Danske Bank Suomen tammi-maaliskuu 2019: Vakaata luotonannon kasvua
30.4.2019 09:10:56 EEST | Danske Bank A/S, Suomen sivuliike | Tiedote
Vuosineljänneksen aikana edistettiin useita hankkeita asiakaskokeman parantamiseksi ja uuden sukupolven digitaalisten palvelujen tuomiseksi markkinoille. Luotonannon kasvu jatkui vakaana, erityisesti yritysasiakkaiden luotonannon kasvaessa voimakkaasti. Pankin kokonaisluottokanta kasvoi 3 prosenttia edellisvuodesta. Talletukset pienentyivät 15 prosenttia, koska eräät suuret institutionaaliset asiakkaat siirsivät varoja talletuksista muihin varallisuusluokkiin. Henkilöasiakkaiden ja pk-yritysten talletusten kokonaismäärä kasvoi vuoden lopusta.
Danske Bank Suomen toimintojen kokonaistuotot olivat 142,4 miljoonaa euroa tammi-maaliskuussa 2019, laskien 15 prosenttia edellisvuodesta (Q1 2018: 167,5 miljoonaa euroa). Tämä johtui joukkovelkakirjaportfolion sisäisestä myynnistä vertailuajankohtana, kirjanpitoperiaatteiden muutoksista vuoden 2018 aikana, pienemmästä aktiviteetista transaktiopohjaisessa liiketoiminnassa sekä rahoitusmarkkinoiden yleisestä kehityksestä. Ydinpankkiliiketoiminta kehittyi tasaisesti. Arvonalentumiset palautuivat mallimuutosten myötä tavanomaisemmalle tasolle, ja luottosalkun yleinen laatu oli vahva ja vakaa. Liiketoiminnan kulut kasvoivat 17 prosenttia. Kustannuksiin vaikuttivat muun muassa investoinnit compliance-toimintaan eli vaatimustenmukaisuuden noudattamista koskeviin toimenpiteisiin ja muutokset arvonlisäverolainsäädännössä. Tulos ennen veroja oli 36,4 miljoonaa euroa.
”Luotonkysyntä sekä henkilö- että yritysasiakkailta pysyi hyvänä ensimmäisen vuosineljänneksen aikana, samoin kuin asiakasvirta vuonna 2018 markkinoille tuotuihin uusiin sijoituspalveluihin. Tammikuussa jatkoimme kumppanuusstrategiamme toteuttamista laajentamalla yhteistyötämme Akavan ja sen jäsenliittojen kanssa. Näin yhä useampi suomalainen voi kasvattaa varallisuuttaan asuntolainan maksamisen ohella, ja siten rakentaa itselleen ja kotitaloudelleen tasapainoisen henkilökohtaisen talouden”, sanoo Danske Bank Suomen maajohtaja Leena Vainiomäki.
”Kevään vaaleissa Suomen talouskasvun hidastuminen ei noussut keskustelun keskipisteeksi. Suomalaisten kotitalouksien taloudellisen mielenrauhan ja yritysten vakaan kehityksen vahvistamiseksi on kuitenkin tärkeää, että tuleva hallitus ylläpitää ennakoitavaa ja johdonmukaista finanssiympäristöä sekä keskittyy Suomen talouden kilpailukyvyn ylläpitämiseen ja vahvistamiseen. Pitkän aikavälin kasvupotentiaalin kannalta on myös tärkeää, että Suomi panostaa edelleen tutkimukseen, koulutukseen ja infrastruktuuriin.”
Danske Bankin Suomen toimintojen avainluvut
|
Danske Bank Suomi |
|||
|
Milj. € |
Q1 2019 |
Q1 2018 |
muutos |
|
Korkokate |
82,7 |
89,9 |
-8 % |
|
Nettopalkkiotuotot |
51,1 |
57,8 |
-12 % |
|
Arvopaperi- ja valuuttatoiminnan nettotuotot |
3,9 |
10,2 |
-62 % |
|
Muut tuotot |
4,8 |
9,6 |
-50 % |
|
Tuotot yhteensä |
142,4 |
167,5 |
-15 % |
|
Liiketoiminnan kulut |
99,2 |
84,8 |
17 % |
|
Voitto ennen arvonalentumistappiota |
43,2 |
82,7 |
-48 % |
|
Arvonalentumistappiot luotoista |
6,8 |
-4,4 |
- |
|
Voitto ennen veroja |
36,4 |
87,1 |
-58 % |
|
Kulut/tuotto -suhde (C/I), % |
70 % |
51 % |
19 % |
|
Luottokanta |
23,034,4 |
22 453.7 |
3 % |
|
Talletukset |
18125,2 |
21 427.2 |
-15 % |
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Danske Bank on Suomen kolmanneksi suurin pankki, joka tarjoaa noin miljoonalle suomalaiselle kotitaloudelle, yritykselle ja instituutiolle palveluita laajan asiantuntemuksen sekä innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla. Danske Bank A/S, Suomen sivuliike on osa pohjoismaista Danske Bank -konsernia. www.danskebank.fi
Danske Bank on pohjoismainen yleispankki, jolla on vahvat alueelliset juuret ja tiivis yhteys ympäröivään maailmaan. Olemme yli 145 vuoden ajan auttaneet kotitalouksia ja yrityksiä saavuttamaan tavoitteensa. Tarjoamme henkilö-, yritys- ja instituutioasiakkaille pankkipalveluiden lisäksi henki- ja eläkevakuutuksia, varainhoitoa, kiinteistönvälitys- ja leasing-palveluita.
Haluamme tuottaa pitkäaikaista arvoa kaikille sidosryhmillemme - asiakkaillemme, sijoittajille sekä yhteisöille joiden osana toimimme – ja tavoitteemme on tulla tunnetuksi luotetuimpana taloudellisena kumppanina, joka auttaa tekemään taloudellisista päätöksistä ja arjen pankkiasioinnista helppoa.
Danske Bank -konsernin pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja yhtiön osake on listattu Nasdaq Kööpenhaminassa. www.danskebank.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
Ensiasunnon ostaneet kiinnittäisivät enemmän huomiota asumiskustannuksiin, remonttitarpeisiin ja taloyhtiöön8.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bankin Ensiasunnon ostajat 2026 -tutkimuksen mukaan 70 prosenttia ensiasunnon ostaneista on tyytyväisiä hankintaansa. Jos ensiasunnon jo ostaneet vastaajat olisivat nyt ostamassa ensimmäistä asuntoaan, he kiinnittäisivät kokemuksensa perusteella sijainnin ja hinnan ohella enemmän huomiota asumiskustannuksiin, taloyhtiön taloudelliseen tilanteeseen ja kuntoon sekä asunnon remonttitarpeisiin.
Danske Bank avasi uuden Vision konttorin Helsingin Länsi-Pasilaan4.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Danske Bank laajentaa palveluitaan Helsingissä ja on avannut uuden Vision konttorin Länsi-Pasilaan, Televisiokatu 1:een. Keskeisellä paikalla sijaitseva konttori tarjoaa asiakkaille päivittäispalveluita ajanvarauksella.
Ensiasunnon ostajat 2026: Mies ostaa ensimmäisen asunnon yleensä yksin, nainen puolison kanssa29.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Miehistä joka toinen (50 %) ostaa ensiasunnon yksin, kun naisista näin tekee vain joka kolmas (32 %), selviää Danske Bankin Ensiasunnon ostajat 2026 -kyselytutkimuksesta. Naiset suhtautuvat myös lainanlyhennykseen eri tavoin kuin miehet.
Päivittämätön puhelin on riski digihuijausten aikakaudella23.4.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Tekoälyn yleistyminen ja rikollisten ammattimaistuminen ovat lisänneet digihuijauksia merkittävästi, ja huijausten tunnistaminen on käynyt entistä vaikeammaksi. Yksi suurimmista riskitekijöistä digiasioinnissa ovat päivittämättömät älypuhelimet ja käyttöjärjestelmät. Danske Bank on aloittanut yhteistyön Elisan kanssa mahdollistaakseen asiakkailleen ajantasaisia digitaalisia asiointilaitteita sekä tukea niiden turvalliseen käyttöön.
Vanhemmilta saatava tuki asettaa ensiasunnon ostajat eriarvoiseen asemaan16.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Valtaosa suomalaisnuorista haluaisi omistaa asunnon. 40 prosenttia toteuttaa haaveensa vanhempien tuella, mikä nostaa esiin kysymyksen nuorten yhdenvertaisista mahdollisuuksista päästä kiinni omistusasumiseen. Tällä hetkellä omaan asuntoon säästää yhä harvempi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
