Demarinuoret esittää Mikkel Näkkäläjärveä ja Tuulia Pitkästä ehdolle eurovaaleihin
12.9.2018 14:48:06 EEST | Demarinuoret | Tiedote

Näkkäläjärvi on 28-vuotias Demarinuorten puheenjohtaja, Euroopan unionin alueiden komitean pohjoisin edustaja ja SDP:n Pohjoismaa-työryhmän puheenjohtaja.. Aiemmin Näkkäläjärvi on toiminut muun muassa Suomen YK- nuorisodelegaattina ja osallistui YK:n yleiskokoukseen vuonna 2015. Eurovaaleissa Näkkäläjärvelle tärkeitä teemoja ovat ilmastonmuutoksen torjuminen, ihmisoikeudet ja demokratiakehitys.
“Maailmassa tapahtuu juuri nyt valtavan paljon asioita, jotka vaikuttavat nuorten ja tulevien sukupolvien elämään. Haluan Euroopan unionin, joka johtaa globaalisti taistelua ilmastonmuutosta ja luonnon monimuotoisuuden häviämistä vastaan. Ilmastonmuutoksen torjuminen, ihmisoikeudet, kansalaisten vapaudet ja demokratia ovat asioita, jotka kaipaavat tänä päivänä kipeästi puolustajia”, Näkkäläjärvi päättää.
Pitkänen on Euroopan Sosialidemokraattisten Nuorten eli Young European Socialistsin pääsihteeri. Päivätyössään Brysselissä Pitkänen johtaa Euroopan suurinta poliittista nuorisojärjestöä, joka yhdistää 67 sosialidemokraattista ja sosialistista nuorisojärjestöä 48 euroopan ja lähi-idän maasta. Eurovaaleissa hänelle tärkeitä teemoja ovat erityisesti feministiset kysymykset.
“Feminismi on sukupolvemme tärkein poliittinen suuntaus. Samalla kun häirinnästä puhutaan enemmän, on naisten asema kärsinyt rajusti monissa EU-maissa. Jo saavutettuja aborttioikeuksia rajataan, naistutkimusta ollaan kieltämässä lailla ja sukupuolittunut väkivalta rehottaa. Ilmastonmuutoksen torjunnan, sosiaalisten oikeuksien toteutumisen ja sukupuolten välisen tasa-arvon edistymisen on oltava yhtä tärkeitä tavoitteita kuin taloudellisen kasvunkin”, hän vaatii.
Demarinuoret on federalistinen järjestö, joka ajaa globaalia oikeudenmukaisuutta ja EU:n aseman vahvistamista. Demarinuorten varapuheenjohtaja Pinja Perholehto seisoo ylpeänä kahden nuoren ja kansainvälisen ehdokkaan takana:
“Demarinuoret haluaa EU:n olevan entistä vahvempi demokratian, ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolustaja, joka edistää kansalaisten hyvinvoinnin turvaavaa talouspolitiikkaa. Euroopan unionin on kehityttävä tiiviimmäksi politiikan ja talouden saralla, jotta yhteiskuntien ja kansalaisten hyvinvointia voidaan aidosti edistää. Näitä tavoitteita lähtevät myös nuoret ehdokkaamme vaaleissa edistämään”, Perholehto linjaa.
Yhteyshenkilöt
Mikkel Näkkäläjärvi
Puheenjohtaja, Demarinuoret
+358 400765002
mikkel.nakkalajarvi@demarinuoret.fi
mikkel.fi
Tuulia Pitkänen
Pääsihteeri, Euroopan Sosialidemokraattiset Nuoret – Young European Socialists YES
+32 472611959 tai +358 415013092
tuulia.pitkanen@gmail.com
tuuliapitkanen.net
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Demarinuoret - Sosialidemokraattiset Nuoret ry on poliittinen nuorisojärjestö, joka on perustettu vuonna 1906. Demarinuoret toimii kansallisesti ja kansainvälisesti.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinuoret
Demarinuorten Kangaskolkka: Jyrkkä ei kokoomuksen nuorisosiiven mielihaluille kyykyttää palkansaajia2.6.2026 10:34:40 EEST | Tiedote
Demarinuorten puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka tyrmää kokoomusnuorten mielihalut jatkuvaan työntekijöiden kyykyttämiseen poistamalla lakisääteiset sunnuntailisät.
Demarinuorten puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka ehdolle SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtajaksi21.3.2026 13:20:37 EET | Tiedote
Kannanotto, vapaa julkaistavaksi heti.
Demarinuorten Kangaskolkka: "Vaadin Vasemmistoliitolta pesäeroa vallankumousromantiikkaan"4.11.2025 21:09:49 EET | Tiedote
Kannanotto, vapaa julkaistavaksi heti.
Irja Vaateri valittiin Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestön pääsihteeriksi21.7.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Suomalainen Irja Vaateri on valittu Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestön pääsihteeriksi vuosille 2025-2027 Pariisissa 17.-20.7.2025 pidetyssä kongressissa.
Demarinuorten Kangaskolkka: Hyvinvointialueilla on toteutettava laajamittainen kuuden tunnin työpäivän kokeilu täyden palkan turvin7.3.2025 16:38:01 EET | Tiedote
Kannanotto, vapaa julkaistavaksi heti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

