Habitare paneutuu ikääntyvän yhteiskunnan designiin

Proud Age -liikkeen yhdessä Avaavan kanssa järjestämä Design ikääntyvässä yhteiskunnassa -seminaari messujen avajaispäivänä 18.9. luo intensiivisen katsauksen designin merkitykseen ja mahdollisuuksiin ikääntyvässä yhteiskunnassa. Seminaarissa kuullaan puheenvuoroja ja näkökulmia alansa huipuilta. Tulevaisuuden designista ja visioistaan kertovat mm. vuoden 2011 sisustusarkkitehti Vertti Kivi, vanhuustalouden guru Alf Rehn Åbo Akademista sekä Design for All Europen presidentti Finn Petrén.
Seminaarista starttaa myös messuille helsinkiläisten eläkeläisekonomien Ikäpartio, joka raportoi, mitä sisustamisen alueelle tarvitaan, mitä puuttuu, mikä on hyvää ja mitä halutaan.
Ikäpuku, demorata, aistiklinikka ja korjausklinikka
Ahead!-designalueella on kaksi Creative Space -työpajatilaa, joista toista isännöi Avaava. Tavoitteena on luoda uusia ideoita ja ajatuksia esteettömään sisustukseen ja tuotemuotoiluun.
Avaavan työpajassa haetaan käyttäjien näkemyksiä ja herätetään kiinnostusta tilojen kehittämiseen Design for All -näkökulmasta. Keskiviikon ja torstain teemana on ikääntyminen. Poikkiammatilliset työryhmät miettivät ikääntyneiden erilaisia asumismuotoja ja visualisoivat tulevaisuuden senioriasumista.
Torstain työpajan tuotos tähtää todelliseen Tilatekoon, joka toteutetaan senioreita palvelevaan kohteeseen. Osallistaviin työpajoihin kutsutaan ennalta valittu poikkiorganisatorinen joukko. Työpajojen tuotoksia esitetään Avaavan Facebook-sivulla. Työpajassa on käytössä Avaavan Agedemonstraattori eli ikäpuku, jonka suunnittelijat voivat pukea päälleen ja itse kokea iän mukanaan tuomat haasteet.
Perjantaina messukävijät pääsevät kokemaan liikkumisen esteitä Invalidiliiton demoradalla. Lauantain aistiklinikalla kävijät voivat kokeilla aistien maailmaa. Kävijöille konkretisoidaan hyvä kuunteluympäristö ja selkeän näköympäristö. Aistiklinikalla lanseerataan ääniympäristöä parantava suunnittelukilpailu ja konsultoidaan ääniympäristön suunnittelussa. Aistiklinikka järjestetään yhteistyössä Kuuloliitto ry:n kanssa.
Sunnuntaina Avaava ja Proud Age keräävät seniorien asumisen unelmaseinää ja tulevaisuuden toiveita asumiseen liittyen. Paikalla on myös korjausklinikka, jossa vastataan seniorien asunnonmuutostöihin liittyviin kysymyksiin.
Motivan työpajassa elinkaaritarkastelua
Motiva Oy järjestää yhteistyössä eri toimijoiden kanssa ohjelmaa Life cycle -työpajassa, jossa valotetaan elinkaariajattelun näkökulmia. Avajaispäivänä keskiviikkona 18.9. teemana on ”Miten viestiä vastuullisesti tuotteen koko elinkaaresta?”
– Kestävän kehityksen tarkasteluissa syntyy runsaasti tietoa, kun tarkastellaan tuotteen tai palvelun taloudellisia, ympäristöllisiä ja sosiaalisia näkökulmia. Viestinnässä ei aina ole käytettävissä koko tuoteketjun kattavia, luotettavia lähdeaineistoja, ja viestintä on siksi haasteellista. Työpaja on suunnattu eri organisaatioissa toimiville viestinnän toteuttajille, sanoo tuotelähtöisen ympäristöjohtamisen asiantuntija Riitta Lempiäinen Motivasta.
Torstaina 19.9. julkisille hankkijoille suunnattu Life cycle -työpaja paneutuu tekstiilien ympäristönäkökohtiin havainnollisesti ja esittelee tekstiilien ympäristönäkökohtia huomioiden tuotteen koko tuoteketjun (raaka-aineet, eri valmistusvaiheet, raaka-aineiden ja tuotteiden kuljetukset, tuotteiden käyttö ja käytön jälkeinen käsittely). Ohjelmaa järjestetään yhteistyössä tekstiilialan oppilaitosten ja asiantuntijoiden kanssa.
Seminaari puutuotteen mahdollisuuksista
Puutuotteen mahdollisuudet -seminaarissa perjantaina 20.9. tarkastellaan puutuotteen kestävyyttä huomioiden tuotteen koko elinkaari. Motivan koordinoima seminaari näyttelyalueella, Ahead!-alueen Areenalla, on suunnattu erityisesti suunnittelijoille ja valmistajille. Seminaari tukee ja laventaa samalla ekologista muotoilua esittelevän Ecodesign-erikoisnäyttelyn puuteemaa. Seminaarissa kehittämispäällikkö Markku Karjalainen kertoo Suomen metsäalan strategisesta ohjelmasta ja Kari Soljamo Isku Oy:stä puutuotteen tuoteketjun hallinnasta.
Ecodesign seminaarin jälkeen Life cycle -työpajassa suunnittelijat kertovat ja esittelevät suunnittelemiensa tuotteiden syntyhistoriaa ja toiminnallisuutta. Työpajaan osallistuvilla on mahdollisuus myös testata tuotteen toiminnallisuutta käytännössä ja keskustella suunnittelijoiden kanssa tuotteen ominaisuuksista.
Viikonloppuna suunnistetaan
Viikonloppuna messuyleisöä kannustetaan miettimään, miten tuotteet ja palvelut toteuttavat kestävän kehityksen periaatteita. Lauantaina ja sunnuntaina messukävijöillä on mahdollisuus osallistua ”Ympäristökriteerit tutuksi -suunnistukseen” ja etsiä esitettyjen asioiden käytännön toteutumista messuosastoilla. Tarkasteltavat asiat pohjautuvat huonekalujen ja tekstiilien ympäristömerkkien kriteereihin. Suunnistustapahtuman käytännön toteutuksesta vastaa Ympäristömerkintä.
Lisätietoja Habitare-messuista:
Suomen Messut, tiedottaja Tuula Sipilä, puh. 040 450 3173, tuula.sipila@finnexpo.fi
Suomen suurin huonekalu-, sisustus- ja designtapahtuma Habitare Helsingin Messukeskuksessa 18. – 22.9.2013.
Messut avoinna: ammattilaisille:18.–19.9. klo 10–18, yleisölle: 20.9. klo 10–19, 21.–22.9. klo 10–18. Liput: Aikuiset 16 €/hlö, lapset (7-15 v.), eläkeläiset, varusmiehet, opiskelijat 10 €/hlö, perhelippu (max. 2 aikuista ja alle 16 v. lapset) 37 €, kokoaikalippu aikuiset 30 €, lapset, opiskelijat, eläkeläiset, ym. 20 €. Alle 7-vuotiaat ilmaiseksi. Alle 12-vuotiaat vain aikuisen seurassa.
Perjantaina 20.9. opiskelijat ja opettajat pääsevät messuille erikoishintaan 6 €/hlö. Erikoishintaiset pääsyliput ainoastaan Messukeskuksesta. Edun saa kassalla opiskelijakorttia tai oppilaitoksen opiskelutodistusta esittämällä. Muina päivinä opiskelijalippu maksaa 10 €.
Sisäänpääsy ammattilaiskutsulla (arvo 30 €) veloituksetta, edellyttää rekisteröitymistä ennakkoon netissä tai paikan päällä tapahtuman aukioloaikoina.
www.habitare.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Habitaren 2025 ensimmäiset keynote-puhujat ovat Petra Börner, Matti Klenell ja Marwa Al-Sabouni6.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Habitaren 2025 ohjelman ensimmäinen osa on julkistettu. Kansainvälisiä keynote-puhujia ovat muun muassa taiteilija Petra Börner, suunnittelija Matti Klenell ja arkkitehti Marwa Al-Sabouni. Ohjelmassa on lisäksi kodin suunnitteluun ja sisustamiseen inspiroivia keskusteluja sekä hitiksi kohonneita työpajoja. Habitaren koko ohjelma julkaistaan elokuussa. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.
Helsingin Messukeskuksen tulo- ja työllisyysvaikutus pääkaupunkiseudulle 245 miljoonaa euroa vuonna 2024 – kasvua 31 prosenttia28.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen tulo- ja työllisyysvaikutus pääkaupunkiseudulle kasvoi merkittävästi vuonna 2024 ja oli 245 miljoonaa euroa. Kasvua edellisvuodesta oli 31 prosenttia. Messukeskuksen tavoitteena on kasvattaa tapahtumien tulo- ja työllisyysvaikutus 400 miljoonaan euroon vuoteen 2026 mennessä.
Ensimmäiset ajoneuvonosturikuljettajien EM-kisat järjestetään Maxpo 2025 -messuilla25.4.2025 16:40:58 EEST | Tiedote
Golden Crane Competition 2025 Ajoneuvonosturikuljettajien Euroopan mestaruuskisat järjestetään Maxpo-messujen yhteydessä 29.–30.8.2025. Kisa ajetaan kahdella eri radalla ja ajoneuvonosturilla - yhteistulos ratkaisee voittajan. Pääpalkintona on viikon matka Conexpo-messuille Las Vegasiin. Maxpo 2025 -messut järjestetään torstaista lauantaihin 28. – 30.8.2025 Hyvinkään lentokentällä.
Haussa vuoden lupaavimmat teknologia-alan kasvuyritykset – Teknologia-messujen startup-kilpailu käynnistyy toukokuussa25.4.2025 09:07:14 EEST | Tiedote
Teknologia 25 -messujen startup-kilpailu etsii uusia ja kekseliäitä ratkaisuja teknologian alalla. Voittajalle on luvassa Suomen Messusäätiön lahjoittama 10 000 euron palkinto, joka jaetaan Helsingin Messukeskuksessa 4.–6.11. järjestettävässä tapahtumassa.
A year of growth at Helsinki Expo and Convention Centre: record visitor numbers, investments and strong financial results23.4.2025 15:00:00 EEST | Press release
The year 2024 was a strong one in terms of performance for the Finnish Fair Corporation. Revenue rose close to the level of the record-breaking pre-COVID year, many events broke their previous visitor records, and new investment initiatives were launched. The Finnish Fair Corporation Ltd’s annual report for 2024, published today, provides a detailed overview of the year.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme