Satakunnan alueen digitaidot kasvavat ensi vuonna
3.12.2019 07:00:00 EET | Digi- ja väestötietovirasto | Tiedote
Satakunta on yksi uusista digituen alueellisista koordinoijista, kun valtiovarainministeriön rahoittama digituki laajenee kattamaan yhteensä 14 maakuntaa loppuvuonna 2019.
- Digitaitojen kasvattaminen on avainasemassa koko Suomen ja Satakunnan palveluiden kehittämisessä ja esimerkiksi sähköisen asioinnin edistämisessä. Digi ei saa poissulkea, ja siksi haluamme olla mukana tarjoamassa satakuntalaisille mahdollisimman laajan tuen digitaaliseen asiointiin, Ulla Koivula Satakuntaliitosta kertoo. Toivomme, että tätä kautta myös maakunnan yrityksiin saadaan yhä enemmän digitaitoja ja verkostoitumista koko maakunnassa tekijöiden ja tarvitsijoiden kesken.
Digitukea antavien toimijoiden tehtävänä on varmistaa, että kaikilla kansalaisilla on riittävät digitaidot sekä mahdollistaa yhdenvertainen asiointi viranomaispalveluissa Suomessa.
Väestörekisterikeskus tukee maakuntien liittojen kokoamien digitukiverkostojen toimintaa ja toimii digituen puolestapuhujana. Maakuntien tehtävänä on ohjata alueen digitukitoimijoiden verkostoa, kasvattaa digituen tunnettuutta ja kehittää tuen saatavuutta.
Kun lukuisat järjestöt, kunnat, viranomaiset ja yritykset kokoavat voimansa maakuntien liittojen avulla, muodostuu digituen tarjoajista muutosvoima, jolla on elintärkeä rooli palvelevamman ja menestyvämmän Suomen kehittämisessä.
Satakunnassa uskotaan, että nyt rakennettavan digitukiverkoston avulla tuen laatu yhdenmukaistuu ja saatavilla oleva apu tulee entistä helpommin löydettäväksi.
– Haluamme että digituki näkyy ja kuuluu Satakunnassa isosti, jotta maakunnan asukkaat osaavat hakeutua tuen ja opin äärelle. Mitä suurempi osa väestöstä hallitsee digin, sitä enemmän apua on saatavissa myös heille, joille digitaalinen asiointi ei ole mahdollista. Digituki on koko Satakunnan ja koko Suomen yhteinen ponnistus, Ulla Koivula Satakuntaliitosta kertoo.
Lisätietoja:
Markkinointisihteeri Ulla Koivula, Satakuntaliitto, puh. 050 528 4856, ulla.koivula(at)satakunta.fi
http://www.satakuntaliitto.fi/satadigi
Mitä on digituki?
- Valtiovarainministeriö myöntää maakuntien liitoille avustusta digituen alueelliseen koordinaatioon.
- Työtä koordinoi Väestörekisterikeskus (vuoden alusta uusi Digi- ja väestötietovirasto).
- Maakuntien liitot kokoavat alueensa digitukea tarjoavat toimijat yhteen ja huolehtivat palveluiden löydettävyydestä.
- Digitukea tarjoavat kunnat, julkishallinnon toimijat, järjestöt, erilaiset hankkeet ja yritykset.
Tietoja julkaisijasta
Väestörekisterikeskus edistää yhteiskunnan digitalisointia ja sähköistä asiointia Suomessa. Vastuullamme olevien kokonaisuuksien häiriötön ja sujuva toiminta on yhteiskunnalle elintärkeää. Ylläpidämme ja kehitämme maamme tärkeintä tietovarantoa, väestötietojärjestelmää, ja tarjoamme väestötietojärjestelmään pohjautuvia tietopalveluja viranomaisille sekä yrityksille. Vastaamme varmennetun sähköisen asioinnin tuottamisesta Suomessa. Tuottamamme varmenteet takaavat turvallisen ja sujuvan sähköisen asioinnin ja työskentelyn mm. julkisessa hallinnossa ja sosiaali- ja terveydenhuoltoalalla.
Tuotamme ja kehitämme Suomi.fi-palveluja kansalaisten, julkisen hallinnon ja yritysten käyttöön. Palvelujen muodostama kansallinen palveluarkkitehtuurikokonaisuus luo perusedellytykset julkisten sähköisten asiointipalveluiden toteuttamiselle ja suomalaisen yhteiskunnan digitalisoinnille. Väestörekisterikeskus toimii myös digituen valtakunnallisena kehittäjänä ja digituen tuottajien tukijana. Vaalitehtävistä vastuullamme ovat mm. äänioikeusrekisterin ja ehdokasrekisterien luominen, äänioikeusilmoitusten toimittaminen ja äänestyspaikkapalvelun tuottaminen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto
En frånskild kan förlora sin rätt till sin tidigare makes egendom – giftorätten får en tidsfrist10.6.2026 12:12:00 EEST | Pressmeddelande
I fortsättningen preskriberas giftorätten när det har gått tio år sedan äktenskapet eller det registrerade partnerskapet upphörde. Detta innebär att rätten till den tidigare makens egendom kan upphöra helt om egendomen inte skiftas i tid efter äktenskapsskillnaden. Ändringen grundar sig på en lagändring som trädde i kraft 1.6.2026.
Eronnut voi menettää oikeutensa entisen puolisonsa omaisuuteen – avio-oikeudelle tulee määräaika10.6.2026 12:12:00 EEST | Tiedote
Jatkossa avio-oikeus vanhentuu, kun avioliiton tai rekisteröidyn parisuhteen päättymisestä on kulunut kymmenen vuotta. Tämä tarkoittaa, että oikeus entisen puolison omaisuuteen voi päättyä kokonaan, jos omaisuuden jakoa ei tehdä ajoissa avioeron jälkeen. Muutos perustuu 1.6.2026 voimaan tulleeseen lakimuutokseen.
Marital rights to the property of the former spouse may be lost after divorce – a time limit will be imposed on marital rights to property10.6.2026 12:12:00 EEST | Press release
In future, marital rights to property will expire ten years after the marriage or registered partnership has ended. This means that the right to the property of the former spouse may end entirely if the distribution of the property is not carried out in time after the divorce. The change is based on a legislative amendment that entered into force on 1 June 2026.
Välkommen till världens lyckligaste land – skärm med invånarantal hälsar resenärer välkomna på Helsingfors-Vanda flygplats5.6.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Resenärer som anländer till Helsingfors-Vanda flygplats möts från och med början av juni av Myndigheten för digitalisering och befolkningsdatas skärm som visar Finlands invånarantal. Skärmen har placerats i flygplatsens bagageaula längs rutten för ankommande passagerare.
Tervetuloa maailman onnellisimpaan maahan – asukaslukunäyttö tervehtii matkustajia Helsinki-Vantaalla5.6.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Helsinki-Vantaan lentoasemalle saapuvia matkustajia on vastassa kesäkuun alusta lähtien Digi- ja väestötietoviraston Suomen asukaslukua esittävä näyttö. Näyttö on sijoitettu lentoaseman matkatavara-aulaan saapuvien matkustajien reitille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
