Rekordantal sökande till Helsingfors universitet
Ökningen beror främst på att ansökningsobjekten som hör till de gemensamma antagningarna har ökat. Att betygsantagning används också i de nya programmen verkar också ha varit av betydelse.
Antalet sökande var 28 787 (2017: 23 174), varav 27 745 personer sökte till kandidatprogrammen (2017: 22 120) och 1 328 till magisterprogrammen (2017: 1 284). Samtidigt utgick även ansökningstiden för den öppna universitetsleden som inte hör till den gemensamma ansökan. Via öppna universitetsleden ansökte 146 personer.
Ansökningarna ökade märkbart från föregående år. Ökningen beror delvis på att både de medicinska områdena och det juridiska området övergick till gemensam antagning. Till exempel inom den gemensamma antagningen i medicin är det nu möjligt att ansöka till flera universitet med samma urvalsprov. Tidigare var det inte möjligt att samtidigt ansöka till mer än en medicinsk fakultet.
Sökande och nybörjarplatser enligt ansökningsobjekt
Närmare statistik om bland annat könsfördelning, språkfördelning, antalet förstagångssökande och primära sökande sammanfattas enligt ansökningsobjekt nästa vecka och informationen publiceras på samma webbsida.
Betygsantagning blir vanligare
Antalet studenter som antas på basis av betyg ökar i år. Utöver de ansökningsobjekt där betygsantagning redan är etablerad praxis används betygsantagning för första gången vid Teologiska fakulteten samt inom kandidatprogrammen i livsmedelsvetenskaper samt miljö- och livsmedelsekonomi vid Agrikultur-forstvetenskapliga fakulteten. För de svenskspråkiga studieinriktningarna inom kandidatprogrammet i pedagogik är det första skedet av urvalet också en betygsantagning.
Antalet sökande ökade något inom de utbildningsprogram som tog betygsantagningen i bruk för första gången.
Utbildningsprogrammen reformerades hösten 2017
Under år 2017 genomfördes en betydande utbildningsreform vid Helsingfors universitet. Innehållet i utbildningsprogrammen sågs över och en stor del av universitetets examina blev mångvetenskapliga. Studenterna söker nu till breda kandidatprogram i stället för specifika huvudämnen. Det finns inte längre huvud- och biämnen.
Utbildningsreformen medförde också att studenten inte i kandidatskedet måste förbinda sig till ett vetenskapsområde, utan specialiseringen sker i ett senare skede av studierna. Man kan från ett kandidatprogram söka sig till fler magisterprogram än tidigare. Detta gör en mer individuell studiegång möjlig.
Läs mer om utbildningsutbudet: https://www.helsinki.fi/sv/utbildningsutbud
Läs mer om studier vid Helsingfors universitet: https://www.helsinki.fi/sv/studier
I samband med att uppgifterna kontrolleras kan antalet sökande komma att preciseras.
Nyckelord
Kontakter
Sini Saarenheimo, chef för ansökningsservice, sini.saarenheimo@helsinki.fi, 050 448 0840
Länkar
Om
Helsingfors universitetPB 3
00014 Helsingfors universitet
+358 2941 911 (växel), +358 2941 22622 (presstjänst)http://www.helsinki.fi/
Helsingfors universitet är Finlands äldsta och största universitet grundat 1640. Vår akademiska gemenskap består av 40 000 studerande, forskare och medarbetare. "Med vetenskapens kraft för världens bästa" sammanfattar vårt gemensamma arbete vid campusen i Helsingfors, universitetscentrumen i Lahtis, S:t Michel och Seinäjoki samt vid våra sex forskningsstationer runtom i Finland samt i Kenya.
Följ Helsingfors universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingfors universitet
Varför dör man tidigare av lungcancer i Finland än i övriga Norden?7.11.2025 11:45:57 EET | Pressmeddelande
Vårdresultaten för lungcancer är sämre i Finland än i de andra nordiska länderna. De sannolika orsakerna till detta är fler: det tar längre tid att få träffa en läkare, diagnostiken inom primärvården är mer begränsad och hälften av patienterna träffar en sjuksköterska under sitt första besök medan de i de andra nordiska länderna träffar en läkare.
Hundars ämnesomsättning reagerar bättre på fett än på kolhydrater24.10.2025 12:03:28 EEST | Pressmeddelande
Enligt en ny studie utförd av forskningsgruppen DogRisk vid Helsingfors universitet har en kolhydratrik torrfoderdiet och en kolhydratsnål råfoderdiet markant olika effekter på hundars energimetabolism.
Ny finländsk stiftelse ämnar köpa Gamla studenthuset1.10.2025 09:46:26 EEST | Pressmeddelande
Syftet är att trygga Gamla studenthusets kulturarv och verksamhet
D-vitamindos på 10 mikrogram är tillräcklig för bebisar och småbarn30.9.2025 10:22:46 EEST | Pressmeddelande
Den D-vitamindos på 10 mikrogram under de första levnadsåren som rekommenderas för närvarande är tillräcklig för utvecklingen av skelettet hos finländska barn som fötts friska. En större dos ger ingen extra nytta.
Personer i värnpliktsåldern måste få stöd att sluta använda nikotinprodukter23.9.2025 08:32:09 EEST | Pressmeddelande
Personalens exempel och stöd av hälso- och sjukvården är viktiga när det gäller att minska användningen av nikotinprodukter i garnisonerna. För att unga inte ska utveckla ett beroende av nikotinprodukter, borde användningen av dem börja förebyggas redan i lågstadiet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum