”Opin oleen itelle kiltimpi” – vaasalainen peli lisää lasten hyvinvointia
20.11.2019 11:00:00 EET | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote

Magis – Maaginen seikkailu -pelin on kehittänyt Vaasanseudun mielenterveysseura yhteistyössä Jyväskylän yliopiston psykologian laitoksen sekä vaasalaisten alakoulujen oppilaiden ja opettajien kanssa.
Pelissä seikkaillaan Taikamaailmassa, jossa lapsi oppii pelin hahmoja auttaessaan muun muassa käsittelemään tunteitaan ja vaihtamaan näkökulmaa.
- Tämä peli voi toimia rokotteen tavoin. Jos opetamme lapsia käsittelemään tunteitaan ja ajatuksiaan toimivalla tavalla, on arjen vastoinkäymisten käsitteleminen helpompaa, kuvailee professori Raimo Lappalainen Jyväskylän yliopistosta.
Pilottitutkimuksessa mukana 120 vaasalaista lasta
Magis-peliä on kehitetty ja testattu kolmen vuoden ajan kuudessa vaasalaisessa alakoulussa. Pilottitutkimukseen osallistui 120 vaasalaista 4.-6. luokan oppilasta.
Pelin kehittänyt tiimi koostuu pelialan, psykologian ja kasvatusalan osaajista, mutta myös lapset ovat olleet alusta asti kehittämässä esimerkiksi grafiikkaa ja juonta.
- Lapsilta on saatu todella hyvää palautetta pelistä. Pilottitutkimuksen tulokset viittaavat siihen, että pelin pelaaminen luokan kanssa vähentää kiusaamista ja lisää hyvinvointia taitoharjoittelun avulla, kuvailee johtaja Anne Salovaara-Kero Pohjanmaan kriisikeskus Valosta.
Peli julkaistaan keskiviikkona 20.11. suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Peli on ilmaiseksi ladattavissa Googlen Play-kaupasta sekä Applen App Storesta. Peli toimii myös selainversiona, joka löytyy osoitteesta https://magisgame.com/.
Vaikka peli on kehitetty kouluympäristössä, sitä voi pelata myös kotona, yksin tai yhdessä vanhemman kanssa.
Tutkimukset jatkuvat Vaasassa
Hankkeen on rahoittanut Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA). Pelin vaikutusten tutkiminen jatkuu, koska vaikuttavuuden arviointi suuremmalla oppilasryhmällä on tarpeen johtopäätösten varmistamiseksi.
- Toiveenamme on jatkaa pelin vaikuttavuuden arviointia ja kehittää sisältöjä edelleen. Pelin vastaanotto on ollut hyvin positiivinen myös psykologian alan ammattilaisten ja tutkijoiden keskuudessa kotimaassa ja kansainvälisesti, kertoo psykologi, tohtorikoulutettava Katariina Keinonen Jyväskylän yliopistosta.
Myös Vaasan kaupunki ja vaasalaiset koulut ovat mukana tarvittavissa jatkotutkimuksissa.
Porrastettu malli hyvinvoinnin tukemiseen
Magis-peli on osa laajempaa Hyvä olla koulussa –hanketta, jonka tavoitteena on mielenterveyden vahvistaminen, mielenterveyden häiriöiden ennaltaehkäisy ja koulukiusaamisen vähentäminen.
Hankkeessa on kehitetty myös Oma juttu -ryhmämalli, joka auttaa niitä lapsia, joilla on tunnistettuja haasteita koulussa toimisessa.
Yhdessä Magis-peli ja Oma juttu -ryhmät muodostavat koulujen käyttöön tarkoitetun porrastetun mallin hyvinvoinnin tukemiseen.
Lisätietoja antavat:
- johtaja Anne Salovaara-Kero puh. 044 060 2660, anne.salovaara-kero@pohjanmaankriisikeskus.fi
- professori Raimo Lappalainen, puh. 050 443 2349, raimo.i.lappalainen@jyu.fi
- psykologi, tohtorikoulutettava Katariina Keinonen, puh. 050 378 2810, katariina.keinonen@jyu.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasan kaupunki
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Naturfotograferna Benjam Pöntinen och Jukka Risikko föreläser på Österbottens museum 7.3.19.2.2026 13:52:52 EET | Pressmeddelande
Naturfotograferna Benjam Pöntinen och Jukka Risikko som står bakom utställningen Nattens och dagens varelser berättar om sina bilder lördag 7.3. kl. 13–15 i Terranova på Österbottens museum.
Luontokuvaajat Benjam Pöntinen ja Jukka Risikko esitelmöivät Pohjanmaan museossa 7.3.19.2.2026 13:52:44 EET | Tiedote
Yön ja päivän kulkijat -näyttelyn luontokuvaajat Benjam Pöntinen ja Jukka Risikko kertovat kuvistaan lauantaina 7.3. klo 13–15 Pohjanmaan museon Terranovassa.
Vasa söker 42 nya lärare19.2.2026 12:31:51 EET | Pressmeddelande
Vasa stad rekryterar sammanlagt 42 nya lärare till skolor inom den finskspråkiga och den svenskspråkiga grundläggande utbildningen runtom i staden. Av tjänsterna är 35 inom den finskspråkiga och 7 inom den svenskspråkiga grundläggande utbildningen. Lärarrekryteringen till den svenskspråkiga grundläggande utbildningen är öppen 16 februari–2 mars, och rekryteringen till den finskspråkiga grundläggande utbildningen inleds den 19 februari och upphör den 6 mars. Rekryteringen sker via Kuntarekry.
Vaasa hakee 42 uutta opettajaa19.2.2026 12:31:41 EET | Tiedote
Vaasan kaupunki rekrytoi yhteensä 42 uutta opettajaa suomen- ja ruotsinkielisiin perusopetuksen kouluihin eri puolille kaupunkia. Viroista 35 sijoittuu suomenkieliseen perusopetukseen ja 7 ruotsinkieliseen. Ruotsinkielisen perusopetuksen opettajahaku on avoinna 16. helmikuuta – 2. maaliskuuta, ja suomenkielisen perusopetuksen haku käynnistyy 19. helmikuuta ja päättyy 6. maaliskuuta. Kaikki tehtävät ovat haettavissa Kuntarekryn kautta.
Tre länder, tre ungdomsfullmäktige: tillsammans mot ungdomsutbyte19.2.2026 10:01:00 EET | Pressmeddelande
Vasa ungdomsfullmäktige har samarbetat med ungdomsfullmäktige från städerna Cherson och Kiel redan i över ett år. Samarbetet med ungdomsfullmäktige från vänortsstäderna kulminerar i ett ungdomsutbyte i Vasa i april.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
