Allt fler börjar jobba utomlands inom EU-området
13.2.2019 13:08:07 EET | Eläketurvakeskus (ETK) | Pressmeddelande

Det är möjligt att få ett A1-intyg, om man ska arbeta tillfälligt i ett annat EU-land eller ett land som Finland har en överenskommelse om social trygghet med. Med intyget kan man visa att man arbetar i det andra landet t.ex. som en utsänd arbetstagare.
Det säger något om volymen av arbetskraftens rörlighet att EU-länderna år 2017 utfär-dade nästan tre miljoner A1-intyg.
– Migrerande arbetstagare inom EU gör årligen en allt större insats och ökningen är snabb. En bidragande orsak till att fler intyg beviljas är emellertid också att kontrollen är striktare, säger utvecklingschef Karoliina Nurmi på Pensionsskyddscentralens juridiska avdelning.
Europeiska kommissionens statistik visar att ca 23 000 utsända arbetstagare år 2017 kom till Finland med ett A1-intyg, huvudsakligen från Estland, Tyskland och Polen.
År 2018 utfärdade Finland mer än 12 000 A1-intyg till personer som skulle arbeta utom-lands. Ökningen har varit kraftig också i Finland, för år 2018 utfärdades ca 2000 fler in-tyg än året innan.
Polen utfärdar ensamt ca 600 000 A1-intyg per år. Av arbetskraften i Slovenien har ca fem procent arbetat utomlands. De övriga länder som inom EU-området utfärdar flest in-tyg är Tyskland, Spanien och Italien. Den största branschen är byggsektorn, men också inom transportbranschen är arbetskraftens rörlighet över gränserna stor.
Robotik försnabbar servicen
I Finland har antalet utfärdade intyg mer än fördubblats på tio år. I fråga om dem som reser ut från Finland är det Pensionsskyddscentralen som avgör om intyg utfärdas.
Handläggningen går snabbare, om ansökan lämnas in genom e-tjänsten. En del av de an-sökningar som kommer in genom e-tjänsten kan avgöras automatiskt. Genom e-tjänsten kan kunden också kontrollera hur handläggningen av ärendet framskrider.
–Vi avgör redan en tredjedel av ansökningarna automatiserat. Så kan vi leverera ett fär-digt A1-intyg omgående till arbetsgivaren och arbetstagaren, säger Nurmi.
De sakkunniga på Pensionsskyddscentralen samarbetar också mycket med de andra län-derna för att göra försäkringsfrågorna kring utlandsarbete klarare. Om kriterierna för sta-tus som utsänd arbetstagare inte uppfylls, hänvisar man arbetstagaren till socialförsäk-ringen i arbetslandet.
Läs mer:
Databaser och tidsserier om arbetskraftens rörlighet (Europeiska kommissionens statistik)
Statistik om utsända arbetstagare (på Etk.fi)
Försäkring av utlandsarbete och ansökan om intyg (på Etk.fi)
Kontaktuppgifter till Pensionsskyddscentralens kundtjänst
Närmare:
Utvecklingschef Karoliina Nurmi, 029 411 2357, karoliina.nurmi(at)etk.fi
Vad är ett A1-intyg?
- Personer som arbetar tillfälligt i ett annat EU-land eller avtalsland kan omfattas av den sociala tryggheten i det sändande landet (t.ex. Finland).
- A1-intyget, som har samma form i alla EU-länder, visar att arbetstagaren omfattas av lagstiftningen om social trygghet i utgångslandet.
- De lagstadgade socialförsäkringsavgifterna för en person som fått ett A1-intyg betalas till det land som utfärdat A1-intyget och inte till arbets-landet.
- Enligt EU-bestämmelserna ska lagstiftningen i endast ett land i sänder tillämpas på en person. Huvudregeln är att arbete försäkras i det land där det utförs.
Vilken nytta har man av ett A1-intyg?
- A1-intyget innebär att det företag som låter utföra arbetet i utlandet beta-lar socialförsäkringsavgifterna till utgångslandet (Finland).
- Då tjänar arbetstagaren in pension enligt finsk lagstiftning. Dessutom får arbetstagaren t.ex. eventuell sjukdagpenning från Finland.
- Pensionsskyddscentralen utfärdar intyget, skickar det till sökanden och informerar FPA och pensionsanstalten om det.
- FPA skickar ett europeiskt sjukvårdskort till dem som arbetar i ett annat EU-land.
Nyckelord
Bilder

Dokument
Om
Eläketurvakeskus (ETK) on lakisääteinen työeläketurvan kehittäjä, asiantuntija ja yhteisten palvelujen tuottaja.
Följ Eläketurvakeskus (ETK)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Eläketurvakeskus (ETK)
Långsiktiga kalkyler: Utsikterna för finansieringen av arbetspensionerna bättre än tidigare – aktieavkastningens betydelse ökar15.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Finansieringen av arbetspensionerna ser starkare ut efter pensionsreformen. Samtidigt ökar osäkerheten kring arbetspensionsavgiftens framtida nivå, uppskattar Pensionsskyddscentralen (PSC) i sin nya långsiktiga kalkyl.
PTS-laskelmat: Työeläkkeiden rahoitusnäkymät aiempaa paremmat – osaketuottojen merkitys eläkkeiden rahoitukselle kasvaa15.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Työeläkkeiden rahoitus näyttää eläkeuudistuksen jälkeen aiempaa vahvemmalta. Samalla epävarmuus tulevasta työeläkemaksun tasosta lisääntyy, arvioi Eläketurvakeskus (ETK) uudessa pitkän aikavälin laskelmassaan.
Pensionsbarometern: Majoriteten av finländarna skulle inte skära i pensionerna – hälften litar på pensionssystemet2.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Två tredjedelar av finländarna förhåller sig negativt till nedskärningar i de nuvarande eller framtida pensionerna som ett sätt att stärka finansieringen av pensionerna. Hälften av dem som svarade på Pensionsskyddscentralens (PSC) nya Pensionsbarometer litar på pensionssystemet.
Eläkebarometri: Enemmistö suomalaisista ei leikkaisi eläkkeitä – eläkejärjestelmään luottaa puolet2.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Kaksi kolmasosaa suomalaisista suhtautuu kielteisesti nykyisten tai tulevien eläkkeiden leikkaamiseen, jos eläkkeiden rahoitusta pitäisi vahvistaa. Eläketurvakeskuksen (ETK) uuden Eläkebarometrin vastaajista puolet luottaa eläkejärjestelmään.
Plattformsarbetarnas inkomster och ställning på arbetsmarknaden varierar mera än den övriga befolkningens19.5.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
I Finland har plattformsarbetarna i genomsnitt en lägre årsinkomst än de som inte arbetar via plattformer, visar en ny undersökning. Plattformsarbetarnas inkomster och inkomstkällor varierar också mera än den övriga befolkningens. De rör sig oftare mellan anställningar, egenföretagande, studier och arbetslöshet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
