Oululainen Jani Kerovaara voitti Kärppien tatuoinnin – kisassa yli 25 000 osallistujaa

- Olen ollut Kärppien fani jo tuolta ykkösdivarin ajoilta saakka. Olisiko se ollut 1989-1990 kaudelta asti. Taisin olla jotain 7- vuotias kun ensimmäisen kerran kävin Raksilassa. Eli 29 vuotta sitten. Vakavammaksi seuraaminen ja fanitus alkoi mennä tuossa 1995 vuoden jälkeen. Tunteella ollaan mukana aina Raksilan Hornankattilassa, ja muuallakin, Jani Kerovaara kertoo.
Veikkauksen järjestämässä etuasiakasarvonnassa 15 onnekasta voittajaa sai kannattamansa liigaseuran tatuoinnin iholleen. Kilpailun voittajien tatuoinnit tehtiin lauantaina saman päivän aikana Helsingin Punavuoressa. Kuudelta artistilta kului urakkaan aikaa yhteensä lähes kahdeksan tuntia. Arvontaan osallistui yli 25 000 Veikkauksen etuasiakasta.
- Kilpailun suosio yllätti meidätkin. Oman suosikkiseuran tatuoinnin ottaminen kuvastaa sitä intohimoa ja sitoutuneisuutta, jolla suomalaiset suhtautuvat jääkiekkoon ja omaan liigaseuraansa, Veikkauksen yhteyspäällikkö Tuomo Torkkola sanoo.
Jani Kerovaara, Oulu
Oulun Kärpät
1. Mistä lähtien olet ollut suosikkiseurasi fani? Olen ollut Kärppien fani jo tuolta ykkösdivarin ajoilta saakka. Olisiko se ollut 1989-1990 kaudelta asti. Taisin olla jotain 7- vuotias kun ensimmäisen kerran kävin Raksilassa. Eli 29 vuotta sitten. Vakavammaksi seuraaminen ja fanitus alkoi mennä tuossa 1995 vuoden jälkeen
2. Millaisia ovat ensimmäiset muistikuvasi liigapeleistä? Aikaisimmat muistot Liigasta ovat vasta tuosta 2000-luvun alkupuolelta. Määrätietoinen joukkueen ja organisaation rakentaminen 90-luvun lopulta mahdollisti vihdoin nousun korkeimmalle sarjatasolle. Kyllä siinä nuorimies tiesi, että nyt pelit ja vastustajat kovenee. Sai nähdä livenä muidenkin joukkueiden ikoneita paikan päällä. Oli se todella hienoa.
3. Kuka oli ensimmäinen suosikkipelaajasi? Reijo Ruotsalainen.
4. Entä suosikkipelaajasi nykyjoukkueesta? Lasse Kukkonen, hän on minulle kaikkien aikojen Kärppien pelaaja, #5. Ja Jari Sailio.
5. Kuinka usein käyt suosikkijoukkueesi matseissa? Edellisellä kaudella kaikki kotona pelatut harjoituspelit+Chl+runkosarjan+playoff. Tällä kaudella (2018-2019) kaikki kotipelit. Playoffkortti jää nyt hankkimatta, kun opiskelijatulot eivät anna mahdollisuutta.
6. Mikä suosikkijoukkueessasi on parasta (pelityyli, perinteet, fanit, halli, kannatuslaulu tms.)? Yhteisöllisyys + yhteenkuuluvuus, positiivisuus, rohkeus.
7. Pelaajilla on rituaaleja kuten varusteiden pukemisen järjestys. Millaisia rituaaleja fanitukseesi tai otteluissa käymiseesi kuuluu? Minulla ja tyttökaverillani (joka myös on Kärppäfani ja intohimoinen Liigan seuraaja) on moniakin pelipäivän rituaaleja. Töiden jälkeen syödään ja samalla käydään läpi pelaavat kokoonpanot, tuomarit ja katsotaan mahdolliset aamupäivän haastattelut. Lisäksi tehdään mahdolliset Liigapörssivahdot. Samalla pitää kuunnella fiilistelymusiikkia rock/heavy. Minä laitan aina siistiytymisen jälkeen samat fanikamat. Musta tai harmaa Kärppä t-paita, Kärppäboxerit, Kaulahuivi (1990-luvulta) ja Kärppälippiksen tai pipon. Raksilassa aina auto samalle parkkipaikalle/alueelle. Hallilla kahvit mukaan ja katsomaan lämmittelyt aina samaan paikkaan. Ennen pelin alkua vielä jutustelua tuttujen ja kavereiden kanssa, joita on vuosien saatossa tullut paljon.
8. Kuka on pelaaja, jonka toivoisit saavasi vahvistukseksi omaan joukkueeseesi? Janne "Pessi" Pesonen #20 ja Joonas "Kepu" Kemppainen #23.
9. Jos sinulla on fanipaita, mitä sen selässä lukee? Minulla ei ole fanipaitaa tai pelipaitaa. Mutta jos olisi Kärppäpelipaita niin selässä lukisi SILLI #41.
10. Lyötkö koskaan vetoa suosikkijoukkueestasi? Nykyään harvemmin veikkaan jääkiekkoa. Olen tullut vanhaksi ja haluan vain nautiskella hyvästä liigakiekosta.
11. Käytkö vierasmatseissa? Missä mieluiten? Kuopiossa, Niiralan montussa olen kerran käynyt. Hakametsässä ja Nordiksella olisi hienoa päästä katsomaan joskus.
12. Osaatko suosikkiseurasi kannatuslaulun sanat ulkoa? Miten alkaa? Kärpät on rautaa (Jamppa Tuominen), Routasydän (Sentenced) jne. Monia lauluja on. En varmaan osaa kaikkia sanoja mistään niistä, mutta hengessä ollaan täysillä mukana.
13. Kahta en vaihda, sanotaan. Mitkä ne kaksi ovat sinulla? Kannattamaani seuraa ja kotimaatani.
14. Miten selviät kesästä, kun ei ole matseja? Kesällä kaikki menee tuohon heinäkuun loppuun asti suhteellisen vaivattomasti. Sen jälkeen alkaa kaipaamaan että alkaisipa kausi jo.
15. Onko sinulla muita tatuointeja? On kaksi kappaletta. Toinen rinnassa ja toinen vasemmassa olkapäässä.
16. Kenen pelaajan kuvan tai numeron voisit ottaa tatuointina? Lasse Kukkonen #5.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veikkauksen mediapalvelu, puh. 09 4370 7000 (kello 8-22), www.veikkaus.fi/yritys
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Veikkaus on kotimainen peliyhtiö, ja meillä on erityinen tehtävä. Haluamme, että pelejämme pelataan turvallisesti ja maltilla. Rahapelejämme pelaavat lähes kaikki aikuiset suomalaiset, ja meillä on yli kaksi miljoonaa etuasiakasta. Pelaajien ansiosta yhteiseen hyvään kertyy yli miljardi euroa vuodessa. Pelien tuotoilla tarjotaan mahdollisuuksia parempaan elämään.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Veikkaus Oy
Eurojackpotin täysosuma pomppasi 24 miljoonaan euroon - tässä tiistain rivi24.6.2025 22:27:55 EEST | Tiedote
Eurojackpotin tiistain arvonnasta kierroksella 26/2025 ei löytynyt täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla 24 miljoonaa euroa.
Suomeen viisi yli 48 000 euron Toto-voittoa - Poteista neljä osui porukkapeleihin23.6.2025 10:29:25 EEST | Tiedote
Suomalaispelaajat voittivat sunnuntaina viisi yli 48 000 euron pottia Ruotsin Kalmarin Toto75-pelistä. Voitoista neljä osui porukkapeleihin.
Loton potti kohoaa kuuteen miljoonaan euroon - Laukaaseen 254 000 euron juhannuspotti21.6.2025 22:39:30 EEST | Tiedote
Loton juhannuspäivän arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kohoaa. Ensi viikolla Loton potissa on kuusi miljoonaa euroa.
Juhannuksen ravipotti: V.G. Voitto ratkaisi 75 000 euron voiton Nokialle21.6.2025 19:08:20 EEST | Tiedote
Juhannuspäivänä Nokialle osui 75 000 euron voitto Toto75-pelistä. Päätöskohteen voitti ja takuupotin sinetöi ravikuningas V.G. Voitto.
Eurojackpotin potti kohoaa noin 15 miljoonaan euroon20.6.2025 22:31:24 EEST | Tiedote
Eurojackpotin juhannusaaton arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten pelin potti kasvaa. Tiistaina Eurojackpotin potissa on noin 15 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme