Gummerus

Mediatiedote: Ayurvedaa pohjoisiin oloihin

Jaa
Pohjoista ayurvedaa – Keholle, mielelle, iholle (Gummerus) soveltaa perinteistä intialaista terveydenhoitofilosofiaa Suomen oloihin sopivaksi. Kirjassa on huomioitu pohjoisen luonnon ja vuodenaikojen erityispiirteet. Se kertoo, miten tunnistaa oman keho- ja ihotyypin, ja kuinka tehdä hyvinvoinnin kannalta järkeviä ruokavalioon, ihonhoitoon ja elintapoihin liittyviä valintoja.

Oppaan helpoilla ohjeilla oppii lempeän ja luonnollisen tavan elää, mutta se tarjoaa uutta tietoa ja inspiraatiota myös ayurvedista elämäntapaa jo noudattaville. Kirjan kirjoittajilla on laaja kokemus ayurvedan oppien soveltamisesta Suomeen.

Mandip Kaur on Surya Ayurveda Hyvinvointikeskuksen perustaja ja luennoija, joka on soveltanut ayurvedan oppeja pohjoisen oloissa lähes koko ikänsä.

Jaana Pokka on ayurvedahoitaja, ekokosmetologi ja yksi ayurvedisen ihonhoidon edelläkävijöistä Suomessa.

Dr Pardaman Sharma on arvostettu ayurveda-asiantuntija, kouluttaja ja luennoija. Hän on suorittanut ayurvedalääketieteen tutkinnon intialaisessa yliopistossa, mutta parhaat opit hän on perinyt isoisältään ja isältään.

Rosi Sotkasiira on ekokosmetologi ja ayurvedisen ihonhoidon asiantuntija.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Pohjoista ayurvedaa - Keholle, mielelle, iholle
Pohjoista ayurvedaa - Keholle, mielelle, iholle
Lataa
Pardaman Sharma, Jaana Pokka, Mandip Kaur ja Rosi Sotkasiira, kuva: Johanna Rontu
Pardaman Sharma, Jaana Pokka, Mandip Kaur ja Rosi Sotkasiira, kuva: Johanna Rontu
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Jo yli 5 miljoonaa myynyt hyvinvointi-ilmiö rantautuu Suomeen – Mel Robbinsin Let them -teoria (Gummerus) ilmestyy 26.8.23.6.2025 15:56:43 EEST | Tiedote

Yhdysvaltalaisen podcastaaja ja motivaatiopuhuja Mel Robbinsin Let them -teoria (Gummerus) ampaisi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen, ja on lyhyessä ajassa muotoutunut valtavaksi liikkeeksi sosiaalisen median alustoilla. Ilmiöksi nousseessa teoksessa Robbins opastaa omiin kokemuksiinsa ja asiantuntijatietoon nojaten, kuinka lakata tuhlaamasta aikaa ja energiaa asioihin, joita ei voi hallita. Vain kuusi kuukautta julkaisun jälkeen kirjaa on myyty jo yli 5 miljoonaa kappaletta ja sen käännösoikeudet on myyty 52 maahan.

ENNAKKOTIEDOTE: Suosikkikirjailija Miina Supisen suloinen hyvänmielen äänikirjasarja alkaa – Pääskykehrän tarinoiden ensimmäinen osa ilmestyy 22.7.17.6.2025 09:30:38 EEST | Tiedote

Pääskykehrä on tunnelmallinen pieni kaupunki merenrannalla. Vanhakaupunki on karkkimaisen ja suloisen idyllinen, mutta joen toisella rannalla on myös varjoisampia kortteleita. Miina Supisen uudessa hyvänmielen sarjassa rakastutaan, erotaan, etsitään mielenrauhaa, kokataan gourmet-ruokaa ja haaveillaan tähteydestä.

ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen rikosdraama Dancing Queen vie salaisuuksien 1970-luvulle – Ruotsin suosituimpiin kirjailijoihin kuuluvan Denise Rudbergin uutuussarjan avaus ilmestyy 7.7.202513.6.2025 07:56:00 EEST | Tiedote

Ruotsissa valtavan suositun Denise Rudbergin uutuusdekkari Dancing Queen (Gummerus) sukeltaaa kimaltelevan 1970-luvun varjoihin ja käsittelee murhia, salaliittoja, naisen asemaa, valtaa ja perhesuhteita. Rikosromaani aloittaa uuden Queen-trilogian, joka seuraa kahden sisukkaan naispoliisin työtä 1970-luvun Tukholman miehisessä maailmassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye