DNA Oyj

DNA:n myydyimmät puhelimet syyskuussa 2018

Jaa
Honor 10 ylsi syyskuussa komeisiin myyntilukemiin ja nousi DNA:n syyskuun Top 15 -listan ehdottomaksi ykköseksi. Kuukauden toinen suuri menestyjä on Huawei, sillä listan malleista peräti kolmannes on Huawei-puhelimia.

DNA:n syyskuun Top 15 -listalla on viisi Huawei-puhelinta, neljä Apple iPhonea, kolme Samsungia, kaksi Honoria ja yksi Nokia. Honor 10 otti syyskuussa komean kaulan listan muihin puhelimiin.

”Honor 10 on selvästi löytänyt kohderyhmänsä. Kun puhelimen hinta laski alle neljänsadan euron, laitteeseen kohdistui todella suuri kysyntä. Honorin brändillä on Suomessa erittäin vahva asema, joten kun hinta ja ominaisuudet kohtaavat parhaalla tavalla, kysyntä on valtavaa ja kauppa käy kovaan tahtiin”, kertoo DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.

Myös Huaweilla on DNA:n myydyimpien puhelimien listalla vahva asema. Syyskuussa Huawei Mate 10 Lite nousi kakkossijalle ja Huawei Y6 kiri hienosti ylöspäin peräti kymmenen sijaa, listan kolmanneksi. Muut Huawei-puhelimet löytyvät listan sijoilta neljä, kuusi ja seitsemän.

Uusina tulokkaina listalle nousivat uutuuspuhelimet Huawei Nova 3 ja Samsung Galaxy A6 sekä kesätauolta Top 15 -joukkoon palannut Samsung Galaxy S8.

Nouseva ilmiö tukee tietoturvaa ja kierrätystä: vanha puhelin tuodaan yhä useammin vaihtoon

Puhelimen vaihtaja voi tuoda vanhan puhelimensa tai tablettinsa DNA:lle vaihtoon ja saada siitä hyvityksen. Vaihtoon tulevat laitteet toimitetaan DNA:lta suoraan kumppanille tietoturvalliseen jatkokäsittelyyn. Vaihtohyvityksen hyödyntäminen yleistyy nopeasti.

”Esimerkiksi uuden Apple-malliston tultua myyntiin Applen käyttäjät tuovat yhä useammin vanhan iPhonensa vaihtoon. Applen puhelimista maksetaan todella hyvä, muita merkkejä suhteellisesti parempi vaihtohyvitys. Applen käyttäjät hyödyntävätkin mahdollisuutta erityisen mielellään laitteensa hyvän vaihtoarvon takia”, Sami Aavikko kertoo.

”Nyt on selvästi meneillään lipastonlaatikoiden syyssiivous, sillä yhä useampi puhelimenhankkija tuo tarpeettomaksi jääneen laitteensa meille vaihtoon. Tämä on erittäin kannatettavaa, sillä sen lisäksi, että laitteesta saa tuntuvan euromääräisen hyvityksen, käyttäjä voi näin varmistua myös siitä, että laitteen tietosisältö tyhjennetään tietoturvallisesti”, Sami Aavikko sanoo.

Aavikko korostaa, että vanhat puhelimet kannattaa siivota pois myös ympäristösyistä. Ne laitteet, joille ei ole sellaisenaan jatkokäyttöarvoa, toimitetaan kierrätykseen, jossa laite hyödynnetään mahdollisimman tarkoin, metalleihin saakka.

DNA:n tuoreen selvityksen mukaan päätelaitteiden kierrätyksellä DNA:n kautta voidaan vähentää CO2-päästöjä vuodessa arviolta jopa 1 000 tonnia verrattuna siihen, että laitteita ei kierrätettäisi ollenkaan. Tämä päästövähennys vastaa arviolta noin 5,5 miljoonan kilometrin ajoa keskimääräisellä bensiinikäyttöisellä henkilöautolla.

DNA ei edellytä vaihtohyvitystä hyödyntäviltä uuden puhelimen hankintaa, vaan hyvityksen voi saada myös suoraan rahana. Oman laitteensa päivän arvon voi käydä tarkistamassa osoitteessa www.dna.fi/vaihtohyvitys.


DNA:n myydyimmät puhelimet syyskuussa 2018

1. (2.) Honor 10
2. (6.) Huawei Mate 10 Lite
3. (13.) Huawei Y6 (2018)
4. (-) Huawei Nova 3
5. (5.) Apple iPhone SE
6. (1.) Huawei P Smart
7. (3.) Huawei P20 Lite
8. (10.) Honor 9 Lite
9. (8.) Apple iPhone 8
10. (-) Samsung Galaxy S8
11. (11.) Apple iPhone 7
12. (4.) Samsung Galaxy J3 (2017)
13. (9.) Apple iPhone X
14. (12.) Nokia 6.1
15. (-) Samsung Galaxy A6


DNA julkaisee myydyimmät puhelimet -seurannan kuukausittain, aina kuukauden ensimmäisenä arkipäivänä. Tiedot perustuvat DNA:n eri myyntikanavissa kerättäviin myyntilukuihin. Aiempien kuukausien myyntitilastot löytyvät osoitteesta: https://corporate.dna.fi/dnan-viestinta#myyntitilastot


Lisätietoja medialle:
Toimitusjohtaja Sami Aavikko, DNA Kauppa Oy, puh. 044 044 3069, sami.aavikko@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi


DNA Kauppa on Suomen laajin matkapuhelimia ja muita mobiilipäätelaitteita sekä matkaviestinliittymiä myyvä ketju, johon kuuluu yli 60 myymälää. DNA Kaupan valikoimissa ovat myös tv- ja laajakaistapalvelut sekä niihin liittyvät päätelaitteet. Ketju on osa DNA-konsernia, jonka liikevaihto vuonna 2017 oli 886 miljoonaa euroa ja liiketulos 124 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 3,9 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.

Linkit

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA Oyj on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yhteydenpitoon, viihtymiseen ja työntekoon laadukkaita puhe, data- ja tv-palveluita. DNA on Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija sekä kaapeli- että antenniverkossa. Yritysten osalta DNA näkee keskeisenä kasvualueena ajasta ja paikasta riippumattoman uuden työn, joka mahdollistuu älykkäillä päätelaitteilla, monipuolisilla viestintäpalveluilla ja nopeilla yhteyksillä. DNA:n liikevaihto vuonna 2017 oli 886 miljoonaa euroa ja liiketulos 124 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 3,9 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Konserniin kuuluu myös DNA Kauppa, Suomen laajin matkapuhelimia myyvä myymäläketju. DNA:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitterissä @DNA_fi ja Facebookissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Tutkimus: Moni pitää älylaitteiden omaa tietoturvaa riittävänä, vaikka se ei tarjoakaan riittävää suojaa2.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset kokevat tietoturvan entistä tärkeämmäksi ja kaikkia koskettavaksi asiaksi. Samalla yhä useampi jättää älylaitteensa suojaamatta tietoturvauhilta ja kokee tietoturvaratkaisut kalliiksi, selviää DNA:n teettämästä Digitaalinen elämä -kyselytutkimuksesta. Noin kolmasosa (35 %) suomalaisista luottaa siihen, että laitteiden oma tietoturva on riittävä. Asiantuntija pitää tätä huolestuttavana, sillä älylaitteiden tietoturva ei itsessään ole tarpeeksi kattava.

Survey: Many consider their smart devices' security sufficient, even though it does not provide adequate protection2.7.2025 08:30:00 EEST | Press release

Finns view cybersecurity as a topic that is increasingly important and universal. However, more individuals leave their smart devices unprotected against security threats, feeling that security solutions are too expensive, according to DNA’s Digital Life 2025 survey. Approximately one-third (35%) of Finns trust that their devices' built-in security is sufficient. This is concerning, as the security of smart devices alone is not comprehensive enough.

DNA:n kesäkuun 2025 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Apple vei kärkipaikan sekä DNA:n kuluttaja- että yritysasiakkaiden myydyimpien puhelinten listalla iPhone 16 Pro 5G -mallillaan. Applen iPhone 13 5G säilytti puolestaan ensimmäisen sijan käytettyjen puhelinten listalla. Kesäkuun myydyimpien älykellojen kärkisijat menivät lasten kellopuhelimille. Myydyimpien tuotteiden kärkeen kiilasi Xplora XGO2 -kellopuhelin, ja listan toiselle sijalle nousi ZTE K1 Pro -kellopuhelin. Toisen kvartaalin myydyimmän tietokoneen paikan otti Applen MacBook Air 13" M2.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye