
Rauhannobelisti Denis Mukwege saapuu Suomeen lokakuun lopussa

- Arvostan suuresti pitkään ja vahvana jatkunutta yhteistyötämme Suomen ja Fidan kanssa. Taistelu oikeudenmukaisemman maailman puolesta tarvitsee teidän kaltaisianne toimijoita ja tukijoita, sanoo Mukwege.
Kongossa arvioidaan olevan humanitaarisen avun tarpeessa olevia ihmisiä tällä hetkellä noin 12,8 miljoonaa, joista 7,5 miljoonaa on lapsia. Konfliktin julmia tunnuspiirteitä ovat seksuaalinen väkivalta ja lapsisotilaiden rekrytointi. Tuhansia lapsia on pakotettu mukaan aseellisiin konflikteihin, ja päivittäin raiskataan yli 1000 naista ja tyttöä. Fida kuvaa Kongon tilannetta hälyttäväksi, ja tällä hetkellä avustustyötä vaikeuttaa verenvuotokuume ebola.
- Suomalaisella asiantuntijuudella ja kehitysavulla on ollut hyvin merkittävä rooli rauhannobelistin elämäntarinassa. Mukwegen vierailu on siksi meille erityisen merkityksellinen, kertoo Fidan toiminnanjohtaja Harri Hakola.
Mukwegen pitkä historia suomalaisten kanssa
Fidan lähetyslääkäri Veikko Reinikainen ja sairaanhoitaja Mirja Reinikainen työskentelivät Mukwegen kanssa useita vuosia rinta rinnan, kun sittemmin ihmisoikeustyöstä tunnetuksi tullutta Panzin sairaalaa perustettiin. Sairaalassa on hoidettu jo lähes 50 000 seksuaalisen väkivallan uhria. Mukwege on todennut Reinikaisen olleen hänen oppi-isänsä.
Mukwege jatkaa edelleen lääkärinä leikkaussalityötään Panzin sairaalassa, joka on erikoistunut hoitamaan seksuaalista väkivaltaa kohdanneita naisia ja lapsia. Lisäksi hän tekee vaikuttamistyötä puhumalla julkisuudessa ihmisoikeusrikkomuksista, jotka kohdistuvat Kongossa yhä useammin lapsiin.
Fida on yksi harvoista suomalaisjärjestöistä, joka on kyennyt jatkamaan työtä Kongon demokraattisessa tasavallassa huolimatta poliittisesti tulenarasta tilanteesta. Järjestö tekee kehitysyhteistyötä ja humanitaarista avustustyötä Suomen ulkoministeriön tuella, yhteistyössä kongolaisen CEPAC-helluntaikirkon kanssa, jonka pastorina Mukwege myös toimii.
Mukwege tapaa Helsingissä muun muassa ulkoministeriön ja median edustajia sekä politiikan ja seurakuntien päättäjiä. Lehdistökahvit järjestetään maanantaina 28.10. kello 13. Mukwege saapuu Suomeen MAF:n (Suomen lähetyslentäjät) koneella Malmin lentokentälle lauantaina 26.10.
KUTSU: LEHDISTÖKAHVIT RAUHANNOBELISTI DENIS MUKWEGEN KANSSA 28.10 kello 13-14.15.
Lehdistön edustajat ovat tervetulleet keskustelutilaisuuteen vuoden 2018 rauhannobelisti Denis Mukwegen kanssa maanantaina 28.10. kello 13-14.15. Mukwege saapuu Suomeen lokakuun 26.-29. päivinä lähetys- ja kehitysyhteistyöjärjestö Fida Internationalin kutsumana. Tilaisuudessa nobelisti kertoo Kongon ajankohtaisesta tilanteesta ja työstään sekä vastaa lehdistön kysymyksiin. Lehdistökahvit tarjoillaan Helsingin keskustassa, osoitteessa Ludviginkatu 6. Ilmoittautumiset to 24.10. mennessä: pressi@framillafinland.fi , lisätiedot: unna.lehtipuu@framillafinland.fi puh 0505710199. Paikkoja on rajoitetusti.
Toimittajat ovat tervetulleita myös iltatilaisuuteen "Unohdettu Kongo? – Ilta rauhannobelisti Denis Mukwegen kanssa" maanantaina 28.10. kello 17 Valkoisessa Salissa (Aleksanterinkatu 16), Helsinki. Kutsuvierastilaisuuden pääpuhujana on Denis Mukwege, muina puhujina ulkoministeri Pekka Haavisto ja ministeri Elisabeth Rehn. Ilmoittautumiset 24.10. mennessä: paivi.simi-kim@fida.fi. Paikkoja on rajoitetusti.
LIITTEET:
1) TAUSTATIETOA KONGOSTA JA MUKWEGESTA.
2) KUVA DENIS MUKWEGE, kuvaaja Hannu Happonen/Fida.
Yhteyshenkilöt
LISÄTIETOJA JA MATERIAALIPYYNNÖT:
Fida International
Viestintäpäällikkö Kirsi Koski-Kujala
kirsi@fida.info, puh. 040 186 5914
Tiedottaja Päivi Simi-Kim
paivi.simi-kim@fida.fi, puh. 040 5329325.
LISÄTIEDOT LEHDISTÖTILAISUUDESTA:
Viestintätoimisto Framilla Finland, Unna Lehtipuu
unna.lehtipuu@framillafinland.fi, puh. 050 5710199
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
FIDAN ESITTELY:
Fida on suomalainen lähetys- ja kehitysyhteistyöjärjestö, joka tekee työtä noin 50 maassa. Fida on saanut ulkoministeriön kehitysyhteistyötukea jo vuodesta 1974. Fidan suomalaiset työntekijät ulkomailla ja laaja kumppaniverkosto varmistavat avun tehokkaan ja luotettavan perillemenon. www.fida.info
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.