Leppävaaran asematunneli muuttui valoisaksi ja viihtyisäksi
Leppävaaran projektinjohtaja Mika Rantalan mukaan asemalla ja sen lähiympäristössä on vireillä asemakaavamuutos, jossa asemasta kehitetään matkakeskustasoista palveluympäristöä.
”Nyt valmistunut asematunnelin perusparannus on kokonaistavoitteen ensimmäinen askel.”
Asukkailta ideoita
Alueen asukkaat ovat olleet mukana ideoimassa asematunnelin uudistusta. Nyt pyöräily ja jalankulku on erotettu entistä selkeämmin pyöräväylän kirkkaanpunaisella päällysteellä, ja pyöräväylän taustaseinään on kiinnitetty värikkäät lepänlehtikuviot.
Pyöräpysäköintipaikkojen sekä laiturien opastusta on selkeytetty ja pyöräpaikkoja lisätty. Laiturialueelle johtavia hissejä on elävöitetty kuvioinnilla ja niihin on lisätty valaistusta. Esteettömyyttä on parannettu koho-opasteilla. Kauppakeskus Sellon sisäänkäynnin edessä olevaa kohtaamispaikkaa valaisee taideteos, jonka vaihtuvat kuvat heijastuvat asematunnelin pilareihin.
Kehittämistyön jatkona Alberganportin alikulkutunneliin toteutetaan tulevana syksynä aiemmin järjestetyn katutaidekilpailun voittanut teos ”Love, love, Tunnel of love…”.
Suomen kolmanneksi vilkkain joukkoliikenteen solmukohta
Leppävaara on Espoon vilkkain ja Pasilan jälkeen Suomen kolmanneksi vilkkain juna-, bussi-, pyörä- ja jalankulkuliikenteen solmukohta. Se on myös Espoon päärautatieasema. Leppävaaran asemalla vaihdetaan joukkoliikennevälinettä arkisin lähes 50 000 kertaa vuorokaudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektinjohtaja Mika Rantala, p. 046 877 2843, mika.j.rantala@espoo.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 26.11.202526.11.2025 21:36:50 EET | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta käsitteli kokouksessaan perusopetuksen oppilaaksiottoa koskevia linjauksia ja hyväksyi esitetyt muutokset esityslistan mukaisesti. Lisäksi lautakunta käsitteli englanninkielisen opetuksen ja ruotsin kielikylpyopetuksen oppilasvalintaperusteita. Lautakunta päätti hyväksyä muutokset näihin oppilasvalintaperusteisiin esityslistan mukaisesti. Sen sijaan lautakunta päätti jättää kaksikielisen (suomi-englanti) opetuksen oppilasvalintaperusteista päättämisen pöydälle. Lautakunta merkitsi tiedoksi suomenkielisen toisen asteen koulutuksen ja suomenkielisen perusopetuksen talousarvion ja strategian osavuosikatsauksen sekä suomenkielisen varhaiskasvatuksen osavuosikatsauksen.
Espoo Cateringin Tytti Saari PRO 2026 -finaalissa26.11.2025 14:23:57 EET | Tiedote
Espoo Cateringin tiimiesihenkilö Tytti Saari on päässyt finaaliin PRO 2026 ammattikeittiön päällikkö -sarjassa.
Plask! Dyk ner i berättelsen om Glimsån26.11.2025 08:30:00 EET | Pressmeddelande
På utställningen Plask! Dyk ner i berättelsen om Glimsån kastar vi oss med Uno Utter in i Glimsåns virvlar och lär oss om samlevnaden mellan människorna, djuren och ån genom tiderna. Vi bekantar oss också med det föränderliga landskapet längs ån på fotografier av föreningen Pro Esbo å rf. Utställningen visas på Naturens hus Villa Elfvik från 3.12.2025 till 25.1.2026.
Loiskis! - näyttely Glimsinjoesta esille Villa Elfvikin luontotaloon26.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Loiskis! -näyttelyssä heittäydytään Sasu Saukon matkassa Glimsinjoen pyörteisiin ja tutustutaan ihmisten, eläinten ja joen yhteiseloon kautta aikojen. Esillä on myös Pro Espoonjoen valokuvia muuttuvasta maisemasta joen varrelta. Näyttely on esillä Villa Elfvikin luontotalossa 3.12.2025 – 25.1.2026.
Espoon kulttuurikeskuksen teatterin toteutussuunnitelmat ovat valmistuneet25.11.2025 12:40:00 EET | Tiedote
Espoon kulttuurikeskuksen teatterihankkeen toteutussuunnitelmat ovat valmistuneet. Teatterin rakentamislupa on jätetty Espoon rakennusvalvonnalle ja rakentamaan päästään arviolta syksyn 2026 aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme