Lahden keskustaan uusi Prisma
30.9.2019 12:15:00 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote
Lahtelaisen kauppakeskuksen pinta-ala on kokonaisuudessaan noin 14 000 neliömetriä. Tiloissa on kaksi Hämeenmaan toimipaikkaa: iso S-market sekä kauneuden ja hyvinvoinnin erikoisliike Emotion.
– Haluamme lisätä Lahden keskustan elinvoimaa ja palvelutarjontaa. Tavoitteena on, että Sykkeen S-market laajennetaan Prismaksi, Hämeenmaan toimitusjohtaja Olli Vormisto sanoo.
Uuden Prisman koko olisi verrattavissa syksyllä 2017 valmistuneeseen Prisma Hollolaan.
– Samalla vastaamme asiakkaidemme toiveisiin ja tuomme keskusta-Prisman valikoimiin muun muassa lastenvaatteita ja leluja, Vormisto kertoo.
– Uskomme, että kauppakeskuksen vetovoima kasvaa uuden Prisman myötä.
Nykyisessä S-market Sykkeessä on viitisenkymmentä vakituista työntekijää. Prisman valmistumisen myötä henkilöstön määrä kasvaa 20–30 työntekijällä.
Entistä parempi palveluvalikoima
Prisma-hankkeen aikataulu on toistaiseksi avoin, koska kauppakeskuksen tiloissa toimii useita vuokralaisia.
– Käymme heidän kanssaan muutosneuvottelut kuluvan syksyn aikana, minkä jälkeen aikataulua voidaan tarkentaa, kertoo Vormisto.
Sykkeen liiketilojen vuokrausaste on 84 prosenttia. Tavoitteena on, että vuokralaiset voisivat jatkaa toimintaansa kauppakeskuksessa joko nykyisissä tai korvaavissa tiloissa.
S-market Syke pyritään pitämään auki myös muutostöiden aikana. Myymälä on profiloitunut viime vuosien aikana niin sanotuksi herkkumyymäläksi esimerkiksi leipomotuotteidensa ja erikoisherkkujensa ansiosta. S-market Sokos Lahden konsepti on ollut hyvin samantyyppinen, ja pian se on sitä vielä enemmän.
– Sokoksen S-marketia tullaan kehittämään entisestään. Uskomme, että se ja Sykkeen Prisma tukevat jatkossa hienosti toisiaan: Sokoksessa on herkullinen S-market ja Sykkeessä koko perheen monipuolinen hypermarket, Vormisto sanoo.
Energiankäyttöä tehostetaan
Kauppakeskus Sykkeen pysäköintihallissa on tilaa 426 autolle. Parkkihalliin on tarkoitus asentaa valot, jotka kertovat kunkin parkkiruudun osalta, onko ruutu vapaa vai varattu. Yksittäisen pysäköintipaikan yläpuolella oleva punainen tai vihreä ”liikennevalo” kertoo siis hallin paikkatilanteen.
Myös parkkihallin yläpuolella olevaa kauppakeskuskiinteistöä uudistetaan.
– Kiinteistö on pääasiassa hyvässä kunnossa, mutta vaatii uudistamista muun muassa kiinteistötekniikan osalta. Kiinteistön energiatehokkuutta on myös mahdollista tehostaa, Olli Vormisto täsmentää.
Yhteyshenkilöt
Olli VormistoToimitusjohtaja
Puh:050 358 8336olli.vormisto@sok.fiTietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 177 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 177 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
S-market Nastolan laajennustyöt alkavat26.5.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Lahden Rakokivessä sijaitsevaan S-market Nastolaan rakennetaan 1 400 neliömetrin laajennusosa. Laajennuksen myötä myymälän valikoima kasvaa lähes kaikissa tuoteryhmissä.
Valtaosa Heinolan Prisman rakentajista tulee lähialueelta29.4.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
Keväällä 2027 avattava Heinolan Prisma on merkittävä alueellinen työllistäjä: Jo rakentamisvaiheessa hanke työllistää reilut 200 henkilöä. Urakoitsijoista jopa 80 prosenttia tulee lähialueelta.
Kesätyö Hämeenmaalla kiinnostaa – osuuskaupalle yli 6 000 kesätyöhakemusta13.4.2026 15:52:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaa työllistää tällä kesäkaudella noin 1 000 kesätyöntekijää. Suunnilleen puolet heistä on Tutustu työelämään ja tienaa -harjoittelijoita. Kesätyöhakemuksia tuli tänä vuonna 6 149.
Näin Hämeenmaan 80 000 euron Kannustajat-tuki jakautui – kolmelle paikalliselle toimijalle 3 000 euroa8.4.2026 08:06:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan Kannustajat-ohjelmassa on tänä vuonna entistä enemmän tuensaajia. Täyden eli kolmen tuhannen euron tukipotin saavat Päijät-Hämeen Omaishoitajat ry, Lahden ensi- ja turvakoti sekä Kanta-Hämeen ensi- ja turvakoti.
ABC Forssa uudistui – asiointi on entistä viihtyisämpää ja sujuvampaa31.3.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
ABC Forssan ilme ja palvelut ovat päivittyneet alkuvuoden aikana. Asiointia sujuvoittavat uudet ABC:n pikakassat, joilla voi maksaa sekä ravintolan että marketin tuotteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
