Aalto-yliopiston taiteen ja muotoilun ala nousi ranking-listalla jo maailman 7. parhaaksi

QS World University Rankings on julkaissut vuoden 2019 alakohtaiset vertailunsa. Ranking-listalla oli mukana 48 tieteenalaa. Aalto-yliopisto arvioitiin maailman seitsemänneksi parhaaksi yliopistoksi taiteen ja muotoilun alalla (art & design), kun sijoitus oli edellisvuonna yhdeksäs. Arkkitehtuurin alalla (architecture / built environment) Aallon sijoitus nousi sijalta 46 sijalle 42.
"Taiteen ja muotoilun sijoittuminen seitsemänneksi tiukassa maailmanlaajuisessa kilpailussa on meille huikea saavutus. On hienoa, että yhteisömme korkeatasoista osaamista arvostetaan," sanoo Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun dekaani Anna Valtonen.
Maailman sadan parhaan yliopiston joukossa oli myös Aalto-yliopiston liiketaloustiede (business & management studies). Sijoitus pysyi viimevuotiseen tapaan välillä 51–100.
Aalto-yliopisto sijoittui luokkaan 101–150 maailmassa seuraavilla aloilla: tietotekniikka (computer science & information systems), rakennustekniikka (civil & structural engineering), sähkötekniikka (electrical & electronic engineering), materiaalitutkimus (materials science), laskentatoimi ja rahoitus (accounting & finance) ja viestintä ja media (communication & media studies).
Lisäksi 200 parhaan joukossa olivat sijoilla 151–200 kemian tekniikka (chemical engineering), konetekniikka (mechanical, aeronautical & manufacturig engineering), taloustiede (economics & econometrics) ja ympäristötieteet (environmental sciences).
QS:n alakohtaiset vertailut painottavat sekä yliopiston mainetta akateemisen maailman ja työnantajien keskuudessa että tutkimusjulkaisuja ja niiden keräämiä viittauksia. Näiden osatekijöiden merkitys tuloksessa vaihtelee eri aloilla.
QS World University Ranking vertailee myös yliopistoja kokonaisuudessaan. Edellisellä QS:n yleisvertailussa Aalto oli sijalla 140. Kesäkuussa QS julkaisi listauksen alle 50-vuotiaista yliopistosta, ja tässä vertailussa Aalto oli yhdeksäs maailmassa.
Aalto-yliopisto on erikoistunut tekniikkaan, talouteen ja taiteeseen, ja Aallolle merkityksellisempiä ovatkin ala- tai aihekohtaiset rankingit. Maailmassa on laskutavasta riippuen noin 17 000–22 000 yliopistoa.
QS World University Rankings by Subject 2019 (topuniversities.com)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aalto-yliopiston viestintä
Eeva Lehtinen
Puh. 050 321 7034
eeva.lehtinen@aalto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Tutkimus: Uusien rakennusten päästöistä 70 prosenttia tulee rakentamisesta – eikä sitä huomioida tarpeeksi30.6.2025 07:53:14 EEST | Tiedote
Energiatehokkuus ja uusiutuvan energian käyttö ovat vähentäneet uudisrakennusten elinkaaripäästöjä, mutta rakentamisen päästöt eivät ole laskeneet. Viheralueiden vaaliminen ja puurakentamisen suosiminen tekisi rakentamisesta kestävämpää, korostavat tutkijat.
Tutkimus: Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille myönteiset yritykset ovat selvästi innovatiivisempia18.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaisia suuryrityksiä koskenut tutkimus kertoo, että patenttien määrä ja laatu kasvavat merkittävästi, jos yritys saa korkeat pisteet LGBTQ+-yhteisöä eli seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä tukevissa arvioinneissa.
Koneoppiminen tuo vallankumouksen tutkimukseen ja tuotekehitykseen – uuden tekoälyinstituutin johtajalle merkittävä EU-rahoitus17.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Uusi projekti ratkoo koneoppimisen keskeistä pullonkaulaa ja muodostaa myös yhden uuden ELLIS-instituutin tutkimuksen kulmakivistä.
A revolution for R&D with the missing link of machine learning — project envisions human-AI expert teams to solve grand challenges17.6.2025 13:00:00 EEST | Press release
Robust, deployable and collaborative machine learning (ML) methods are needed for artificial intelligence (AI) to become truly useful. This ERC-funded research aims to solve a major ML bottleneck and will form a cornerstone of the newly established ELLIS Institute Finland.
Väitöstutkimus: Suomen väestönsuojajärjestelmä on kansainvälisesti poikkeuksellisen kattava – kuumenevat kesät voivat kuitenkin haastaa sen toimivuutta12.6.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Vuosikymmenten aikana rakennetun suomalaisen väestönsuojajärjestelmän hinta vastaa vain noin kolmen vuoden puolustusbudjettia – ja se suojaa lähes koko väestön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme