Vantaan Myyrmäen Alko uudistuu: myymälä kiinni 20. - 28.1.

Kauppakeskus Myyrmannin Alko Vantaan Myyrmäessä remontoidaan ja myymälä on suljettuna 20. - 28.1. Lähimmät Alkot löytyvät Vantaan Hämeenkylästä (Ainontie 1), Helsingin Kannelmäen Kaaresta (Kantelettarentie 1) ja Konalasta (Hankasuontie 2). Myyrmannin Alko avataan uudistettuna keskiviikkona 29.1. klo 9.
”Uudistamme myymäläilmettä ja -konseptia vastaamaan entistä paremmin asiakkaidemme ja myös henkilöstömme tarpeisiin. Panostamme Myyrmannin Alkossa sesonkiesillepanoihin ja saamme erikoismyymäläämme vuoden mittaan noin 300 tuotteen verran kiinnostavia erikoiseriä ja harvinaisuuksia juuri Myyrmannin asiakkaita varten,” kertoo aluepäällikkö Tatu Vanninen.
Vuonna 2019 Alko remontoi kaikkiaan 48 myymälää uuteen ilmeeseen ja toiminnallisempiin ratkaisuihin. Vuonna 2020 on tavoitteena uudistaa noin 40 myymälää ja edelleen panostaa myymäläkonseptin ja asiakaspalvelun kehittämiseen.
Valikoima uudistuu noin 150 tuotteella
Remontin jälkeen Myyrmannin myymälän valikoimassa on noin 2 000 tuotetta. Näistä viinejä on noin 1200, panimotuotteita 300, väkeviä 450 ja alkoholittomia 50. Valikoimaa uudistetaan noin 150 tuotteella, joissa painopiste on Vihreän Valinnan tuotteissa. Vihreä valinta -merkinnän alta löytyvät tuotteet kertovat, että juomatuottaja on sitoutunut toiminnassaan ottamaan huomioon ympäristövaikutukset ja noudattaa kestävän kehityksen periaatteita. Asiakaskysyntään vastataan myös oluissa, kuohuviineissä ja viskeissä.
Alkon jokainen myymälä toimii verkkokaupan noutopisteenä, ja tätä kautta asiakkaalla on tilattavissaan veloituksetta noin 9 000 tuotteen koko Alkon valikoima. Alkon mobiilisovelluksen avulla on vaivatonta tutkailla koko tuotevalikoimaa, etsiä lähin myymälä, nähdä haluamansa tuotteen myymäläsaatavuus, tehdä omia muistiinpanoja ja listoja tuotteista sekä tilata tuotteita.
”Pyrimme kattavalla valikoimalla vastaamaan mahdollisimman monipuolisesti eri asiakasryhmiemme toiveisiin. Pyrimme ajankohtaisuuteen ja tarjoamaan trendien mukaisia tuotteita. Tämän vuoksi reagoimme nopeasti uutuuksiin ja asiakastoiveisiin,” kertoo palvelupäällikkö Aija Kirkinen.
Lisätietoja
Pääkaupunkiseudun aluepäällikkö Tatu Vanninen, Tatu.Vanninen@alko.fi, puh. 020 711 6101
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Alko Oy
Alko ottaa käyttöön poistohinnoittelun28.4.2025 09:13:48 EEST | Tiedote
Alko aloittaa vanhenevien tuotteiden poistohinnoittelun kokeiluluontoisesti kolmessa Tampereen myymälässään 28. huhtikuuta. Tavoitteena on vähentää juomahävikkiä ja sen ympäristövaikutuksia.
Alavuden keskustan Alko uudistuu22.4.2025 09:41:52 EEST | Tiedote
Alavuden keskustan Alkon myymälä remontoidaan ja myymälä saa uuden ilmeen. Myymälä on avoinna ennen remonttia 3.5. saakka ja se avataan jälleen 13.6. Kesäiset uutuudet viineistä panimotuotteisiin ja juomasekoituksiin ovat saapuneet myymälään.
Viiniselvitys: Viinien myynnin laajentaminen yhteiskunnallinen kysymys. Merkittävä vaikutus Alkon kansanterveydelliseen asemaan.16.4.2025 10:30:15 EEST | Tiedote
Selvityshenkilö Antti Neimalan viiniselvityksessä on arvioitu viinien myynnin laajentamisen vaikutuksia. Mikäli viinien myyntiä päätettäisiin laajentaa, olisi samalla linjattava, miten väkevien alkoholijuomien jakelu järjestettäisiin. Selvityksessä alkoholijärjestelmän ja viinien myynnin laajentamista pidetään merkittävänä koko yhteiskuntaa koskevana kysymyksenä, jonka valmistelutyö tulisi tehdä huolellisesti ja laajapohjaisesti. Mikäli viinien saatavuutta kuluttajille haluttaisiin maltillisesti laajentaa Alko ehdottaa myymälöidensä aukioloaikojen pidentämistä kokeiluluontoisesti.
Lakimuutokset vaikuttivat odotetusti myyntiin ja tulokseen: Alko keskittyy maailmanluokan palveluun kustannustehokkaasti14.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Alkon myyntivolyymi laski lakimuutosten ja haastavan taloustilanteen seurauksena 7,4 prosenttia ja liikevaihto 6,7 prosenttia, tulos pysyi hyvällä tasolla. Kustannustehokkuudesta pidettiin huolta. Osinkoa ehdotetaan maksettavan valtiolle 30 miljoonaa euroa.
Pääsiäisen ostoskorissa punaviiniä ja vahvempia pääsiäisoluita – arvoviinivaraston helmiä myyntiin9.4.2025 07:42:00 EEST | Tiedote
Pääsiäisviikkona Alkoissa kuhisee. Kokonaislitramyynti kasvaa viitisenkymmentä prosenttia. Punaviini pääsiäisen ikisuosikki, myös kuohuviinit ja roseet asiakkaiden ostoslistan kärjessä. Oluiden valikoimaan pääsiäisuutuuksia. Arvoviinivaraston helmiä myyntiin Helsingin Arkadian myymälään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme