Red Bull Zero Gravity Project by Aston Martin - Painovoimaton F1 -varikkopysähdys

Aston Martin Red Bull Racing -tiimi kuljetti vuoden 2005 RB1 -auton Yuri Gagarin kosmonauttien koulutuskeskukseen venäläisen avaruusvirasto Roscosmosin avustuksella. 16 varikkotiimin jäsentä kävi keskuksessa viikon mittaisen pikakurssin valmistautuessaan painottomuuslennoille koneen ruumassa, yhdessä sekä auton että 10-henkisen kuvausryhmän kanssa.
Jokainen lennoista koostui parabolisista kaarista, joissa lentokone nousee ylös 45° kulmassa, minkä jälkeen kone käännetään jyrkkään laskuun. Tästä aiheutuu painottomuustila joka kestää 22 sekuntia. Parabolisia kaaria tehdään lennon aikana useita.
F1-auto ja sen varusteet kiinnitettiin erittäin huolellisesti painottomien jaksojen välissä - kukaan ei halua painovoiman palaavan, kun 400 kiloa painava auto, renkaat tai varikkotiimi leijuvat metrin korkeudessa lattiasta. Kuvausajat per kaari lyhenivät tämän vuoksi 22 sekunnista 15 sekuntiin joten suoritus oli live demo-tiimille erittäin vaativa, sekä fyysisesti että teknisesti.
“Vatsani oli kunnossa – mutta tuntui, että pääni räjähtäisi,” ryhmän koordinaattori Mark Willis sanoi. “Ymmärsin vasta kolmannen kerran jälkeen, että mitä tapahtuu. Ensin en kyennyt edes ajattelemaan kunnolla. Aivoni eivät kyenneet käsittelemään, mitä oli meneillään.. Vasta kolmen paraabelin jälkeen pystyin kunnolla ajattelemaan. Olen ollut mukana hyvinkin erikoisissa projekteissa, kuten pujottelemassa autolla alas Kitzbühelin rinteitä ja ajamassa Argentiinan suolajärvien yli, mutta tämä on kuitenkin ollut se kaikista erikoisin kokemus. Samalla myös erityisin, koska tätä ei yksinkertaisesti voi verrata mihinkään.”
Tiimin päämekaanikko Joe Robinson sanoi, että projekti oli fyysisesti rankin haaste, jonka ryhmä oli kohdannut, mutta myös hienoin.
“Se oli rankempaa kuin olin odottanut,” hän sanoi. “Painovoiman merkityksen ymmärtää vasta kun sitä ei ole! Se haastaa ajattelemaan ja toimimaan eri tavalla – ja se oli mahtavaa. Tämä oli niin kutsuttu 'kerran elämässä' kokemus ja rehellisesti sanottuna, olisin voinut jatkaa sitä vaikka kuukauden. Se oli mahtavaa. Se on luultavasti hienoin ja hauskin asia, mitä Live Demo –tiimi on ikinä tehnyt show-autolla.”
ZERO G -projekti
www: Redbull.com/zerog
Lataa videot, kuvat & newscut: https://www.redbullcontentpool.com/international/AP-2289XWFKW2111
Red Bull Racing
www: https://redbullracing.redbull.com/
Facebook: https://www.facebook.com/redbullracing/
Instagram: https://www.instagram.com/redbullracing/?hl=en
--
Lisätietoja:
Pia Kaipainen
p. 040 5368 509
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia Kaipainen
pia.kaipainen@redbull.com
Kuvat





Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Red Bull Finland
Ikoninen peli nousee uusiin korkeuksiin6.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Red Bull Tetris® on uusi jännittävä Tetris-turnaus, joka käynnistyy perjantaina 6.6.2025. Ikoninen peli viedään täysin uudelle tasolle jännittävillä uusilla twisteillä ja mekaniikoilla. Historiallisessa maailmanfinaalissa yli 2 000 dronea luo ensimmäisen virallisen Tetris-pelin taivaalle 13. joulukuuta Dubaissa. Peli on nyt avoinna ja pelattavissa 2.11.2025 asti osoitteessa https://www.redbull.com/fi-fi/events/red-bull-tetris-suomi.
Koko Suomi liikkumaan Amanda Kotajan johdolla28.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Sunnuntaina 4.5. klo 14:00 liikutaan Wings for Life World Run -hyväntekeväisyystapahtumassa niiden puolesta, jotka eivät siihen itse kykene! Suomen toinen virallinen Wings for Life App Run järjestetään Amanda Kotajan johdolla Helsingin Töölönlahdella, johon kaikki ovat tervetulleita juoksemaan, kävelemään tai rullaamaan tärkeän asian puolesta. Paikanpäällä nähdään myös hyväntekeväisyyden moniottelija Robson Lindberg sekä juoksukollektiivi Stepsegment, jotka pitävät huolen, että tavoitteellisemmatkin juoksivat pääsevät haastamaan itseään toden teolla.
Suomalaiset Ibizan valloituksessa7.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kolme suomalaista tiimiä lähtevät haastamaan itseään uuteen Red Bull Ibiza Royale -estaratakilpailuun, jossa yhdistyvät Välimeren upeat rantahiekat ja ennennäkemättömät esteet. Osallistujat lähtevät valloittamaan Ibizan linnaa 7. huhtikuuta alkaen.
Kuka tanssii tiensä enkelten kaupunkiin?24.3.2025 12:33:16 EET | Tiedote
Red Bull Dance Your Style -katutanssikilpailussa 16 kilpailijaa kamppailee Lasipalatsin aukiolla paikasta Los Angelesin maailmanfinaaliin. Karsintakilpailu käydään toukokuun ensimmäisenä lauantaina, ja yleisölle ilmainen finaalitapahtuma järjestetään Helsingin Lasipalatsin aukiolla 14. kesäkuuta.
Maailman suurin juoksutapahtuma sunnuntaina 4.5.20255.3.2025 10:05:05 EET | Tiedote
Sunnuntaina 4.5. klo 14:00 liikutaan Wings for Life World Run -hyväntekeväisyystapahtumassa niiden puolesta, jotka eivät siihen itse kykene! Tapahtuman osallistumismaksu on 25 €, ja se menee lyhentämättömänä selkäydinvammojen tutkimukseen, kuntoutukseen sekä hoitotyöhön Wings for Life Foundationille. Säätiö on myös tehnyt yhteistyötä mm. Helsingin yliopistollisen sairaalan kanssa. Suomessa tapahtuman keulakuvana toimii monikertainen arvokisamitalisti Amanda Kotaja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme