Ranskalaisbistro Frans & Amelien syyslistalla herkutellaan kurpitsakeitolla ja poronpaistilla – Maistelumenu kokoaa syksyn maut yhteen

”Halusimme antaa asiakkaillemme mahdollisuuden nauttia mahdollisimman monta makua yhdellä aterialla. Idea on lähtöisin Jyväskylän Frans & Sandra -bistrosta, jossa maistelumenua on menestyksellä tarjoiltu asiakkaille jo toista vuotta”, kertoo ketjupäällikkö Jussi Lampinen SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjauksesta. ”Maistelumenuhun kuuluu makuja yhteensä seitsemästä annoksesta; kolmesta alku-, kahdesta pää- ja kahdesta jälkiruoasta. Jokainen annos jaetaan yhdessä ystävän kanssa.”
Maistelumenun sijaan syysmenulta voi myös valita juuri itseä kiinnostavat annokset. Vegaaneille on tarjolla kolmen ruokalajin vegaanimenu sopivine vegaanisine viineineen.
Ranskalaisen keittiön klassikot aina saatavilla
Frans & les Femmes -ravintoloiden klassikkoannoksia rakastavia ei ole unohdettu. Neljästi vuodessa vaihtuvan kausimenun rinnalla kulkee aina klassikkolista, jolta löytyy asiakkaiden rakastamia annoksia, kuten etanoita, pariloitua maksaa, bouillabaissea pippuripihviä sekä itse leivottua suklaakakkua.
”Suositut simpukkaperjantait jatkavat nekin eli joka perjantai tarjoilemme tuoreita sinisimpukoita kermaisessa Dijon-valkosipuliliemessä, niin kauan kuin niitä riittää”, Lampinen kertoo.
Kymmenen modernia bistroa
Aiemmin Sokos Hotellien hotelliravintoloina tutuiksi tulleet Fransmannit uusittiin raikkaiksi ja rennoiksi bistroiksi vuosien 2016–2018 aikana. Uudistetuissa 10 Frans & les Femmes -ravintolassa yhdistyvät rakkaus hyvään ruokaan, viiniin ja ihmisiin.
”Olemme saaneet asiakkailtamme todella hyvää palautetta erityisesti uusista tiloista, jotka on sisustettu ajan henkeen hyvin valoisiksi ja raikkaiksi”, Lampinen kertoo. ”Ruoan osalta asiakkaita viehättävät tutut annokset, mutta samalla kysellään säännöllisesti jotakin uutta. Ilahduttavaa on lounaamme, Nizzan salaattitorin, suuri suosio. Eikä ihme, sillä se on todella runsas, sanoisin jopa että kaupunkinsa runsain.”
Syysmenu saatavilla 11. syyskuuta alkaen kaikissa Frans & les Femmes -ravintoloissa.
Frans & Amelie, Kluuvikatu 8, Helsinki
Frans & les Femmes -ravintolat löydät seuraavilta paikkakunnilta:
Helsinki, Jyväskylä, Kotka, Kouvola, Kuopio, Mikkeli, Oulu, Rovaniemi, Tampere ja Vaasa
https://www.raflaamo.fi/fi/frans-les-femmes
Lisätietoja:
Ketjupäällikkö Jussi Lampinen, Frans & les Femmes -ravintolat / SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjaus, puh. 010 768 0264,jussi.lampinen@sok.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ketjupäällikkö Jussi Lampinen, Frans & les Femmes -ravintolat / SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjaus, puh. 010 768 0264, jussi.lampinen@sok.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Frans & les Femmes -ravintolat ovat elämäniloisia ranskalaisbistroja, joissa rakkaus hyvään ruokaan yhdistyy siitä nauttimiseen. Ravintoloita on 10 Helsingistä Rovaniemelle.
https://www.raflaamo.fi/fi/frans-les-femmes
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Uusi malli mullistaa työn ja vapaan yhteensovittamisen – 3500 S-ryhmän työntekijää valitsee itse omat työvuoronsa2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Uusi työvuorosuunnittelun malli helpottaa työn ja vapaa-ajan yhteensovittamista ja lisää merkittävästi vaikutusmahdollisuuksia omaan työhön. Tänä keväänä noin 3500 työntekijää osallistuu itse aktiivisesti omien työvuorojensa valintaan, kun useat S-ryhmän osuuskaupat käyttävät yhteisöllisen työvuorosuunnittelun mallia.
SOK:n hallintoneuvosto 2025 on valittu – puheenjohtajana jatkaa Timo Santavuo29.4.2025 14:55:04 EEST | Tiedote
SOK:n hallintoneuvosto valittiin 29.4.2025 pidetyssä osuuskunnan kokouksessa. Hallintoneuvostossa aloitti kolme uutta jäsentä.
Bonuksen kerryttäminen Applen Lompakossa olevalla S-Etukortilla laajenee S-ryhmän ravintoloihin29.4.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Bonuksen kerryttäminen mobiilisti onnistuu pian entistä useammassa paikassa, kun S-ryhmän kaupoissa suosioon noussut käytäntö laajenee myös ravintoloihin. Käyttöönotto tapahtuu vaiheittain tämän vuoden aikana ravintoloiden maksupäätteiden vaihtuessa uusiin.
Skumppakuulat, sima ja pingviinipallo – Näistä rakentuu suomalaisten vappu25.4.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Vapun kepeään juhlintaan kuuluvat vuodesta toiseen erottamattomasti niin hyvä ruoka kuin ilmapallot, serpentiini ja erilaiset asusteet. Suomalaiset valitsevat tänäkin vuonna vappupöytään perinteisiä makuja kuten munkkeja, tippaleipiä, simaa, nakkeja ja perunasalaattia. Ilmapallokaupoilla kiinnostavat puolestaan pingviini ja kuohuviinipullo.
S-ryhmä edistää kestävästi kasvatetun kalan käyttöä - omien merkkien tuore ja jalostetut lohituotteet ASC-sertifioituja24.4.2025 11:46:18 EEST | Tiedote
S-ryhmän kalahyllyllä yhä useampi tuote on nykyään vastuullisuussertifioitu. ASC-sertifikaatti kertoo, että tuotteissa käytetty kala on vastuullisesti ja ympäristön kannalta kestävästi viljeltyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme