Uusi villasukkakirja Suomen suosituimmalta neulesuunnittelijalta

“Satumaiset silmukat on täynnä muistoja, hetkiä, ihmisiä ja maisemia. Toivottavasti ohjeiden neulojat pääsevät nauttimaan samasta lämpimästä, hieman viipyilevästä tunnelmasta, missä kirjan mallitkin on luotu”, Niina Laitinen toteaa.
Teos on jaettu kolmeen osioon, joissa jokaisessa on oma kantava teemansa. Ensimmäiseksi lukija pääsee tutustumaan rakkaustarinaan ja sen romanttisiin tunnelmiin. Toisessa osiossa sujahdetaan eläinten maailmaan, jossa seikkailevat riikinkukot, vedenhaltiat ja soreat perhosetkin. Kolmannessa osiossa matkustetaan maailman ympäri, savolaisista sielunmaisemista kaupunkien ja aavikoiden kautta Satumaahan saakka.
“Jokainen malli on huolella tehty, viimeiseen asti viilattu ja juuri sellainen, millaiseksi sen kuvittelin jo kirjan runkoa suunnitellessani”, Laitinen kommentoi.
Kirjan selkeät ohjeet tekevät neulomisesta sujuvaa ja innostavaa.
Niina Laitinen on Suomen tämän hetken suosituin neulesuunnittelija, jonka esikoiskirja Villasukkien vuosi oli huikea myynti- ja arvostelumenestys. Niina tunnetaan myös sukkakalenteristaan ja eri suunnittelukilpailuissa (mm. Suomi 100) saavuttamistaan voitoista.
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Lisätiedot: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Moreeni on osa kustannusosakeyhtiö Otavaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Taikatemppu-Emppu auttaa päiväkotikavereita pulassa – Hannele ja Markus Lampelan kirjoittaman sarjan avaus opettaa ensiaputaitoja11.6.2025 12:45:00 EEST | Tiedote
Jos jollekin sattuu haaveri, Emppu tulee heti paikalle auttamaan. Tiina Konttilan hurmaavasti kuvittama uusi kuvakirjasarja, Päiväkodin pelastaja, avaa ensiaputaitoja pienelle lapselle ymmärrettävällä tavalla.
Kolme kansainvälistä uutuusdekkaria kesäkuuhun11.6.2025 10:03:18 EEST | Tiedote
Kesäkuussa Otava ja Like julkaisee kolme romaania dekkareiden ystäville. Mukana on Johanna Molta ja Jørn Lier Horstilta huumaavan koukuttavaa jännitystä sekä Alexander McCall Smithilta hyvän mielen yksityisetsivädekkari.
Kesän lukupaketti koululaisille: Vitsipitsa-kaksikon hauska ja hiukan pelottava Hihittävän hirviön minimysteeri ja muita uutuuksia11.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Satoi tai paistoi, kesä on parasta aikaa lukemiselle. Otavan kesän uutuuslastenkirjoissa tutustutaan uusiin kavereihin ja jatketaan vanhojen suosikkisarjojen parissa.
Mirella Mäkilä Otava-kustantamoiden kaunokirjallisuuden AD:ksi10.6.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Päägraafikko Mirella Mäkilä on nimitetty Otava-kustantamoperheen kaunokirjallisuuden AD:ksi 1.8.2025 lukien.
Nelli Orellin huippusuositun Luova kirjani -sarjan uudet tuulet: Super powers -kirja yhdessä Sessusen kanssa10.6.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Voimakaksikko Nelli ja Sessunen kutsuu seikkailemaan supersankarimaailmaan Luova kirjani 6 -kirjan parissa. Luova kirjani -sarjan kirjoja ja oheistuotteita on myyty tähän mennessä yli 80 tuhatta kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme