla

2.3.2018 09:00:00 EET | Ateneumin taidemuseo / Konstmuseet Ateneum / Ateneum Art Museum | Tiedote

Jaa
Kansallisgalleriaan kuuluva Ateneumin taidemuseo on vastikään tuottanut 13 lyhytelokuvaa Kansallisgallerian kokoelman rakastetuimmista teoksista. Kolme elokuvista esitetään 36. Montrealin kansainvälisillä taide-elokuvafestivaaleilla Kanadassa 9.3. ja 10.3.2018.
Ellen Thesleff: Omakuva (1894–1895). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Ellen Thesleff: Omakuva (1894–1895). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.

Valitut elokuvat ovat Akseli Gallen-Kallela: Lemminkäisen äiti (1897), Werner Holmberg: Maantie Hämeessä (Helteinen kesäpäivä) (1883) ja Ellen Thesleff: Omakuva (1894–95). Elokuvissa esitetään tarkkoja yksityiskohtia maalauksista ja tuodaan esiin uusia puolia suomalaisista klassikkoteoksista ja aikakaudesta, jolloin ne on tehty. Ateneum toivoo lyhytelokuvien kautta tavoittavansa laajemman ja monipuolisemman yleisön.

Kolme Montrealin kansainvälisillä taide-elokuvafestivaaleilla (Festival International du Film sur l’Art, FIFA) esitettävää elokuvaa ovat mukana Special Screenings -kategoriassa. Ateneum valitsi 13 filmin sarjasta esitettäviksi kolme, joista kaikissa kuvataan Suomen taiteen tarina -kokoelmanäyttelyn keskeisiä teoksia.

”Halusimme näyttää, että maalaukset ovat paljon muutakin kuin vain kuvia. Ne kertovat monipuolisesti muun muassa aikakaudesta, jolloin maalaukset on tehty, niiden tekijöistä ja aiheista sekä niissä käytetyistä tekniikoista”, sanoo Ateneumin taidemuseon johtaja ja elokuvien tuottaja Susanna Pettersson. ”Lyhytelokuva on erinomainen väline nostaa esiin maalausten yksityiskohtia ja tuoda ne eloon uudella tavalla. Sillä on kyky puhutella sellaista yleisöä, joita maalaukset sellaisenaan eivät tavoita.”

“On ollut hienoa olla mukana luomassa näin rohkeaa ja suurta taiteellista kokonaisuutta. Oivaltavan luovan tiimin kanssa olemme saaneet tehdä perinteisiä rajoja rikkovia tarinoita taiteesta ja niiden tekijöistä”, kertoo lyhytelokuvien ohjaaja Terhi Amberla. ”Käyttämällä pitkiä kuvia ja hidasta leikkausrytmiä, tilaa on annettu etenkin taideteokselle ja kuvalle, mutta myös omaa tarinaansa kertovalla äänelle ja musiikille.”

Elokuvat esitetään Montrealin elokuvafestivaalien vierailijoille perjantaina 9.3. ja lauantaina 10.3.2018. Esityspaikkana on Montrealin taidemuseon Maxwell-Cummings -auditorio. Esitettävien elokuvien kieli on englanti. Kaikki 13 elokuvaa on tehty suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Kaikki elokuvat ovat nähtävissä Ateneumin YouTube -kanavalla ti 6.3. lähtien. Elokuvissa on panostettu erityisesti kuvalliseen kerrontaan ja äänimaailmaan.

Elokuvista

Lyhytelokuvien tuottajana toimi Ateneumin taidemuseon johtaja Susanna Pettersson, ohjauksesta vastasi Terhi Amberla ja kuvaajana toimi valokuvaaja Hannu Pakarinen Kansallisgalleriasta. Elokuvien käsikirjoituksesta vastasi erikoistutkija Anja Olavinen Ateneumin taidemuseosta.

Amberla, Pakarinen ja Pettersson saivat palkinnon luovuudesta vuoden 2004 Montrealin taide-elokuvafestivaaleilla dokumenttielokuvastaan Intohimona taide. Paul ja Fanny Sinebrychoff keräilijöinä (YLE/FST 2003).

TYÖRYHMÄ:

OHJAUS Terhi Amberla
VISUAALINEN KONSEPTI Terhi Amberla ja Hannu Pakarinen
KUVAUS Hannu Pakarinen
KÄSIKIRJOITUS Anja Olavinen
LEIKKAUS Ville Koivuranta
ÄÄNISUUNNITTELU Zacharias Kullman
MUSIIKKI Juri Seppä
OHJELMATUNNUS JA EFEKTIT Lasse Kilpiä
VÄRIMÄÄRITTELY Timo Luomanen
GRAAFINEN SUUNNITELIJA Suvi Wirman
ON LINE Ari Rusanen
KERTOJA Jonna Järnefelt, Sanna-June Hyde
MUUSIKOT Riikka Lampinen, sello, Annariina Seppä ja Venla Seppä, laulu sekä Juri Seppä, piano
TUOTANTOKOORDINAATTORI Mirjam Koskinen
JÄLKITUOTANTO Petri Riikonen/Post Control Oy
TUOTTAJA Susanna Pettersson, Kansallisgalleria/Ateneumin taidemuseo

Elokuvien tekoa ovat tukeneet Veikkaus ja Ateneumin ystävät ry.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Johanna Eiramo
Puh. 0400 995 699
viestintäpäällikkö
Ateneumin taidemuseo


Terhi Amberla
Puh. 040 140 3430
Ohjaaja


Lehdistökuvat: press.ateneum.fi | käyttäjätunnus: ateneum | salasana: mediat

Kuvat

Ellen Thesleff: Omakuva (1894–1895). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Ellen Thesleff: Omakuva (1894–1895). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Lataa
Werner Holmberg: Maantie Hämeessä (1860). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Werner Holmberg: Maantie Hämeessä (1860). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Lataa
Akseli Gallen-Kallela: Lemminkäisen äiti (1897). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Akseli Gallen-Kallela: Lemminkäisen äiti (1897). Yksityiskohta elokuvasta. Kuva: Kansallisgalleria / Hannu Pakarinen.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Ateneumin taidemuseo / Konstmuseet Ateneum / Ateneum Art Museum
Ateneumin taidemuseo / Konstmuseet Ateneum / Ateneum Art Museum
Kaivokatu 2
00100 HELSINKI

0294 500 200http://www.ateneum.fi

Ateneumin pääyhteistyökumppaneita ovat Helsingin Sanomat, HOK-Elanto ja KPMG. 

Ateneumin taidemuseo on Suomen johtava taidemuseo, jonka kokoelmat kattavat taidetta 1800-luvulta moderniin. Ateneum on osa Kansallisgalleriaa, yhdessä nykytaiteen museo Kiasman sekä Sinebrychoffin taidemuseon kanssa. www.kansallisgalleria.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Ateneumin taidemuseo / Konstmuseet Ateneum / Ateneum Art Museum

Välkommen till presskonferensen för utställningen Eero Nelimarkka den 11 mars kl. 10.15.24.2.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande

Presskonferensen för utställningen hålls onsdagen den 11.3.2026 kl. 10.15 både på Ateneum och på nätet – noggrannare information nedan. Utställningen tar upp Eero Nelimarkkas (1891–1977) hela karriär och betraktar den mångsidiga konstnären med nya ögon. Utställningen belyser det perspektiv genom vilket Nelimarkka såg världen. Konstnärens fascinerande livsberättelse skildrar den resa genom vilken en son till en tvätterska i Vasa gjorde en målmedveten konstnärskarriär och blev en av Finlands mest omtyckta konstnärer.

Tervetuloa Eero Nelimarkka -näyttelyn tiedotustilaisuuteen keskiviikkona 11.3.202624.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote

Näyttelyn tiedotustilaisuus on keskiviikkona 11.3.2026 klo 10.15 sekä Ateneumissa että verkossa – lisätiedot alempana. Eero Nelimarkan (1891–1977) koko uran kattava näyttely katsoo monipuolista taiteilijaa uusin silmin ja valottaa sitä, millaisen linssin läpi hän katsoi maailmaa. Taiteilijan kiehtova elämäntarina kertoo matkan vaasalaisen pyykinpesijän pojasta yhdeksi Suomen suosituimmista taiteilijoista, joka teki määrätietoisen taiteilijanuran.

Welcome to the Eero Nelimarkka exhibition press conference on Wednesday 11 March 2026, at 10:1524.2.2026 10:00:00 EET | Press release

A press conference for the exhibition will be held on Wednesday 11 March 2026 at 10:15, on site at the Ateneum and online. For more information, see below. An exhibition covering the entire career of Eero Nelimarkka (1891–1977) takes a fresh look at the versatile artist and sheds light on his view of the world. Nelimarkka’s fascinating life story traces his journey from being the son of a washerwoman in Vaasa to becoming one of Finland’s most popular artists, whose career was one of a dedicated artist.

Utställningarna år 2026 är Eero Nelimarkka, Arcana Borealis och Elga Sesemann11.11.2025 11:00:00 EET | Pressmeddelande

Utställningarna på Ateneums tredje våning år 2026 är Eero Nelimarkka som öppnar i mars och Arcana Borealis – Nordens kvinnor och esoterism som öppnar i oktober. Dessutom öppnar i augusti en ny utställningsserie på första våningen: Moderna klassiker. Den första konstnären som visas i serien är Elga Sesemann. På andra våningen visas samlingsutställningen En tidsfråga. Utställningen Gallen-Kallela, Klimt & Wien är öppen till 1.2.2026.

Vuoden 2026 näyttelyt ovat Eero Nelimarkka, Arcana Borealis ja Elga Sesemann11.11.2025 11:00:00 EET | Tiedote

Ateneumin taidemuseon kolmannen kerroksen näyttelyt vuonna 2026 ovat maaliskuussa avautuva Eero Nelimarkka ja lokakuussa avautuva Arcana Borealis – pohjoisen naiset ja esoteerisuus. Lisäksi ensimmäisessä kerroksessa avataan elokuussa uusi näyttelysarja Modernit klassikot, jonka ensimmäisenä taiteilijana nähdään Elga Sesemann. Toisessa kerroksessa on esillä kokoelmanäyttely Ajan kysymys. Näyttely Gallen-Kallela, Klimt & Wien on avoinna 1.2.2026 asti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye