Tiedote: Riittämättömyys ei ole vain yksilön ongelma

Kesällä 2016 Aurora Airaskorpi tajusi olevansa uupunut töistä. Ja se ei ollut ensimmäinen kerta kun puurtaminen uuvutti. Jo pitkään hän oli painanut eteenpäin sata lasissa: täydellisyyttä tavoitellen oli hoidettu muun muassa gradu, uusi työ ja ensiasunnon remontti.
”Pysähtymisen jälkeen päällimmäiseksi kysymykseksi nousi: onko menestystä ilman riittämättömyyden tunnetta vai onko työelämässä etenemisen edellytyksenä se, että mikään ei koskaan riitä?” kertoo Airaskorpi kirjassaan Riittävän hyvä – selviytymisopas työelämään.
Kirja on syntynyt yhden naisen kapinaksi työkulttuurissamme vallitsevaa riittämättömyyttä kohtaan. Airaskorpea kiinnostaa, mikä asenteissamme, kulttuurissamme ja tavassamme luoda ja määritellä menestystä johtaa siihen, että ihmiset kokevat riittämättömyyttä?
Kirjaa varten on haastateltu sekä tavallisia työntekijöitä, yrittäjiä että tunnettuja suomalaisia menestyjiä, muun muassa Aira Samulinia ja Minna Parikkaa.
Kirjassa annetaan myös konkreettisia neuvoja siihen, miten jokainen voi osallistua terveemmän työkulttuurin luomiseen ja asettaa rajoja sekä itselleen että muille.
Riittävyyden tunnetta voi ruokkia muun muassa seuraavilla ohjeilla:
1) Määritä menestys
2) Sulje silmät
3) Myönnä että sinäkin olet urpo ja vajavainen
4) Vedä rajoja ennen kuin menee huonosti
5) Rakastu realismiin
6) Anna palautetta itsellesi
Aurora Airaskorpi (s. 1986) on millenniaali ylisuorittaja, viestinnän asiantuntija ja sivutoiminen joogaopettaja, jota alkoi sapettaa joka suunnasta tulviva riittämättömyys.
Haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet: johanna.forss@sets.fi
Kirjan kansi ja kirjailijakuvat: https://kustantamo.sets.fi/kirja/riittavan-hyva/
(Kuvaaja Terhi Korhonen)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssViestintä- ja markkinointipäällikkö
Puh:0505717522johanna.forss@sets.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Elokuvaohjaaja Suvi Westin esikoisromaani nauraa stereotypioille23.4.2025 09:14:20 EEST | Tiedote
Suvi Westin esikoisromaanista piti tulla hyvin tärkeä tietokirja saamelaisnaisista. Tulikin jotain ihan muuta, itseironinen, pisteliäs ja hauska romaani naisiin kohdistuvista odotuksista, ennakkoluuloista ja yksilön rimpuilusta perinteisen kulttuurin ja valtakulttuurin välillä.
Iida Turpeisen menestysromaani Elolliset ehdolla Italian merkittävimmän kirjallisuuspalkinnon saajaksi16.4.2025 12:53:08 EEST | Tiedote
Premio Strega on Italian suurin ja arvostetuin kirjallisuuspalkinto. Sen kansainvälinen vastine, Premio Strega Europeo, on nuorempi (perustettu 2014) mutta yhtä arvostettu. Ehdokkaiksi valitaan viisi eurooppalaista teosta. Voittaja julkistetaan Salone del Libro -messuilla Torinossa toukokuussa.
Ida Kukkapuro tapasi sisaruksensa vasta esikoulussa, ja haluaa siksi puolustaa sisaruutta7.4.2025 10:15:08 EEST | Tiedote
Kun puhutaan perheestä, pohditaan yleensä vanhempien ja lasten suhdetta. Mutta entä sisaruus? Kun toimittaja Ida Kukkapuro alkoi selvittää omaa sukuhistoriaansa, määritelmiä pakenevat sisaruussuhteet eivät jättäneet häntä rauhaan. Syntyi omakohtainen kirja aiheesta, josta on kirjoitettu hyvin vähän. Mitä kaikkea sisaruus on?
S&S:n kesän ja syksyn kirjat 202527.3.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Syksyllä ilmestyy muun muassa Marisha Rasi-Koskisen upea romaani Kesuura, Susanna Hastin odotettu toinen romaani Toivottomuus ja Sanna Kajander-Ruuthin kirjoittama elämäkerta Jarmo Koski – Salattu elämäni. Lastenkirjallisuudessa on luvassa muun muassa sarjakuvataiteilijana palkitun Ulla Donnerin ensimmäinen kuvakirja ja Eva Frantzin jännittävä uusi lastenromaani.
Nimitysuutinen: Kustantamo S&S:n kustantajaksi Johanna Forss26.3.2025 13:04:07 EET | Tiedote
FM Johanna Forss on nimitetty Kustantamo S&S:n uudeksi kustantajaksi 1.6. alkaen. Lähes 20 vuotta kirja-alalla työskennellyt Forss siirtyy tehtävään Schildts & Söderströmsin liiketoimintapäällikön paikalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme