Hämeenmaa palkitsi alkuvuoden onnistujia
2.10.2019 11:30:45 EEST | Osuuskauppa Hämeenmaa | Tiedote
Hämeenmaan Prisma-ketjusta palkittiin käyttötavarakaupan esimiehet Mervi Alastalo, Heidi Hokkala, Satu Lehtonen, Sami Nordenswan, Kristian Boström ja Petri Forsström. Alkuvuoden tulosparannus on ollut merkittävä koko Hämeenmaan markettoimialalla. Onnistuminen on vaatinut määrätietoista kehittämistä sekä suunnitelmallista ja hyvin johdettua rutiinien toimeenpanoa jokaisessa vuorossa. Henkilöstö on oppinut upeasti uusia tapoja toteuttaa arkea, ja esimiehet ovat viestineet muutoksista onnistuneesta ja väsymättömästi.
S-market-ketjusta palkittiin kolme esimiestä: S-market Heinoskan marketpäällikkö Marjukka Heinonen, Forssan marketpäällikkö Taija Vaahtera ja Järvelän marketpäällikkö Auli Raateoja. S-market Heinoskan hyvän tuloksen takana on erinomainen ja tasalaatuinen työskentelyote sekä pyrkimys entistä parempiin suorituksiin. Uudistunut Forssan S-market on puolestaan hienolla kasvupolulla ja parantaa toimintaansa jatkuvasti eri osa-alueilla. Koko Forssan Ässän tiimillä on halu onnistua tekemisissään, mikä näkyy myös asiakkaille. S-market Järvelä on jatkanut tänäkin vuonna hienoa kehitystään niin myynnin ja muiden tunnuslukujen kuin toiminnan laadukkuudenkin osalta. Toimipaikassa on todellinen tekemisen meininki.
Hämeenmaan Sale-ketjun onnistujana palkittiin Sale Metsäpellon päällikkö Fia Hillerström. Hän on erinomainen esimerkki siitä, miten esimies voi omalla esimerkillään saada koko työryhmänsä loistamaan monilla eri osa-alueilla. Sale Metsäpellossa on erinomainen asiakastyytyväisyys ja tekemisen laatu.
ABC-ketjun alkuvuoden esimiesonnistuja on ABC Tiiriön liikennemyymäläpäällikkö Taija Lintumäki, joka on luotsannut yksikkönsä huipputulokseen. Kehitys on ollut hyvää, ja työryhmän ennestään erinomainen tehokkuus on kasvanut edelleen hyvällä arkijohtamisella. ABC Tiiriö on myös ollut alkuvuoden paras marketkaupan tuloksentekijä Hämeenmaan ABC-ketjussa.
Autokaupassa tunnustuksen sai Nelipyörän Škoda-myyntipäällikkö Jonne Ahonoja. Määrätietoisella tekemisellään hän on onnistunut tiiminsä kanssa ylittämään myyntitavoitteet reippaasti ja saavuttamaan laadulliset tavoitteet. Škodan markkinaosuus on ollut Hyvinkään ja Hämeenlinnan alueella selvästi yli maan keskiarvon.
Hämeenmaan majoitus- ja ravitsemiskaupan esimiehistä palkittiin Amarillo Hämeenlinnan ravintolapäällikkö Tero Tila, joka asettaa omat tavoitteensa korkealle ja tekee kaikkensa niiden ylittämiseksi. Hän on kasvanut pienen yksikön esimiehestä ison yksikön esimieheksi ja on kehittänyt samalla omaa ammattitaitoaan ruokapuolella. Asiakkaiden kanssa Tero Tila on parhaimmillaan. Amarillo Hämeenlinnan myynti- ja tulosodotukset ylittyivät reippaasti vuoden alkupuoliskolla.
Yhteyshenkilöt
Olli VormistoToimitusjohtaja
Puh:050 358 8336olli.vormisto@sok.fiTietoja julkaisijasta
Hämeenmaa – 177 000 asiakasomistajan omistama paikallinen yritys
Osuuskauppa Hämeenmaa toimii Kanta- ja Päijät-Hämeessä, 21 kunnan alueella. Hämeenmaa on alueensa suurin yritys, joka työllistää noin 3300 työntekijää. Osuuskaupan omistavat sen asiakasomistajat, ja Hämeenmaalla omistajia on jo yli 177 000. Edullisten ja luotettavien kauppapalvelujen lisäksi omistajuus palkitsee muun muassa kuukausittaisena Bonuksena. Tuloksensa Hämeenmaa käyttää jäsentensä palveluiden ja verkostonsa kehittämiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Hämeenmaa
S-market Nastolan laajennustyöt alkavat26.5.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Lahden Rakokivessä sijaitsevaan S-market Nastolaan rakennetaan 1 400 neliömetrin laajennusosa. Laajennuksen myötä myymälän valikoima kasvaa lähes kaikissa tuoteryhmissä.
Valtaosa Heinolan Prisman rakentajista tulee lähialueelta29.4.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
Keväällä 2027 avattava Heinolan Prisma on merkittävä alueellinen työllistäjä: Jo rakentamisvaiheessa hanke työllistää reilut 200 henkilöä. Urakoitsijoista jopa 80 prosenttia tulee lähialueelta.
Kesätyö Hämeenmaalla kiinnostaa – osuuskaupalle yli 6 000 kesätyöhakemusta13.4.2026 15:52:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaa työllistää tällä kesäkaudella noin 1 000 kesätyöntekijää. Suunnilleen puolet heistä on Tutustu työelämään ja tienaa -harjoittelijoita. Kesätyöhakemuksia tuli tänä vuonna 6 149.
Näin Hämeenmaan 80 000 euron Kannustajat-tuki jakautui – kolmelle paikalliselle toimijalle 3 000 euroa8.4.2026 08:06:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Hämeenmaan Kannustajat-ohjelmassa on tänä vuonna entistä enemmän tuensaajia. Täyden eli kolmen tuhannen euron tukipotin saavat Päijät-Hämeen Omaishoitajat ry, Lahden ensi- ja turvakoti sekä Kanta-Hämeen ensi- ja turvakoti.
ABC Forssa uudistui – asiointi on entistä viihtyisämpää ja sujuvampaa31.3.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
ABC Forssan ilme ja palvelut ovat päivittyneet alkuvuoden aikana. Asiointia sujuvoittavat uudet ABC:n pikakassat, joilla voi maksaa sekä ravintolan että marketin tuotteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
