Ifin vahinkotilastot todistavat: nuoret ovat mainettaan parempia kuljettajia
Huolellisille kuljettajille sattuu iästä riippumatta muita vähemmän vahinkoja liikenteessä. Erityisen suuri ero vahinkoalttiudessa on nuorilla kuljettajilla. Siinä missä osalle nuorista sattuu selvästi keskimääräistä enemmän vahinkoja, osa nuorista ajaa huolellisemmin kuin kokeneemmat kuljettajat.
Huolellisuuden lisäksi myös esimerkiksi nuoren autoilijan asuinpaikka ja ajoneuvo ennustavat vahinkoalttiutta. Ifin tilastojen mukaan pitkään ilman kolareita ajaneita nuoria kuskeja asuu suhteessa eniten Joensuussa, Mikkelissä, Seinäjoella ja Vaasassa.Sen sijaan Helsingissä, Vantaalla ja Espoossa on suhteessa vähiten niitä, jotka ovat ajaneet useita vuosia ilman vahinkoja.
Nuoret kuskit ajelevat kolareitta useimmin Audilla, Kialla ja Škodalla. Suhteessa vähiten kolarittomia kuskeja löytyy puolestaan Mersulla ja Fiatilla ajavien joukosta. Naisten joukossa on miehiä enemmän niitä, joille ei ole sattunut pitkään aikaan vahinkoja liikenteessä. Vanhoilla autoilla kolareita sattuu suhteessa enemmän kuin uusilla.
– Huolelliset nuoret ovat ansainneet tunnustusta. Nuorilla kuskeilla on huono maine liikenteessä, mutta tilastojen mukaan suuri osa kuskeista on itse asiassa mainettaan parempia. Ifin Loistokuski-etuun oikeutettujen nuorten kuskien joukolle sattui viime vuonna 40 prosenttia vähemmän vahinkoja kuin muille nuorille aikuisille, joten he ovat ansainneet muita matalammat vakuutusmaksut, ajoneuvovakuutusten johtaja Mikko Pöyhönen Ifistä kertoo.
Ifin uusi liikennevakuutus palkitsee huolellisesta ajosta iästä riippumatta
If on palkinnut nuoria autoilijoita vahingottomuudesta jo kahdeksan vuoden ajan antamalla vähän kolaroiville lisäbonusta. Nyt bonusten kerryttäminen helpottuu entisestään.
Ifin uuden liikennevakuutuksen lähtöbonus on nollan sijasta 30 prosenttia, mikä vauhdittaa autoilijan matkaa korkeisiin bonuksiin. Nuoret kuljettajat saavat neljän vahingottoman vuoden jälkeen 20 prosentin lisäbonuksen, kunhan vakuutus on otettu alle 27-vuotiaana.
Jos nuori saa ensimmäisen autonsa esimerkiksi 18-vuotiaana, hän voi saavuttaa 75 prosentin bonuksen jo 26-vuotiaana eli kahdeksan vuoden autoilun jälkeen. 75 prosentin bonuksen saavuttanut saa pitää bonuksensa yhden kolarin jälkeenkin.
Uusi liikennevakuutus palkitsee vahingottomuudesta myös muita kuin nuoria kuljettajia. Ifin kaikki uudet liikennevakuutukset sisältävät vähintään 30 prosentin lähtöbonuksen, ja kun kuljettaja on myöhemmin ajanut neljä vuotta 70 prosentin bonuksella ilman vahinkoja, bonus nousee 75 prosenttiin. Tällöin bonus ei laske yhden vahingon jälkeen.
If starttaa uuden liikennevakuutuksen kampanjoinnin tänään havainnollistamalla Ifin asiakkaan aiempaa lyhyempää matkaa Loistokuskiksi Helsingin Pohjoisesplanadille parkkeeratulla puolikkaalla autolla. Puolikas auto on Espalla perjantaiaamusta 20.1.2017 lauantai-iltaan 21.1.2017 asti.
*Ifin liikennevahinkotilastot 2009 - 2015
Lisätietoja:
Mikko Pöyhönen, ajoneuvovakuutusten johtaja, If, puh. 050 329 4145 mikko.poyhonen@if.fi
Ainomaija Pippuri, viestintäjohtaja, If, puh. 050 424 4217. ainomaija.pippuri@if.fi
Tarkastele tilastoista, millaisia vahinkoja Suomen teillä sattuu eniten
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta If Vakuutus
Ajatko sähkö- vai bensa-autolla? Kesän tyypillisimmät vahingot ovat samat1.7.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
If kartoitti kesäkuukausien yleisimmät vahingot. Kolmen tyypillisimmän lisäksi esimerkiksi ilkivalta lisääntyy kesällä selvästi.
Vesijettien määrä kasvaa – muista turvallisuus ja toisten huomioiminen26.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Vesijetin kolarointii johtaa yllättävän usein kulkuvälineen lunastukseen laajojen vaurioiden takia, selviää Ifin vahinkotilastoista.
Turvallisesti löylyyn juhannuksena - saunassa sattuu valtaosa palovammoista17.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Saunat lämpenevät pian taas keskikesän juhlan kunniaksi ja tänä vuonna taustalla soi monella varmasti KAJ:n euroviisuhitti ”Bara bada bastu”. Saunaa ylistävä kappale muistuttaa osuvasti, että löylyistä kuuluu nauttia. Rentoutuessakin on tärkeä pitää mielessä turvallisuus, sillä sauna on keittiön ohella yksi yleisimmistä palovahinkojen syntypaikoista.
Kyselytutkimus: Suomessa jäädään herkemmin sairauslomalle kuin muissa Pohjoismaissa12.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Ifin Nordic Health Report -tutkimuksesta selviää, että suomalaisista vain joka kymmenes menee työpaikalle, jos tuntee itsensä sairaaksi. Norjassa työpaikalle menee joka kolmas ja Ruotsissakin melkein joka viides.
Kyselytutkimus: Nuoret naiset stressaavat säännöllisesti lähes kaksi kertaa useammin kuin miehet2.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ifin tuoreesta Nordic Health Report -terveystutkimuksesta selviää, että säännöllinen stressi on yleistä nuorissa aikuisissa. Erityisesti nuoret naiset kokevat säännöllistä stressiä selvästi muuta väestöä useammin, ja psyykkinen kuormitus vaikuttaa vahvasti myös heidän työkykyynsä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme