Mediatiedote: Mitä tytön täytyy tehdä muuttaakseen sen, mitä tyttöydellä tarkoitetaan?
2.3.2018 10:39:25 EET | Gummerus | Tiedote
Englantilainen Holly Bourne kirjoittaa nuoruuden kipupisteitä raikkaasti ja rehellisesti käsitteleviä YA-romaaneja ja bloggaa feministisistä aiheista. Suorapuheisessa ja hilpeässä Normaali-sarjassa on ennen tätä ilmestynyt mielenterveysongelmia pohtiva Oonko ihan normaali? (Gummerus 2017) ja hankalaa äitisuhdetta kuvaava Mikä kaikki voi mennä pieleen? (Gummerus 2017). Sarjan neljäs osa …ja onnellista uutta vuotta ilmestyy syksyllä 2018. Tämä on kirjasarja, joka jokaisen aikuisenkin pitäisi lukea.
”Tämä on kirja, jonka haluaa antaa jokaisen tuntemansa teinitytön käsiin.”
– Bookseller
”[Bournen] juustonaksuja hotkivat, letkauttelevat teinihahmot tuntuvat aidoilta ja eläviltä. Nauruhermoja kutkuttavan hauskasti Bourne osoittaa myös, kuinka jatkuvat, pienet piikittelyt voivat saada tyttöjen itseluottamuksen valumaan tyhjiin.”
– Guardian
Holly Bourne
Holly Bourne on kirjailija ja toimittaja. Hän rakastaa feminismiä, musikaaleja, Harry Potteria ja herneitä mutta vihaa snobeja, äijäkulttuuria ja paikkoja, joissa on liian meluisaa puhua. Holly asuu Lontoossa mutta haaveilee omasta puutarhasta ja kanoista. Hän on ehdolla YA Book Prize 2018 -palkinnon saajaksi.
Holly Bourne, Mitä tytön täytyy tehdä?
suomentanut Kristiina Vaara
400 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Eeva Herrainsilta, tiedottaja, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet 145-vuotiaan Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Täysin uudenlainen menestysjännäri Japanista – ratkaisun avaimet piilevät karmivissa piirustuksissa19.5.2026 10:12:11 EEST | Tiedote
Kesä ja dekkarit kuuluvat yhteen. Gummerus julkaisee alkukesästä kolme kovaa kansainvälistä menestysjännäriä: hyytäviä piirustuksia sisältävän japanilaisen mysteeriromaanin, Ruotsin parhaan jännäridebyytin ja Millennium-käsikirjoituksesta liikkeelle lähteneen trilogian huipennuksen.
Kertovan tietokirjallisuuden mestarin Patrick Radden Keefen uutuus kysyy, miksei Lontoon poliisi selvittänyt oligarkin poikana esiintyneen nuoren miehen kuolemaa18.5.2026 11:19:58 EEST | Tiedote
Älä sano mitään ja Kivun valtakunta -teoksista tunnetun Patrick Radden Keefen odotettu uutuus Valehtelijoiden kaupunki – Tositarina nuoren miehen kuolemasta ja Lontoon pimeästä puolesta (Gummerus) havainnollistaa yhden perheen tragedian kautta, kuinka korruptio ja harmaa talous ovat juurtuneet syvälle globaalin finanssimaailman ytimeen. Maija Heikinheimon suomentama jännitteinen, romaanin lailla ahmittava teos on kerronnallista tietokirjallisuutta parhaimmillaan.
Gummeruksen romanttiset kesälomakirjat tarjoilevat walesilaismaisemia, intiimejä konsertteja ja historian parhaat treffit15.5.2026 13:07:01 EEST | Tiedote
Tiina Lifländerin Merta edemmäs on täydellinen hyvän mielen kesälomakirja järkevästä Sinistä, joka yllättää itsensä ottamalla töistä loman ja lähtemällä viikoksi Walesiin. 1.6. ilmestyvä romaani aloittaa uuden kotimaisen feelgood-sarjan, joka saa jatkoa jo lokakuussa.
ENNAKKOTIEDOTE: Miten Grönlannista tuli uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin silmiä avaava uutuuskirja Jään valta vaihtuu (Gummerus) ilmestyy 8.6.13.5.2026 12:48:37 EEST | Tiedote
Arktisesta alueesta on tullut lyhyessä ajassa geopoliittisen mittelön areena samalla kun kansainvälinen sääntöihin perustuva maailmanjärjestys on murroksessa. Jään alta paljastuu uusia luonnonvaroja ja merireittejä, ja kilpailu niiden hallinnasta on alkanut. Seuraava kansainvälinen konflikti saattaa syttyä Jäämerellä. Miten ja miksi pohjoisesta on tulossa uuden maailmanjärjestyksen polttopiste? Marjo Näkin Jään valta vaihtuu – Arktinen alue maailmanjärjestyksen murroksessa (Gummerus) auttaa ymmärtämään, miksi Yhdysvallat uhittelee Grönlannissa, Kiina haluaa arktiseksi valtioksi ja Venäjä varustautuu pohjoisessa.
Healing fiction on maailmankirjallisuuden uusi trendi: japanilainen hittikirja Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on käännetty yli 30 kielelle11.5.2026 13:22:20 EEST | Tiedote
Japanilaisesta menestysromaanista Lääkkeeksi määrätään kissa (Gummerus) on muodostunut kansainvälinen ilmiö. Se edustaa maailmalla tällä hetkellä trendaavaa healing fiction -genreä, jossa kiehtovilla ja eriskummallisilla tarinoilla on lukijan mieltä eheyttävää voimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


