Hihna247 tulee taas ja nyt Vantaalta – lahja lahjaksi ensi kertaa Suomi-somen historiassa
10.12.2019 10:00:00 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Satoja tuhansia hihnasta hurmioituneita katsojia, kymmeniä tuhansia kommentteja. Hihna on hitti kerta toisensa jälkeen. Prisman kassahihnan joululahja- ja ruokaostosten kulkue viihdyttää ihmiset jälleen kohti joulunviettoa lauantaina 14.12. klo 12-20. Lähetys nähdään tuttuun tapaan Prisman Facebook-sivulla. Kuudennen kerran järjestettävän jouluhihnan näyttämönä on Vantaalla kauppakeskus Jumbossa sijaitsevan Prisman kassahihna numero 4.
Tavoitteena ennätysmäärä jouluiloa vähävaraisille perheille
Tänä jouluna Hihnalla asioivat voivat samalla ryhtyä joulupukeiksi ja lahjoittaa Hope ry:n kautta lahjan lahjaksi vähävaraisille perheille. Joululahjat voi ojentaa henkilökohtaisesti joulupukille tai tontulle Prisma Jumbon joulupajassa. Hope ry toimittaa lahjat perheille jouluaatoksi. Lahjoitusten lukumäärää seurataan reaaliaikaisesti livelähetyksessä ja #lahjalahjaksi hashtag saattaa tulla tutuksi lauantaina. Lahja lahjaksi -lahjoja voi hankkia myös prisma.fi-verkkokaupasta.
- Nyt lauantaina Hihna247 käyttää voimansa tärkeän asian puolesta ja järjestää yhdessä Hope ry:n kanssa joululahjakeräyksen suomalaisille vähävaraisille perheille. Tällaista reaaliaikaista hyväntekeväisyyslähetystä somessa ei ole Suomessa aikaisemmin nähty, sanoo Prisma Jumbon johtaja Merja Piispanen.
- Saamme varmasti kerättyä yhteistyössä ennätysmäärän jouluiloa mahdollisimman monelle tarvitsevalle lapselle ja nuorelle. Olemme iloisia siitä, että suosittua ilmiötä hyödynnetään näin hyvän joulumielen antamiseen, uskoo Hope ry:n toiminnanjohtaja Eveliina Hostila.
Hope ry ja Prisma.fi toteuttavat verkkokauppayhteistyötä jo kolmatta kertaa joulun alla.
- Hihna247:n kulttistatusta on haastettu viime viikkoina useilla Ovilive-lähetyksillä. Emme ole huolissamme. Hihna-ilmiön ympärille on syntynyt sitoutunut hihnaheimo. Siinä yhdistyy yhteisöllisyyden ja yhteenkuuluvuuden tunne. Hihna on viihdettä, joillekin jopa taidetta. Innoittipa hihnailmiö Antti Tuiskuakin laulamaan Vain Elämää -jouluhitissään ”Tääl pyörii joku 24/7 liukuhihnalive”, kertoo Juha-Matti Levo S-ryhmän vähittäiskaupan viestinnästä.
Kassa, jossa Jouluhihnaa kuvataan, on selkeästi merkitty. Näin lähetykseen päätyvät vain halukkaiden ostokset.
Toimi näin: lahja lahjaksi
Lahja lahjaksi Jumbon Prismasta: Mene Jumbon Prismaan. Osta lahjaksi soveltuva tuote. Prismassa on esillä lahjalahjaksi -pöytiä, joille on koottu Hope ry:n listaamia perheiden suosikkilahjoja. Maksa ostokset ja luovuta lahja lahjaksi Prisman kassojen vieressä tonttupartiolle. Ole hyvillä mielin.
Lahja lahjaksi -lahjoja voi hankkia myös prisma.fi verkkokaupasta. Valitse lahja lahjaksi valikosta. Klikkaa ”Osta” ja ole hyvillä mielin.
Ensimmäinen Hihna247-lähetys tehtiin juhannuksena 2017. Hidasta kassahihnan liukua on ihasteltu perinteisesti juhannuksena sekä myös itsenäisyyspäivänä ja joulun alla. Viime juhannuksena Tampereella toteutettu ja Kummeli-tähtien selostama Juhannushihna rikkoi kävijäennätyksen ja keräsi 400 000 katselijaa. Hihna247 palkittiin Cannesin pronssileijonalla maailmanluokan viestintäoperaationa toukokuussa 2018.
#hihna247
#lahjalahjaksi
#jouluhihna
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha-Matti Levo, Hihna247 tuottaja, S-ryhmän vähittäiskaupan viestintä, juha-matti.levo(at)sok.fi, puh. 0504090067
Outi Hohtiviestintäjohtaja
Puh:+358503883133outi.hohti@sok.fiSOK Mediapalvelu
arkisin klo 8-16
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Prisma alkaa myydä kaivinkoneita1.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Rakentamislain muutos on vauhdittanut suomalaisten intoa piharakentamista kohtaan. Tuomalla kaivinkoneet valikoimiinsa Prisma haluaa mahdollistaa piharakentamisen ja tehokkaan puutarhan hoidon yhä useammalle.
S-ryhmän uusi sovellus tarjoaa inspiraatiota ruoanlaittoon – Suomalaisten suosikkireseptit kertovat arjesta30.3.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Yhteishyvä Ruoka -sovellus kokoaa yhteen koko ruoanlaiton polun inspiraatiosta suunnitteluun, ostamiseen ja kokkaamiseen. Sen reseptit kertovat siitä, millaista ruokaa Suomessa juuri nyt tehdään.
Vaniljamämmiä vai miniparsoja? Pääsiäisenä grillataan ja löydetään uusia suosikkeja tuttujen makujen rinnalle27.3.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Ruokakaupoissa kiirastorstai on tänäkin vuonna selkeästi vilkkain kauppapäivä. Rauhallisempi hetki pääsiäisen ruokaostoksille S-ryhmän kaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) löytyy keskiviikolta illansuusta. Prisman hevi-osaston kevään hittituote miniparsat saapuu kauppoihin juuri sopivasti pääsiäisviikolla.
S-ryhmän päivittäistavarakauppa vahvisti markkinaosuuttaan myös viime vuonna25.3.2026 07:10:00 EET | Tiedote
S-ryhmän päivittäistavarakauppa vahvisti edelleen markkinaosuuttaan vuonna 2025. Nielsenin myymälärekisterin mukaan S-ryhmän päivittäistavarakaupan markkinaosuus oli viime vuonna 49,0 prosenttia (+0,2 %-yks.). S-ryhmä vankisti asemaansa myös ruoan verkkokaupan markkinajohtajana ja jatkoi investointeja sekä myymäläverkoston että verkkokaupan kehittämiseen.
ABC:n kysely: Joka kolmas suomalainen pesee autonsa liian harvoin – riskinä jopa vaaratilanteet liikenteessä24.3.2026 08:20:00 EET | Tiedote
ABC-ketju teetti autoilijoille kevätkyselyn, johon vastasi yli 1600 autoilevaa S-ryhmän asiakasomistajaa. Kyselyssä paljastui, että yllättävän moni pesee autonsa suosituksia harvemmin. Vastaajat kertoivat myös, missä pesu mieluiten tehdään ja millainen hinta koetaan sopivaksi. ABC:n pesuasiantuntija nostaa samalla esiin viisi asiaa, jotka auton automaattipesusta on hyvä tietää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

