Mediatiedote: Jojo Moyes lumoaa lukijansa hevosaiheisella romaanilla Kuinka painovoimaa uhmataan
30.1.2019 11:19:15 EET | Gummerus | Tiedote
Lontoon salaisessa kolkassa Henri Lachapelle opettaa tyttärentytärtään Sarahia ja tämän hevosta uhmaamaan painovoimaa, aivan niin kuin hän itse teki Ranskassa viisikymmentä vuotta aiemmin. Mutta kun Henri joutuu yllättäen sairaalaan, 14-vuotias Sarah joutuu selviytymään maailmassa omin voimin. Lakimies Natasha Macaulayn elämä on sekaisin. Hän yrittää jakaa kotinsa karismaattisen mutta mahdottoman ex-miehensä kanssa, ja töissä huostaanotettujen lasten tapausten parissa hänen ammatillinen harkintakykynsä kyseenalaistetaan. Kun Natashan ja Sarahin polut risteävät, Natasha näkee mahdollisuuden panna asiat takaisin raiteilleen. Mutta hän ei tiedä, että Sarahilla on iso salaisuus, joka tulee muuttamaan heidän kaikkien elämän peruuttamattomasti.
”Pieni-elämä-suuret-unelmat-nyyhkytarina, joka saa haltioituneet kyyneleet virtaamaan kaakaokuppiin.” –Daily Mail
Jojo Moyes
Jojo Moyes (s. 1969) on maailman menestyneimpiä ja rakastetuimpia viihdekirjailijoita. Hänen romaaninsa ovat olleet myyntilistojen ykkösenä 12 maassa. Itsekin hevosien parissa kasvanut Moyes asuu miehensä ja kolmen lapsensa kanssa Essexissä.
Jojo Moyes, Kuinka painovoimaa uhmataan
alkuteos The Horse Dancer
suomentanut Heli Naski
540 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt
Rosa-Maria Kari, markkinointiviestinnän tuottaja,
rosa-maria.kari@gummerus.fi , p. 050 477 9332
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Anneli Kanto kertoo päiväkirjassaan kirjoittamisesta, vanhenemisesta, perhesuhteista, ystävyyksistä ja rakkaudesta13.3.2026 10:42:04 EET | Tiedote
Kirjailija Anneli Kanto kirjoittaa päiväkirjaa vuoden kierron verran kesästä 2024 kesään 2025. Sivuilla vuorottelevat arjen ilot ja surut, kirjailijantyön valot ja varjot. Kuinka paljon työvuosia seitsemänkymppisellä vielä on? Millaisia sukupolvikokemuksia suurten ikäluokkien ihmiset jakavat? Mitä ajatuksia maailmantilanne herättää? Uskaltaako varttuneella iällä rakastua? Entä jos sydän särkyy? Elämänlangalla (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 23.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Ann-Christin Antellin Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet myyty Ruotsiin – Trilogian toinen osa Kätketty tähti (Gummerus) ilmestyy 2.4.11.3.2026 09:16:35 EET | Tiedote
Historiallisen viihdekirjallisuuden tähden Ann-Christin Antellin tieteestä ja taiteesta ammentava trilogia Adelin siskoksista saa jatkoa, kun sarjan toinen osa Kätketty tähti ilmestyy 2.4. Viime vuonna Valkea lilja -romaanilla alkaneen Adelin tyttäret -sarjan käännösoikeudet on juuri myyty Ruotsiin. Sarjan ruotsinkieliset käännösoikeudet on ostanut kustantamo Gyldendal Astra.
Elämänmakuisia lukukokemuksia ja herkullista satiiria – Gummeruksen kesän 2026 kirjaluettelo on julkaistu6.3.2026 08:43:08 EET | Tiedote
Palkittu kirjailija ja käsikirjoittaja Anneli Kanto kirjoittaa ystävyydestä, perhesuhteista, taiteesta, maailmantilanteesta ja vanhenemisesta sekä niiden herättämistä tunteista ja ajatuksista päiväkirjateoksessaan Elämänlangalla. Italialaisen, Helsinki Lit -festivaalille toukokuussa saapuvan Vincenzo Latronicon Täydellistä (suomennos Leena Rantanen) tarjoaa herkullista satiiria ontosta nykyelämästä ja autenttisuuden kaipuusta. Gummeruksen kesän 2026 kirjaluettelo esittelee kesän koskettavimmat ja kiinnostavimmat kirjauutuudet.
Uusi kirjallisuustapahtuma tuo kansainväliset tähdet Suomeen: Lucy Score, Moa Herngren ja Katarina Widholm Helsinkiin 25.4.5.3.2026 13:02:23 EET | Tiedote
Gummerus ja Storytel järjestävät uuden käännöskirjallisuustapahtuman. Lauantaina 25.4. Helsingin Tokoinrannassa järjestettävän Kirjoja & kuplia -tapahtuman kirjailijavieraiksi saapuvat Yhdysvalloista yli 15 miljoonaa kirjaa myynyt, seksikkään romanttisista booktok-hiteistään tunnettu bestselleristi Lucy Score sekä Ruotsista sydämellisestä Betty-sarjastaan tunnettu, historiallisen feelgoodin taituri Katarina Widholm ja Ruotsalainen avioero -romaanillaan suomalaiset hurmannut, tarkkanäköisten ihmissuhderomaanien mestari Moa Herngren.
ENNAKKOTIEDOTE: Kumman pitää muuttua: naisten vai normien? Sopimattomat – Norminpurkuopas neurokirjon naisille (Gummerus) ilmestyy 27.3.4.3.2026 13:19:27 EET | Tiedote
Tyttöjen ja naisten ADHD:ta ja autismia tunnistetaan vähemmän ja myöhemmällä iällä kuin poikien ja miesten. Miten tyttöjen ja naisten neurokirjon piirteet ilmenevät? Mitä pidetään sosiaalisten taitojen puutteena ja miksi? Entä jos haasteet eivät johdukaan siitä, millaisia neuroepätyypilliset ovat, vaan siitä, mitä heidän ei anneta olla? Ira Selkälän Sopimattomat – Norminpurkuopas neurokirjon naisille (Gummerus) ilmestyy maaliskuun lopulla, aivan 2.4. vietettävän kansainvälisen World Autism Awareness Dayn alla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


