Finlandia-talo vahvistaa johtoryhmäänsä ja varautuu perusparannukseen
Myynti- ja markkinointijohtajana vuodesta 2011 lähtien toiminut Minna Sauramaa siirtyy 1.4. alkaen uuteen tehtävään markkinointi- ja asiakaskokemusjohtajaksi. Hänen päävastuualueenaan ovat Finlandia-talon perusparannukseen liittyvät, strategisesti merkittävät liiketoiminnan kehityshankkeet. Hän johtaa lisäksi Finlandia-talon uusien digitaalisten järjestelmäkehityshankkeiden läpivientiä. Sauramaa jatkaa markkinointijohtajana ja vastaa Suomen EU-puheenjohtajuuskauden asiakkuudesta vuonna 2019.
– Tehtävänkuvani muutos on loistava mahdollisuus päästä kehittämään uutta asiakaskokemusta Finlandia-talossa. Tulevaisuudessa Finlandia-talo panostaa yhä voimakkaammin markkinointiin, asiakasviihtyvyyteen ja palvelukokonaisuuksiin. Lisäämme vetovoimaisia sisältöjä, eli syitä tulla ja viipyä kaupunkilaisille, matkailijoille ja tapahtumakävijöille. Uuden Way of Finlandia -palvelukokonaisuuden liikevaihtotavoite on 2 miljoonaa lisää liikevaihtoa ja 100 000 uutta kävijää, kertoo Minna Sauramaa.
Tapahtumataloissa on käynnissä samansuuntainen muutos kuin kauppakeskuksissa. Niihin ei tulla enää yhden asian perässä, vaan ihmiset hakevat entistä kokonaisvaltaisempia elämyksiä. Siksi Finlandia-taloa kehitetään perusparannuksen yhteydessä entistä avoimemmaksi tilaksi, johon on matala kynnys poiketa.
Finlandia-taloon on suunniteltu moniaistillinen Way of Finlandia -palvelukonsepti. Sen keskeinen osa on Experience Finlandia -näyttelykokonaisuus, jonka sisällöt liittyvät Alvar Aaltoon, suomalaisuuden ytimeen ja Finlandia-talon värikkääseen historiaan. Näyttelyn yhteyteen toteutetaan design-myymälä Shop Finlandia sekä ravintolakokonaisuus Eat Finlandia, joka kesällä laajenee Töölönlahden puistoon. Myös ulkotilat otetaan aktiivisemmin käyttöön niin Töölönlahdella kuin Finlandia-talon katolla.
Minna Sauramaa on työskennellyt aiemmin toimitusjohtajana Confedent International Oy -kongressitoimistossa sekä myyntijohtajana Palace Kämp Group Oy:ssä.
Tavoitteena tukea kansainvälisen myynnin jatkuvaa kasvua
Uudeksi myyntijohtajaksi on 1.4. alkaen nimitetty Johanna Vappula. Hän siirtyy tehtävään Finlandia-talon myyntipäällikön paikalta. Vappula vastaa myynnin johtamisesta ja kehittämisestä sekä neljän hengen myyntitiimin esimiestyöstä. Myyntitiimiä vahvistetaan uudella määräaikaisella myyntineuvottelijan tehtävällä, joka laitetaan hakuun tällä viikolla.
Vuodesta 2016 lähtien Finlandia-talossa työskennelleellä Vappulalla on pitkä kokemus kansainvälisestä projektinhallinnasta ja myynnistä. Aiemmin hän on toiminut projektipäällikkönä Helsinki Marketingin palveluksessa ja kongressipäällikkönä Confedent International Oy -kongressitoimistossa. Vappula on työskennellyt Iso-Britanniassa ja Tanskassa sekä asunut lisäksi Brasiliassa ja Unkarissa.
– Finlandia-talolla on paljon kotimaisia ja kansainvälisiä vakiasiakkaita, jotka järjestävät talossa seminaareja, koulutuksia, kongresseja ja konsertteja. Juhlatalona olemmekin jo Suomen ykkönen. Tulevaisuudessa myynnin tavoitteena on kehittää kansainvälistä puolta entisestään ja lisätä pienten kokousten määrää. Moni mieltää Finlandia-talon vain isojen tilaisuuksien tapahtumataloksi, vaikka tiloissamme voi järjestää tapahtuman jopa alle kymmenelle hengelle, Johanna Vappula toteaa.
Kansainvälinen mediahuomio on lisännyt kysyntää. Loppuvuodesta Finlandia-talolle myönnettiin maailman parhaan tapahtumatalon palkinto Bea World Festivaleilla. Kiinnostusta lisää se, että kaikki Suomen EU-puheenjohtajuuskauden kokoukset järjestetään Finlandia-talolla. Tänä vuonna järjestettäviin kongresseihin ja EU-kokouksiin on osallistumassa yhteensä noin 35 000 kansainvälistä vierasta. Yhteensä talossa tulee vierailemaan noin 250 000 asiakasta.
Kansainvälisiä tapahtumajärjestäjiä kiehtoo Finlandia-talon keskeinen mutta samalla luonnonläheinen sijainti. Helsingin keskustan palvelut ovat kävelymatkan päässä ja liikenneyhteydet ovat erinomaiset. Ympärillä levittäytyy Töölönlahden puisto, jossa luonnon läheisyyden voi kokea.
– Finlandia-talossa arvostetaan lisäksi Alvar Aallon uniikkia arkkitehtuuria sekä asiakkaan saamaa kokonaispalvelua. Helsingin ja Suomen arvo kongressinjärjestäjien silmissä nousee jatkuvasti, sillä turvallisuutta ja luotettavuutta pidetään nyt suuressa arvossa. Juuri niistä mekin olemme saaneet paljon positiivista palautetta. Tältä pohjalta kansainvälisen myynnin kasvua on hyvä lähteä jatkamaan, Vappula päättää.
Lisätietoja:
Finlandia-talo Oy
Markkinointi- ja asiakaskokemusjohtaja Minna Sauramaa
Puh. 040 533 9993, minna.sauramaa@finlandiatalo.fi
Myyntijohtaja Johanna Vappula
Puh. 050 364 2304, johanna.vappula@finlandiatalo.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Finlandia-talo tarjoaa ainutlaatuiset kokoustilat ja juhlatilat niin pienimuotoisille yritystapahtumille, upeille juhlille, maailmanluokan näyttelyille, megatähtien konserteille kuin kansainvälisille suurkongresseille. Oli kyseessä kokous, konsertti, tapahtuma tai juhla, Finlandia-talossa siitä kasvaa elämys. Maailmankuulun arkkitehdin Alvar Aallon suurtyö Finlandia-talo on myös suosittu matkailunähtävyys muotoilun ja arkkitehtuurin vuoksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finlandia-talo
Finlandia-taloon avautuu uusi perusnäyttely Aalloista ja suomalaisuudesta 4.6.2025 – ”Erilainen kuin mikään aikaisempi Aalto-näyttely”2.6.2025 10:48:22 EEST | Tiedote
Finlandia-taloon aukeaa 4. kesäkuuta 2025 odotettu pysyvä Finlandia-näyttely, joka kertoo suomalaisuudesta sekä Alvar, Aino ja Elissa Aallon ainutlaatuisesta perinnöstä – urasta, elämästä, luovuudesta ja inhimillisyydestä. Näyttely tuo merkittävän lisän kaupungin kulttuuritarjontaan ja on yksi kiinnostavimmista uusista matkakohteista. Se tarjoaa ensimmäistä kertaa mahdollisuuden päästä päivittäin tutustumaan Aaltojen ja Suomen tarinaan Helsingissä. Näyttelyn on tuottanut Finlandia-talo.
Koe ennakkoon: Uusi, ainutlaatuinen pysyvä näyttely Aalloista ja suomalaisuudesta avautuu Finlandia-taloon kesäkuussa13.5.2025 13:33:34 EEST | Kutsu
KUTSU MEDIATILAISUUTEEN MAANANTAINA 2.6.2025 Tervetuloa tutustumaan ensimmäisten joukossa uuteen Finlandia-näyttelyyn, jossa suomalainen luovuus, historia, arkkitehtuuri ja ihmiset sen takana kohtaavat ennennäkemättömällä tavalla! Finlandia-näyttely on Finlandia-talossa sijaitseva uusi perusnäyttely suomalaisuudesta sekä Alvar, Aino ja Elissa Aallon perinnöstä ja elämäntyöstä. Näyttely aukeaa yleisölle keskiviikkona 4. kesäkuuta 2025. Tarinakeskeinen ja elämyksellinen Finlandia-näyttely kertoo innostavasti, avartavasti ja tunteita herättävästi suomalaisuudesta, luovuudesta ja ihmisyydestä niin Aaltojen elämän ja teosten, Suomen historian tapahtumien kuin suomalaisen luonto- ja metsäsuhteenkin kautta. Finlandia-talo näyttelyn kotina on myös hyvin merkityksellinen: Alvar Aalto on suunnitellut pääteoksensa itsenäisen Suomen symboliksi ja estradiksi, mille lupaamme näyttelyn luovan aivan uutta syvyyttä. Näyttelykokonaisuuden on suunnitellut näyttelyarkkitehti Taina Väisänen, ja sen käsikir
Töölönlahtea siistitään yhdessä Kulttuuri puhdistaa ympäristöä -tempauksessa 28.4.202525.4.2025 09:00:01 EEST | Tiedote
Finlandia-talo haastaa jälleen Töölönlahden toimijat ja kaikki kaupunkilaiset kevättalkoisiin Töölönlahden rantojen ja vesistön siistimiseksi maanantaina 28.4.2025 klo 14.00–16.00. Kulttuuri puhdistaa ympäristöä -tempauksessa on mukana kulttuuritoimijoiden lisäksi ympäristöjärjestöjä sekä lähialueiden yrityksiä ja asukkaita. Tapahtuman avaa apulaispormestari Anni Sinnemäki.
Finlandia-talon jättimenestykseksi muodostunutta avoimien ovien päivää vietetään jälleen lauantaina 22.2.202519.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Finlandia-talossa vietetään helmikuussa jo toistamiseen suosittua avoimien ovien päivää lauantaina 22.2.2025 klo 11–17. Finlandia-talo toivottaa kaikki tervetulleiksi tutustumaan lähemmin uudistettuun taloon sekä viettämään hauskaa päivää yhdessä erilaisten ohjelmanumeroiden parissa. Finlandia-talon avoimien ovien päivä järjestettiin viimeksi tammikuussa, jolloin talosta kiinnostuneita kävijöitä oli yli 10 000.
Finlandia-talossa vietetään avoimien ovien päivää lauantaina 25.1.202523.1.2025 12:57:35 EET | Tiedote
Tammikuun alussa avatussa Finlandia-talossa vietetään koko perheen avoimien ovien päivää lauantaina 25.1.2025 klo 10–17. Finlandia-talo toivottaa kaikki tervetulleiksi tutustumaan uuteen taloon lähemmin sekä viettämään hauskaa päivää yhdessä erilaisten ohjelmanumeroiden parissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme