Kemianjätti energiansäästön etujoukoissa
28.12.2018 11:42:47 EET | Calefa Oy | Tiedote

Kiilto Oy otti pitkän harppauksen ympäristöasioissa, kun se ryhtyi alkuvuodesta 2018 hyödyntämään liimanvalmistuksessa syntyvää hukkalämpöä yli kolmen hehtaarin teollisuuskiinteistöjen lämmittämisessä.
Hukkalämpöjä ympäristötietoisessä perheyrityksessä oli kierrätetty aiemminkin, mutta uuden järjestelmän myötä hyödyt moninkertaistuivat. Uusioenergialla lämmitettävä pinta-ala kasvoi 3900 prosenttia ja samalla tuotanto tehostui. Nyt energiaa säästyy joka vuosi 188:n omakotitalon lämmityksen verran, mikä tarkoittaa 88 000 euroa pienempää vuotuista energialaskua. CO2-päästöt putoavat yli 350 000kg vuodessa. Järjestelmä on toiminut luotettavasti heti alusta lähtien.
– Nykytekniikalla pystymme parantamaan uusiokäytettävän energian hyötysuhdetta roimasti, kertoo Kiillolle kokonaisjärjestelmän toimittaneen Calefa Oy:n toimitusketjun päällikkö Petri Vuori.
Lisää säästöjä ja kapasiteettia
Lempäälässä hukkalämmön uusiokäytössä hyödynnetään älykkäästi järjestelmän mukana tulevaa jäähdytystehoa. Tehostuneen jäähdytyksen myötä polymerointiprosessin tuotantokapasiteetti on kasvanut merkittävästi. Tätäkin suurempana hyötynä Kiillon tekninen päällikkö Vesa Juhannusvuori näkee, ettei tuotantosuunnitelmia tarvitse enää muuttaa jäähdytyskapasiteetin riittävyyden mukaan.
– Jäähdytysvesi pysyy nyt tasalämpöisenä koko prosessin ajan, mikä lisää tuotannon tasalaatuisuutta, Juhannusvuori kertoo.
Tehtaalla toteutettiin ensimmäisenä maailmassa hybridijärjestelmä, jossa lämmityksessä ja jäähdytyksessä hyödynnetään hukkalämmön lisäksi maalämpöä ja maakylmää. Kallioperä toimii akkuna, johon ylijäävää hukkalämpöä ladataan hyödynnettäväksi myöhemmin uudelleen.
Uusiokäyttöjärjestelmä on toiminut niin hyvin, että sitä ollaan laajentamassa. Syksystä lähtien Lempäälän tehtaalla hukkalämmöllä ovat lämmenneet myös käyttövedet. Muitakin kohteita on suunnitteilla.
– Teollisuudessa toimintavarmuus on ykkösasia. Toimittamalla pelkästään kokonaisratkaisuja pystymme takaamaan sen, että järjestelmä toimii ja asetetut energiansäästötavoitteet saavutetaan, Vuori kertoo.
Sanojen mittaista toimintaa
– Lämmöntalteenottojärjestelmät ovat todella monimutkaisia, etenkin kun ne ovat liitettynä tuotannon prosessiin. Käynnistyshetkestä lähtien kaikki on toiminut kuten on pitänytkin, yhtäkään häiriötä ei ole ollut. Tällainen on harvinaista. Suunnitelmat ovat olleet hyvät ja toteutus myös, Juhannusvuori kommentoi Calefan toimittamaa kokonaisjärjestelmää.
Energian uusiokäyttö on tulevaisuutta, jolla kotimainen teollisuus parantaa kilpailukykyään samalla kun hiilijalanjälki ilmastopoliittisten tavoitteiden mukaisesti pienenee. Kiilto aikoo olla asiassa ympäristöjohtaja jatkossakin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Porkka
044 723 3347
antti.porkka@calefa.fi
Petri Vuori
040 553 4427
petri.vuori@calefa.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Energian käyttöä ei tarvitse vähentää, vaan saada sama energia tekemään työ moneen kertaan.
- Calefa
Calefa Oy toteuttaa maailman johtavaan lämpöpumpputeknologiaan perustuvia kokonaisenergiaratkaisuja teollisuudelle, energian tuotantolaitoksille sekä suurille kiinteistöille. Lämpöpumppujärjestelmämme hyödyntävät hukkalämpöä ja ympäristön energiaa. Teemme kokonaisratkaisuja, joilla asiakkaamme saavat merkittävät energiansäästöt ja leikkaavat CO2-päästöjä pysyvästi. Toteutamme järjestelmät avaimet käteen -periaatteella, varmistaen toimivuuden koko elinkaaren ajan.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Calefa Oy
AmbiSteam-ratkaisu tuo matalalämpötilaiset hukkalämpövirrat osaksi höyryjärjestelmää26.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
AmbiSteam-höyryratkaisu mahdollistaa matalalämpötilaisten hukkalämpövirtojen hyödyntämisen osana biotuoteteollisuuden olemassa olevaa höyryjärjestelmää. Höyrylämpöpumppuun perustuva ratkaisu vähentää polttoaineen kulutusta, pienentää päästöjä ja parantaa tehtaan energiatehokkuutta.
Sähkökattila täydentää kaukolämmön tuotantoa ja hyödyntää sähkön edullisia tunteja24.3.2026 11:43:15 EET | Tiedote
Sähkökattilat ovat nousseet lyhyessä ajassa keskeiseksi osaksi suomalaisten kaukolämpöyhtiöiden tuotantostrategiaa. Calefan suunnittelupäällikkö Henri Vaaherma avaa, milloin sähkökattila on järkevä ratkaisu kaukolämmöntuotantoon.
Joensuussa on otettu käyttöön kansainvälisesti palkittu AmbiHeat‑laitos16.3.2026 15:06:55 EET | Tiedote
Savon Voiman Joensuun voimalaitoksen yhteyteen rakennettu, Heat Pump City of the Year palkinnon syksyllä 2025 pokannut AmbiHeat‑laitos on otettu käyttöön ja tuottaa lämpöenergiaa Joensuun kaukolämpöverkkoon.
Calefa tuo luonnolliset kylmäaineet sujuvasti osaksi lämpöpumpputekniikkaa16.2.2026 14:42:16 EET | Uutinen
EU:n uudistetun F‑kaasuasetuksen tarkoitus on vähentää asteittain fluorattujen kasvihuonekaasujen käyttöä. Calefalla siirtymä luonnollisiin kylmäaineisiin on johdonmukainen osa yhtiön lämpöpumpputekniikan kehitystä.
Calefa jatkoi vahvaa kasvuaan vuonna 202526.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Vuosi 2025 oli Calefalle monella tapaa historiallinen ja menestyksekäs. Onnistunut tuotekehitys sekä lämmön- että höyryntuotannon parissa rakentaa vahvaa pohjaa myös tulevaisuuden kasvulle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
