Tradenomit

Yli puolet tradenomeista kannattaa palkka-avoimuutta

Jaa
TRALin vuotuisen jäsentutkimuksen mukaan yli puolet (54%) tradenomeista olisi valmis kertomaan palkkansa avoimesti työpaikallaan. Asiantuntijatyötä tekevistä tradenomeista lähes 57 prosenttia kannattaa palkka-avoimuutta. Ikäryhmittäin tarkasteltuna alle 30-vuotiaista jopa 77 prosenttia kannattaa avointa keskustelua palkoista työpaikoilla.

- Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n selvityksen mukaan vain kymmenesosa työikäisistä oli sitä mieltä, että työkavereilla tulisi olla oikeus saada tietoa kaikkien palkoista. Tradenomit selvästi kulkevat tässä asiassa vastavirtaan, sanoo puheenjohtaja Veli-Matti Peltola.

Tradenomien positiivinen palkkakehitys jatkuu ja edellisvuoteen verrattuna keskipalkka nousi noin 3,3 prosenttia. Keskipalkka tradenomeilla on nyt 3780 euroa kuukaudessa. Naisten ja miesten välinen palkkaero pysyi lähes samana ollen noin 630 euroa kuukaudessa.

- Sukupuolten välinen palkkaero on edelleen murheenkryynimme ja esimerkiksi palkka-avoimuudella olisi mahdollista tarttua tähän epäkohtaan, Peltola muistuttaa. - Myös henkilöstöedustajien tiedonsaantimahdollisuuksia on lisättävä. Liian monissa tapauksissa tietoja ei saada tai ne ovat vajaavaisia, jotta korjausliikkeitä olisi asiantuntijoiden perusteettomiin palkkaeroihin mahdollista tehdä, huomauttaa Peltola.

Palkankorotuksia viime vuonna sai noin 70 prosentia vastaajista ja yleisin syy siihen olivat työehtosopimuksissa sovitut yleiskorotukset.

- On hyvä muistaa, että monelle asiantuntijalle yleiskorotuksella on merkittävä rooli ansiokehityksessä, sanoo palvelu- ja kehitysjohtaja Tomi Kouva. - Henkilökohtaiseen suoriutumiseen eli niin sanotun meriittikorotuksen perustuen palkankorotuksen sai ainoastaan neljännes tradenomeista, Kouva kertoo.

Kaikilla asematasoilla tehdään aiempaa pidempää työpäivää ja ajoittain tai jatkuvasti liian suureksi työmääränsä arvoi noin 52 prosenttia. Lisäksi työstressin ja -uupumuksen oireita koetaan aiempaa enemmän.

- Tradenomien näkemyksen mukaan työhyvinvointia lisätään parhaiten osaamista kehittämällä, kun aiemmin tärkeimpänä keinona pidettiin työnjaon selkeyttämistä, Kouva sanoo. - Myös etätyömahdollisuus on jäsenillemme työhyvinvoinnin näkökulmasta tärkeää ja monella se myös vaikuttaa työpaikan valintaan, summaa Kouva.  

- Työn kuormittavuudesta kertovat luvut ovat äärimmäisen huolestuttavia. Mikäli työhyvinvointia ei edistetä, on sillä valtava hintalappu koko yhteiskunnalle niin inhimillisestä kuin tuottavuudenkin näkökulmasta, Peltola toteaa.

- Osaajapulaa valitellaan monella toimialalla ja samaan aikaan ainostaan 22 prosenttia jäsenistämme on sitä mieltä, että olemassa olevan henkilöstön osaamista kehitetään suunnitelmallisesti vastaamaan tulevaisuuden osaamistarvetta. Tässä on selvä haaste työmarkkinoille, johon on tartuttava pikaisesti, vaatii Peltola.

Tradenomiliitto TRALin vuotuinen jäsentutkimus kartoittaa tradenomien ansiokehitystä, palkkatasoa sekä työoloja. Tutkimus on luettavissa verkkosivuillamme. Hallitusohjelmatavoitteissamme työhyvinvoinnilla on suuri rooli. Tavoitteisiimme voit tutustua verkkosivuillamme.

Lisätiedot:

Veli-Matti Peltola, puheenjohtaja
p. 040 842 5358

Tomi Kouva, palvelu- ja kehitysjohtaja
p. 050 321 9589

Avainsanat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tradenomit
Tradenomit
Ratavartijankatu 2 (A-porras, 6.krs)
00520 HELSINKI

020 155 8800 (vaihde)http://www.tradenomi.fi

Tradenomiliitto TRAL on tradenomi- ja tradenomi (ylempi AMK)- tutkinnon suorittaneiden oma ammattijärjestö. Palvelemme ja edustamme tradenomeja työelämään ja koulutukseen liittyvissä kysymyksissä. TRAL on lähes 33 000 jäsenellään Akavan viidenneksi suurin liitto.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tradenomit

Miksi järjestäytymisestä halutaan rangaista?15.5.2025 14:47:05 EEST | Blogi

Pääministeripuolue kokoomus paljasti viimein todellisen suunnitelmansa koko ay-liikettä vastaan taannoisella hölmöllä kampanjallaan puoliväliriihen päätöksistä. Mediakohua aiheuttaneessa kampanjassa tuotiin esiin esimerkein ansiotuloveron kevennysten vaikutuksia perheisiin. Toisessa kuvassa perheen vanhempi oli liiton jäsen ja toinen puolestaan "ei liiton jäsen". Verohyöty järjestäytyneelle henkilölle oli selkeästi pienempi kuin järjestäytymättömän työntekijän. Epäselväksi jäi, oliko järjestäytymätön kuitenkin työttömyyskassan jäsen. Kassankin voinee arvata.

Kunnat eivät kehity ilman osaavaa henkilöstöä18.2.2025 13:36:53 EET | Tiedote

Kunnat ja hyvinvointialueet tarvitsevat osaavaa henkilöstöä tuottaakseen laadukkaita palveluja kuntalaisille. Ne ovat myös kasvavia tradenomien ja muiden amk-tutkinnon suorittaneiden työllistäjiä. Valitettavan usein rekrytointitilanteissa vanhentuneet kelpoisuusvaatimukset rajoittavat osaavan väen hakeutumista avoinna oleviin tehtäviin. Kunnat ja hyvinvointialueet voivat varsin itsenäisesti päättää virkojen ja työsuhteiden kelpoisuusehdoista, poislukien lailla säädettävät tehtävät, kuten lääkärit ja opettajat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye