Helen Olympiastadionin kumppaniksi – tavoitteena stadionin energiatehokkuuden parantaminen
Suomen suurin tapahtuma-areena Helsingin Olympiastadion valmistautuu ovien avautumiseen vuonna 2020. Uudistamisen yhteydessä stadionin talotekniikka uusitaan kokonaisuudessaan ja käyttöön otetaan uusia ympäristö- ja energiaystävällisiä ratkaisuja.
Olympiastadion lämpiää Helenin kaukolämmöllä ja viilenee kaukojäähdytyksellä, jonka avulla hukkalämpö kierrätetään takaisin kaukolämpöverkkoon. Stadionin nurmen lämmitys vaihtuu uudistamisen yhteydessä aikaisemmin käytetystä sähköstä kaukolämmitteiseksi.
Osana yhteistyötä Olympiastadionin katolle suunnitellaan aurinkovoimalaa, jonka paneelit ovat Helenistä vuokrattavia nimikkopaneeleja. Uudistamisen yhteydessä Helen toimittaa stadionille lisäksi sähköautojen latauspisteet. Latauspisteet tukevat Olympiastadionin ja Helenin yhteiskuntavastuun kestävää kehitystä tavoitteena ilmastonmuutoksen hillitseminen sekä ympäristömyönteisen autoilun edistäminen.
”On hienoa olla mukana mahdollistamassa Olympiastadionin uutta aikakautta. Toimittamillamme ratkaisuilla, kuten aurinkovoimalalla, sähköautojen latauspisteillä, kaukolämmöllä ja kaukojäähdytyksellä voimme edistää stadionin vastuullisuustavoitteita”, sanoo Helenin markkinointi- ja viestintäjohtaja Sohvi Salmelin.
”Iloitsemme, että Helen on mukana Olympiastadionin uudella aikakaudella. Yhteistyön tavoitteena on stadionin energiatehokkuuden optimointi. Markkinointikumppanuuden osalta Helenillä on toimialallaan markkinoinnillinen yksinoikeus stadionin tuotemerkin, tunnusten ja oikeuksien käyttöön”, kertoo Olympiastadionin markkinointi- ja viestintäjohtaja Marju Paju.
Lisätietoja:
Helen
Sohvi Salmelin,
Markkinointi- ja viestintäjohtaja
+358 (0)40 8301168
Stadion-säätiö
Marju Paju
Markkinointi- ja viestintäjohtaja
+358 (0)40 5138452
Helen Oy
Helen Oy:n energiantuotanto on palkittu maailman tehokkaimpana. Meillä on yli 450 000 asiakasta eri puolilla Suomea, katamme kaukolämmöllä yli 90 % Helsingin lämmitystarpeesta ja laajennamme energiatehokasta kaukojäähdytystä Helsingissä. Kehitämme yhä ympäristöystävällisempiä ja innovatiivisempia ratkaisuja asiakkaidemme parhaaksi. Tavoitteemme on saavuttaa energiantuotannossamme sataprosenttinen ilmastoneutraalius. Haluamme tarjota asiakkaillemme maailman parasta kaupunkienergiaa.
www.helen.fi
twitter.com/energiahelen
https://www.facebook.com/energiahelen
https://www.instagram.com/energiahelen/
https://www.youtube.com/user/helsinginenergia
Yhteyshenkilöt
Marju Paju
Markkinointi- ja viestintäjohtaja
Olympiastadion
Stadion-säätiö
marju.paju(at)stadion.fi
040-5138452
Tietoja julkaisijasta
www.stadion.fi
twitter.com/stadionhelsinki
facebook.com/olympiastadion.helsinki
instagram.com/olympiastadionhelsinki
youtube.com/Olympiastadion Helsinki
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Stadion-säätiö
Olympiastadionille uudet Ekokompassi- ja STF-sertifikaatit22.1.2025 10:00:56 EET | Tiedote
Ympäristövastuullisuus ja kestävä kehitys ovat keskeisiä tekijöitä Olympiastadionin toiminnassa. Vastuullisuustyöstä kertovat Ekokompassi- ja Sustainable Travel Finland -sertifikaatit. Stadionin ympäristövastuullisuuden edistäminen ei rajoitu vain sertifikaattien saamiseen, vaan se näkyy arjen käytännöissä ja pitkäjänteisissä kehitystoimenpiteissä.
Olympiastadion Helsinki Cupin päänäyttämönä 20259.1.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Kansainvälisen juniorijalkapalloilun 50-vuotisjuhlavuoden otteluita pelataan Olympiastadionin nurmella 7.–12.7.2025
Olympiastadion kutsuu ekaluokkalaiset tornivierailulle6.11.2024 12:55:55 EET | Tiedote
Olympiastadion palkittiin 31.10. Helsingin Matkailusäätiön Helsinki Travel Award -tunnustuksella. Helsingin Olympiastadionia hallinnoiva Stadion-säätiö haluaa juhlistaa palkintoa kutsumalla kaikki elokuussa 2024 koulunsa aloittaneet helsinkiläiset ekaluokkalaiset maksuttomalle vierailulle Olympiastadionin torniin vuoden 2025 aikana. Vierailu toteutetaan koululuokittain.
TAHTO (Urheilumuseo) vuokra ja Olympiastadion23.9.2024 16:27:26 EEST | Tiedote
Mediassa on käyty tänään keskustelua TAHTO (Urheilumuseo) vuokrasta. Stadion säätiö korjaa osaltaan esitettyjä tietoja ja nostaa esiin taustoja asialle.
Kesän suurkonsertit antoivat kävijöille unohtumattomia elämyksiä ja toivat Helsinkiin 114 miljoonaa euroa – Coldplay ja Metallica isoimmat vetonaulat20.8.2024 10:00:09 EEST | Tiedote
Olympiastadionilla kesä- ja heinäkuussa järjestetyt seitsemän stadionkonserttia toivat Helsinkiin merkittäväa taloudellista hyötyä, kun tapahtumakävijät käyttivät vierailujensa aikana yhteensä 114 miljoonaa euroa. Kävijät olivat tapahtumiin poikkeuksellisen tyytyväisiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme