S-Asuntorahasto rakennuttaa kymmeniä asuntoja Espooseen metroaseman ja Ison Omenan viereen yhdessä Pohjola Rakennuksen kanssa
10.6.2019 07:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote
Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä www.s-pankki.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.
Kaupungistuminen etenee vauhdilla Euroopassa. Alati kasvava osa suomalaisistakin asuu kaupungeissa ja etenkin pääkaupunkiseudun asukasmäärä on kasvanut viime vuosina voimakkaasti.
Kasvun uskotaan jatkuvan. Esimerkiksi Espoo ennustaa, että sen väestö voi kasvaa jopa 466 000 asukkaaseen vuoteen 2060 mennessä. Tämä kehitys tarkoittaa voimistuvaa tarvetta asunnoille. Kysynnän kasvun takia S-Asuntorahasto kasvattaa sijoituksiaan pääkaupunkiseudulla ja rakennuttaa kahdeksankerroksisen asuinrakennuksen Espoon Matinkylään.
Alle puolen kilometrin päähän Matinkylän metroasemasta ja kauppakeskus Isosta Omenasta nousevan talon rakennustyöt käynnistyvät elokuussa. Taloon on tulossa 59 huoneistoa ja 29 autopaikkaa ja sen arvioidaan valmistuvan vuoden 2020 loppupuolella. Asuntojen keskikoko on 45 neliömetriä.
”Espoon Mahtitaival on S-Asuntorahastolle hyvä sijoitus, sillä etenkin pienempien asuntojen kysyntä on vahvaa Espoossa ja muualla pääkaupunkiseudulla”, sanoo S-Pankki-konserniin kuuluvan FIMin kiinteistösijoituksista vastaava johtaja Petri Jokinen.
Jokisen mukaan rakennutettavien asuntojen houkuttelevuutta kasvattaa muun muassa se, että ne sijaitsevat lähellä monipuolisia palveluita ja erinomaisten liikenneyhteyksien varrella.
”Metrolla ja sujuvilla liikenneyhteyksillä ylipäänsä on nykyään iso merkitys asuntojen vuokraajille”, Jokinen kertoo.
Kohteen toteuttaa S-Asuntorahaston pitkäaikainen kumppani Pohjola Rakennus Oy Suomi.
”Meille valmistuu kortteliin kaikkiaan yli 200 asuntoa. Näistä 124 sijaitsee 16-kerroksisessa Espoon Mahtinokassa, jota myydään kuluttajille. Haimme kortteliin kumppania, ja S-Asuntorahasto valikoitui kumppaniksi, koska aiempinakin vuosina yhteistyö on toiminut ja S-Asuntorahasto toteuttaa laadukkaita vuokra-asuntoja omistukseensa”, sanoo Pohjolan asiakkuuksista vastaava varatoimitusjohtaja Miika Oksanen.
S-Asuntorahasto on erikoissijoitusrahasto, joka sijoittaa kasvukeskusten pieniin vuokra-asuntoihin Suomen kasvukeskuksissa tai niiden lähettyvillä työssäkäynti- ja opiskelualueilla. Rahastoa myydään S-Asuntorahasto- ja FIM Asuntotuotto -nimillä.
Vaikka kotimaisten asuntomarkkinoiden takavuosien huippuvauhdin tasaantuminen on saanut paljon huomioita osakseen, asuntosijoittaminen kannattaa yhä, Petri Jokinen arvioi.
”Uskon, että suurten kaupunkikeskusten suhteellinen vetovoima kasvaa Suomessa entisestään.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Petri Jokinen, kiinteistösijoituksista vastaava johtaja, p. 040 751 081, petri.jokinen@fim.com
Miika Oksanen, varatoimitusjohtaja, p. 040 0781 341, miika.oksanen@pohjolarakennus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Hemmets roll som investeringsobjekt har minskat – av dessa anledningar är finländarna alltjämt intresserade av att äga en bostad13.5.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Relationen till hemmet har stärkts bland finländarna i dessa osäkra tider. Samtidigt har tanken på hemmet som en faktor som ökar förmögenheten försvagats sedan förra året. S-Bankens expert påminner om att det vid bostadsköp är viktigt att beakta inte enbart de ekonomiska realiteterna, utan också den egna livssituationen och välbefinnandet i vardagen.
S-Pankin tutkimus: Kodin rooli sijoituksena on laskenut – näistä syistä kodin omistaminen kiinnostaa yhä suomalaisia13.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suhde kotiin on vahvistunut epävarmassa ajassa. Samalla ajatus kodista varallisuutta kasvattavana tekijänä on heikentynyt viime vuodesta. S-Pankin asiantuntija muistuttaa, että kodin hankinnassa on tärkeää huomioida taloudellisten realiteettien lisäksi myös oma elämäntilanne ja arjen hyvinvointi.
S-Banken: Osäkerheten stoppade inte marknaderna – april exceptionellt stark12.5.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den fortsatta konflikten med Iran höll osäkerheten igång i april, men förväntningar om en lösning och starka bolagsresultat lyfte aktiemarknaderna brett. Särskilt i USA var april den mest lönsamma månaden på flera år. S-Banken behåller tills vidare en neutral aktievikt och överviktar räntor i tillväxtmarknader samt europeiska företagsobligationer med investment grade kreditbetyg.
S-Pankki: Epävarmuus ei pysäyttänyt markkinoita – huhtikuu poikkeuksellisen vahva12.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Iranin sodan jatkuminen piti epävarmuutta yllä huhtikuussa, mutta odotukset tilanteen ratkeamisesta ja vahvat yhtiötulokset nostivat osakemarkkinoita laajasti. Erityisesti Yhdysvalloissa huhtikuu oli tuottoisin kuukausi useaan vuoteen. S-Pankki jatkaa toistaiseksi neutraalilla osakepainolla ja ylipainottaa kehittyvien markkinoiden korkoja sekä eurooppalaisia investointitason yrityslainoja.
S Pankki ja Diabetesliitto valmistelevat ensimmäistä vaikuttavuusinvestointiohjelmaa terveydenhuoltoon12.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
S‑Pankki ja Diabetesliitto valmistelevat yhteistyössä uudenlaista vaikuttavuusperusteista terveysohjelmaa tyypin 2 diabeteksen hoidon kehittämiseksi Suomessa. Ohjelmassa hyödynnettäisiin terveydenhuollossa ensimmäistä kertaa Social Impact Bond ‑mallia (SIB).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
