EduImpact Venture Capital Oy ja Zeroten Oy yhteistyöhön vauhdittamaan koulutusalan kasvuyrityksiä

EduImpactin tavoitteena on parantaa koulutusalan yhtiöiden kansainvälistymistä ja skaalautuvuutta sekä liiketoimintojen volyymin kasvua. Merkittävässä roolissa kasvun edistämisessä ovat ns. vaikuttavuussijoittamisen metodit, joiden avulla kasvuyhtiöitä kannustetaan mittaamaan koulutusalan innovaatioidensa positiivista yhteiskunnallista vaikuttavuutta ja siten edistämään niiden markkinoitavuutta kansainvälisesti.
EduImpactin läheisenä yhteistyökumppanina toimii koulutusalan yrityskiihdyttämö xEdu, joka on Euroopan arvostetuimpia koulutusalan startup-yritysten hautomoja. xEdu:n toimitusjohtaja on EduImpactin toinen perustaja Antti Korhonen, joka on Suomen arvostetuimpia koulutusalan vaikuttajia myös ulkomailla. Hän osallistuu esimerkiksi tällä viikolla Tokion Slush -tapahtumassa Suomen edustajana koulutusalan evoluutiota käsitteleviin keskustelupaneeleihin.
– EduImpact Venture Capitalin idea perustuu xEdu:n koulutusalan yrityskiihdyttämön työhön ja siihen suureen rahoitukselliseen pullonkaulaan, joka erityisesti suomalaisilla koulutusalan kansainvälistyvillä ja kasvavilla yrityksillä on. Kansainvälisten rahastoesimerkkien innoittamana syntyi idea lähteä perustamaan suomalaisin voimin pääomarahastoa, joka voisi tehdä niin alkuvaiheen kuin kasvuvaiheenkin sijoituksia potentiaalisimpiin koulutusalan yhtiöihin. USA:ssa ja Kiinassa vastaavien yhtiöiden rahoitus on ollut jo pitkään valtavassa kasvussa. Euroopassa aletaan vasta nyt herätä erityisesti koulutusteknologian liiketoimintapotentiaaliin sekä sijoitusmahdollisuuksiin. Suomi on oppimisen ja koulutuksen globaali suurvalta, joten olisi kansallinen häpeä, ellei nimenomaan Suomesta löytyisi osaamista ja rahoitusta parhaiden koulutusalan kasvuinnovatioiden maailmanvalloitukseen sosiaalisesti kestävällä tavalla, kertoo toimitusjohtaja Kyyrönen.
Kyyrönen on Eduimpactin toinen perustaja ja toimitusjohtaja. Muut yhtiön avainhenkilöt, kuten Antti Korhonen ja hallituksen jäsenet Janne Rainvuori ja Oskari Lehtonen, ovat kokeneita koulutusalan, rahoitusjuridiikan ja pääomasijoittamisen asiantuntijoita.
Tällä hetkellä EduImpact Venture Capitalin ”tutkalla” on yli 50 koulutusalan ja erityisesti koulutusteknologia-alan (”EdTech”) startup- ja kasvuyritystä. Niitä kaikkia yhdistää kansainvälisen kasvun lisäksi liiketoiminnan sosiaalinen vaikuttavuus. Liikeideat ja tuotteet liittyvät aina jollakin tavalla oppimiseen. Jo löydetyt startup- ja kasvuyhtiöt tarjoavat ratkaisuja esimerkiksi oppimistulosten parantumiseen, koulukiusaamisen vähentämiseen, leikki- ja toimintaympäristön kehittämiseen sekä monenlaiseen osaamisen jalostamiseen.
Ideoita, joilla voi vaikuttaa
Mainos- ja viestintätoimisto Zeroten Oy toimii EduImpact Venture Capitalin vahvistettuna kumppanina, kun EduImpact Fund -rahaston startup- ja kasvuyhtiöiden tuotteiden ja palveluiden kaupallistamista edistetään. Tämän lisäksi EduImpact Fund -rahaston myynnillisenä sekä hallinnollisena kumppanina toimii United Bankers Oyj -konserni.
– Olemme kuvanneet ja animoineet esittely- ja myyntivideoita startupeista nyt lanseerausvaiheessa, kertoo Pasi Miettinen, Zerotenin toimitusjohtaja ja perustajaosakas. – Kaikilla yrityksillä, joihin olen päässyt tutustumaan, on huomattavaa potentiaalia menestyä. Palvelun ajatus on jokaisella yksilöllinen ja innovatiivinen. Näillä ideoilla voi oikeasti vaikuttaa.
– Jatkossa autamme viestinnässä ja kaupallistamisessa niitä startupeja, jotka tarvitsevat sparrausta. Toimimme markkinointiviestinnän ja liiketoiminnan konsultteina, teemme markkinointistrategioita ja -suunnitelmia sekä toteutamme markkinointia ja viestintää, Miettinen sanoo.
Zeroten Oy on itsekin kasvuyritys. Se on kasvanut kahden hengen toimistosta 10 henkeä työllistäväksi yritykseksi, joka tarjoaa 360-palveluna yritysviestinnän ratkaisuja sekä markkinoinnin ja viestinnän palveluja.
– Asiakastarpeista ja myös taustoistamme johtuen olemme kehittyneet pelkästä markkinointitoimistosta growth hacker -kumppaniksi, Pasi Miettinen luonnehtii. – Palvelumme muovautuvat ja skaalautuvat asiakkaan mukaan. Emme mene asiakkaiden luokse valmiin tuotesalkun kanssa, vaan muotoilemme palvelun tarpeen mukaan. Terävintä osaamistamme on asiakasymmärrys ja sen jalostaminen tavoitteiksi ja toimenpiteiksi. Uskon, että vastaamme asiakkaidemme kuvaa tulevaisuuden kumppanista.
Helsingin Malmilta käsin toimiva Zeroten Oy on vuonna 2013 perustettu mainos- ja viestintätoimisto. Vuodelle 2018 sen liikevaihdoksi on budjetoitu 0,9 M€. Zerotenin asiakkaita ovat mm. Kesko, Knauf, Findus ja Helkama Rent. Zerotenilla on noin 50 yritysasiakasta eri aloilta Suomessa ja kansainvälisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pasi Miettinen, Toimitusjohtaja, Zeroten Oy, +358 40 5198451, pasi.miettinen@zeroten.fi
Marko Kyyrönen, Managing Partner & CEO, EduImpact Venture Capital Ltd, EduImpact Fund LP +358 44 506 9740, marko.kyyronen@eduimpact.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
The Satama Oy on suomalainen, henkilökuntansa omistama yritys, joka yhdistää konsultoinnin, markkinoinnin ja yritystapahtumat asiakkaan tavoitetilaan ohjaavaksi palvelukokonaisuudeksi. Yritys työllistää noin 18 henkilöä. Vuonna 2024 liikevaihto oli noin 3,2 miljoonaa euroa, ja vuodelle 2025 tavoitteena on noin 4 miljoonaa euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta The Satama Oy
62-vuotias kestävyyslegenda haastaa "hirveän" maailmanennätyksen Helsingissä – Jari Lampi tavoittelee 411 toiston rajaa sotilasmaastavedossa LOL Expossa10.4.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Helsingin Wanhassa Satamassa 12.4. järjestettävässä liikunta- ja hyvinvointitapahtumassa lanseerataan myös kaksi hyvinvointialan innovaatiota.
Liiketoimintakaupalla syntynyt uudentyyppinen kokonaisuus sai nimekseen The Satama6.2.2025 10:25:42 EET | Tiedote
Wanha Satama Interactive Oy:n ja Zeroten Oy:n liiketoimintakaupan myötä syntyi The Satama Oy, joka auttaa asiakkaitaan menestymään Suomen laajimpiin kuuluvalla uudella palveluportfoliolla.
Tutkimus: Tapahtumia järjestetään nyt enemmän asiakkaiden kuin oman henkilökunnan vuoksi20.11.2024 11:10:59 EET | Tiedote
Yhdistynyt tapahtumatila Wanha Satama ja mainostoimisto Zeroten (WS Zeroten Oy) selvitti tapahtumien ostajien näkemyksiä hankintojen tavoitteista ja kumppanin valinnasta oman brändityönsä yhteydessä lokakuun lopussa 2024. Tapahtumilla tavoitellaan nyt erityisesti asiakaskunnan sitouttamista, ja tapahtumatilan toivotaan mukautuvan tarpeeseen.
Wanha Satama Interactive ja Zeroten menivät yhteen19.8.2024 12:15:00 EEST | Tiedote
Wanha Satama Interactive Oy sekä Zeroten Oy ovat tehneet liiketoimintakaupan, jonka myötä Wanhan Sataman tapahtumatoiminta on siirtynyt Zerotenille. Yhdistyminen synnyttää monipuolisen tapahtuma- ja markkinointipalveluja tarjoavan WS ZeroTenin, jonka tavoitteena on paitsi kasvattaa osapuolten nykyisiä liiketoimintoja, myös lanseerata uusia.
Indoor Camping – Wanha Satama tarjoaa majoitusta myös Pori Jazzeilla3.6.2024 13:40:51 EEST | Tiedote
Indoor Camping Wanha Satama vastaa Pori Jazzien aikaiseen majoituspulaan tarjoamalla edullisen, silti laadukkaan majoitusvaihtoehdon festivaalien ajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme