HSY

Pidä biojäteastia siistinä kesälläkin – HSY:n kolme vinkkiä

Jaa
Kesäisin biojätettä saattaa syntyä runsaammin kuin muina vuodenaikoina, kun tarjolla on runsas valikoima tuoreita marjoja ja vihanneksia. Niistä jäävät naatit sekä muut biojätteet ja ruoantähteet kannattaa lajitella huolella. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että biojätteen kerääminen kompostoituvaan, kosteutta imevään pakkaukseen ehkäisee myös hajuhaittoja tehokkaasti.
Biojätepakkauksiksi käyvät jauho- tai sokeripussit, kartonkiset muropaketit tai ikkunattomat kirjekuoret. Pussin voi myös taitella itse sanomalehdestä.
Biojätepakkauksiksi käyvät jauho- tai sokeripussit, kartonkiset muropaketit tai ikkunattomat kirjekuoret. Pussin voi myös taitella itse sanomalehdestä.

Vinkki 1: Valuta nesteet ja liemet viemäriin 
 
Valuta ruoantähteistä irtoava neste viemäriin ennen biojätteen pakkaamista. Biojätepussin pohjalle voi myös laittaa silputtua munakennoa imemään kosteutta, jolloin pussi kestää paremmin. 
 
Vinkki 2: Pakkaa biojäte oikein  

Toinen tärkeä keino biojäteastian likaantumisen estämiseen ja hajujen muodostumisen vähentämiseen on pakata biojäte oikein.  

  Biojätettä ei saa lajitella irrallisena, vaan se tulee viedä kiinteistön biojäteastiaan kompostoituvassa pussissa. Kosteutta imevä, hengittävä pakkaus vähentää hajuhaittoja biojäteastiassa, HSY:n ympäristöasiantuntija Hanna Tukiainen muistuttaa. 

Pääkaupunkiseudulla biojätettä voi kerätä myös kaupasta ostettaviin paperisiin tai biohajoaviin pusseihin, mutta sopivia pakkausvaihtoehtoja löytyy useimmilta jo valmiiksi kotoa. 

– Pakkauksiksi käyvät jauho- tai sokeripussit, kartonkiset muropaketit tai ikkunattomat kirjekuoret. Biojätepussin voi myös taitella itse sanomalehdestä, Tukiainen vinkkaa. 

Vinkki 3: Osta vain se, minkä syöt 

Harkitut ostokset säästävät rahaa ja luonnonvaroja eivätkä päädy turhaan biojätteeseen.   

– Kannattaa myös hyödyntää ruoantähteitä vaikka seuraavan päivän ruoanlaitossa. Kokeile omia ideoita tai kurkkaa riperuokareseptejä netistä, Tukiainen suosittelee. 

Lajittelemalla ravinteet kiertoon 

HSY:n keräämä biojäte käsitellään biojätteen käsittelylaitoksessa Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksessa Espoossa. Biojätteestä tuotetaan sähköä ja lämpöä sekä kompostia, jota käytetään mullan raaka-aineena. Näin biojätteen sisältämä energia ja arvokkaat ravinteet saadaan takaisin kiertoon.  

Mikäli jätelajien tunnistaminen ja lajittelu oikeisiin astioihin tuottaa päänvaivaa, löytyy helpotusta HSY:n verkkosivujen Jäteoppaasta. Osoitteessa hsy.fi/jateopas voi hakea roskalle soveltuvan jäteastian hakukoneen avulla. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ympäristöasiantuntija Hanna Tukiainen
hanna.tukiainen(at)hsy.fi, puh 045 139 4035

Kuvat

Biojätepakkauksiksi käyvät jauho- tai sokeripussit, kartonkiset muropaketit tai ikkunattomat kirjekuoret. Pussin voi myös taitella itse sanomalehdestä.
Biojätepakkauksiksi käyvät jauho- tai sokeripussit, kartonkiset muropaketit tai ikkunattomat kirjekuoret. Pussin voi myös taitella itse sanomalehdestä.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsija valittu – rakentaminen käynnistyy syksyllä 202516.6.2025 08:56:37 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY käynnistää Helsingin Esplanadin alueella merkittävän hankkeen, jonka tavoitteena on taata alueen vesihuollon kestävä toiminta pitkälle tulevaisuuteen. Vuosia kestävän hankekokonaisuuden tavoitteena on käynnistää Kluuvin ja Kaartinkaupungin alueen vanhan sekaviemäriverkoston eriyttäminen. Tämä työ käynnistyy vesihuoltotunnelin rakentamisella alueelle.

HSY:n hallituksen päätökset 13.6.202513.6.2025 18:10:04 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa pyytää lausunnot Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2026–2028. Hallitus päätti lisäksi hyväksyä HSY:n jätehuollon alustavan jätetaksan ja asettaa sen kuultavaksi. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Ilmala 2 vesitornin toimistokerrosten saneerauksen hankesuunnitelma - Vantaan Tikkuraitin, Orvokkitien sekä Tikkuraitin ja Talvikkitien risteysalueen vesihuollon hankesuunnitelma - vesihuollon tarvitsemat betoniputket ja betoniset kaivonosat hankitaan osaan 1 Rudus Oy:ltä ja osaan 2 Ruskon Betoni Etelä Oy:ltä - Helsingin Esplanadin vesihuoltotunnelin urakoitsijaksi valittiin YIT Infra Oy - Espoon Hansatien vesihuollon rakentamisen ja kadunparantamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - vesihuollon tarvitsemat valurautakansistot hankintaan Ulefos Oy:ltä - Helsingin sekajätteen keräyksen ja kulj

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye