
Klassinen syksy vie matkalle Roomaan
Kangasala-talon klassisen syksyn avaava konsertti on lähtölaukaus kohti Katri Nikkasen ja Maria Ala-Hannulan marraskuista Rooman konserttia. Matkalle mukaan lähtee italialaisen viulukirjallisuuden helmiä.
Katri Nikkasen viulu on soinut Tampere Filharmonian konserteissa jo 30 vuotta ja siitä pisimmän ajan 3. konserttimestarin paikalla. Orkesterityön lisäksi hän on aktiivinen kamarimuusikko. Viime aikoina Nikkanen on päässyt syventymään italialaisen musiikin opiskeluun ja esittämiseen.
Pianisti Maria Ala-Hannula on opiskellut pitkään Italiassa ja toimii tällä hetkellä Lapin musiikkipiston opettajana.
Konsertin mahdollistaa Pro Orchestran Martti Silvennoisen rahastosta myöntämä apuraha.
Matkalla Roomaan -konsertti avaa Kangasala-talon Syksyn klassiset -konserttisarjan, joka jatkuu Avanti! Kamariyhtyeen konsertilla lokakuun alussa. Avanti! soittaa Kangasala-salissa kaikkien aikojen klassikoita barokin, romantiikan, jazzin ja kansanmusiikin perinteistä. Avanti! -kvartetin kanssa esiintyvät Kari Kriikku, klarinetti ja Jouko Laivuori, piano.
Marraskuussa konserttisarjan päättää Suomalainen Barokkiorkesteri, joka tarjoilee Vivaldin pulppuavaa sävelkieltä solisteinaan Essi Luttinen, mezzosopraano, Jani Sunnaborg, fagotti ja Kreeta-Maria Kentala, viulu ja liidaus.
Matkalla Roomaan Kangasala-talossa tiistaina 28.8. klo 19. Liput Kangasala-talolta 12/10 €, Lippu.fi 13,50/11,50 € + toimitusmaksu. Syksyn klassiset -sarjalippu Kangasala-talolta 47/43/20 €, Lippu.fi 50,50/46,50/22,50 € + toimitusmaksu
Pdf-liitteessä konsertin ohjelma ja esiintyjien CV:t.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riikka HerralaViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:050 300 1391riikka.herrala@kangasala-talo.fiKuvat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kangasala-talo on vuoden 2015 alussa avattu kulttuurikeskus, joka sijaitsee Kangasalan keskustassa 20 minuutin ajomatkan päässä Tampereen keskustasta. Kangasala-talossa sijaitsee 290-paikkainen konserttisali Kangasala-sali, Kimmo Pyykkö -taidemuseo, galleria sekä Kangasalan valtuustosali. Kangasala-talo Oy järjestää konsertteja ja muita kulttuuritapahtumia useille kohderyhmille ja vastaa Kimmo Pyykkö -taidemuseon sekä elokuvateatteri K-Kinon toiminnasta. Kangasala-talo Oy tarjoaa myös kokous-, juhla- ja ohjelmapalveluita. Arkkitehtuuritoimisto Heikkinen-Komosen suunnittelemalle Kangasala-talolle myönnettiin Vuoden betonirakenne 2015 -palkinto ja Betonijulkisivu 2015 -arkkitehtuuripalkinto. Rakennus oli ehdolla vuoden 2015 Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnon saajaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kangasala-talo Oy
Laulajalegenda Mercedes Sosan musiikki soi Kangasala-talolla10.6.2019 12:47:44 EEST | Tiedote
Suomalainen Tango del norte-yhtye ja argentiinalainen laulajatähti Romina Bianco tarjoilevat perjantaina 14.6. Kangasala-talossa konsertillisen Argentiinan tunnetuimman muusikon, Mercedes Sosan, upeita lauluja. Luvassa on hieno kattaus eteläamerikkalaista folklore-musiikkia – meneviä ja tarttuvia ralleja sekä pakahduttavan tunteikkaita tarinoita elämästä.
Kitaravirtuoosi Marzi Nyman taituroi Avantin solistina Kangasala-talossa14.5.2019 14:24:31 EEST | Tiedote
Kamariorkesteri Avantin Space Taxi- konsertissa ma 20.5. klo 19 virtuoosimaista soittoa tarjoilevat myös vibrafonisti Arttu Takalo ja käyrätorvisti Tero Toivonen.
Suomirockia sekä mies ja kitara -meininkiä Costello Hautamäen konsertissa6.5.2019 13:53:07 EEST | Tiedote
Popeda-ikoni, kitaristi Costello Hautamäki esiintyy Kangasala-talossa mies ja kitara -meiningillä perjantaina 10.5.2018. Lavalle isänsä kanssa nousee niin ikään kitaraa soittava poika Jimi Hautamäki.
Susi ulvoo ja muita eläinten ääniä Lasten lauantaissa 27.4.23.4.2019 15:43:49 EEST | Tiedote
Kangasala-talo ja Kimmo Pyykkö -taidemuseo järjestävät Lasten lauantain 27.4.2019. Lasten oma opastus Samuli Heimosen näyttelyyn lähtee klo 10. Hiljainen puu ja soivat metsän otukset klo 11 Kangasala-salissa on samalla kertaa ihastuttava musiikkisatu ja englannin kielikylpy.
Irlantilaisen musiikin hurmaa Kangasalla heti pääsiäisen jälkeen18.4.2019 15:59:34 EEST | Tiedote
Irlantilaisen musiikin festivaali Kangasala Irish Festival – The Spring Gathering järjestetään Kangasala-talossa ja Kangasalan keskustassa to 25.4– la 27.4.2019. Luvassa kolme päivää täynnä mm. energisiä konsertteja irlantilaisine huippuvieraineen, vapaamuotoisia jameja sekä irlantilainen kyläjuhla, jonka tähtinä loistavat paikalliset taitavat nuoret.