S-market Joutsa saa apteekista uuden vuokralaisen
12.2.2020 09:55:00 EET | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote

Osuuskauppa Keskimaan omistamassa S-market Joutsan kiinteistössä aloitetaan muutostyöt helmikuun aikana, kun Alkolle rakennetaan nykyisen pullonpalautuspisteen kohdalle uudet tilat. Alkon siirtyessä uuteen tilaan, remontoidaan vanhasta Alkon tilasta Joutsan apteekille myymälätila.
Joutsan Alkon tilojen siirtymisen yhteydessä toteutetaan Alkon myymälässä konseptiuudistus, joka tehdään aina mahdollisimman ympäristöystävällisesti huomioiden muun muassa vanhojen kalusteiden kierrätys ja hyödyntäminen sekä energiaratkaisut.
− Joutsan Alkon valikoima koostuu 800 kysytyimmästä tuotteesta, jossa painotusta tehdään varsinkin vihreiden valintojen tuotteisiin. Myymälävalikoiman lisäksi asiakas voi valita Alkon yli 9 000 tuotteen valikoimasta ja noutaa myymälästä. Meillä on todella asiantunteva ja työstään innostunut henkilöstö, joka osaa suositella tuotteita hetkeen kuin hetkeen, Alkon palvelupäällikkö Sini Lahti kertoo.
− Lähdemme tekemään muutoksia kiinteistössä erittäin hyvillä mielin. Apteekin ja Alkon myymälät saman katon alla meidän marketpalveluiden kanssa parantavat palvelukokonaisuutta merkittävästi. Samalla raikastamme myös oman myymälämme ilmeen uuden S-market konseptin mukaiseksi ja rakennamme myymälään paljon toivotun paistopisteen, iloitsee S-market Joutsan marketpäällikkö Ville Nurmi.
Joutsan apteekin apteekkari Virpi Kortemäki on etsinyt apteekille sopivia tiloja jo pidemmän aikaa.
− Olemme etsineet toimintaamme paremmin sopivia, uudenaikaisia tiloja siitä saakka, kun tulin Joutsan apteekkariksi syksyllä 2018. S-marketin yhteyteen saamme tilat, jotka vastaavat paremmin tarpeitamme ilman suuria remontteja ennen muuttoa. Tavoitteena on siirtää toiminta uuteen toimitilaan kesäkuun aikana. Siihen asti apteekkimme palvelee normaalisti nykyisissä tiloissa, kertoo Joutsan apteekin apteekkari Virpi Kortemäki.
S-marketissa muutostyöt tehdään yöaikaan, jotta häiriöt asiakkaille ovat mahdollisimman vähäisiä. Marketin osalta muutostyöt saadaan valmiiksi pääsiäiseen mennessä. Alko siirtyy uuteen sijaintiin toukokuun lopulla, jonka jälkeen apteekki pääsee avaamaan uuden myymälän kesäkuun aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, Ville Nurmi, S-market Joutsan marketpäällikkö, 010 767 4363
Osuuskauppa Keskimaa, Mikko Lehtinen, ryhmäpäällikkö, 010 767 3032
Alko Oy, Pirjo Hirvonen, aluepäällikkö, 050 544 1664
Alko Oy, Sini Lahti, palvelupäällikkö, 044 535 4364
Joutsan apteekki, Virpi Kortemäki, apteekkari, 0207 342 300
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 625 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 130 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
ABC Viitasaaren suurteholatausasema laajenee 18 latauspisteen megawattiluokan asemaksi9.9.2026 12:03:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa laajentaa ABC Viitasaaren yhteyteen vuonna 2022 avatun suurteholatausaseman 18 latauspisteen megawattiluokan asemaksi. Uudistuksessa aseman kokonaisteho kolminkertaistuu 600 kilowatista 1 800 kilowattiin, ja yksittäisen latauspisteen teho voi nousta jopa 400 kilowattiin. Tammikuussa 2027 valmistuva laajennus vastaa Nelostien sähköautoilun kasvavaan kysyntään ja tekee asioinnista nykyistä sujuvampaa.
Keskimaan Prismoissa Kerää ja skannaa -palvelu nyt omalta puhelimelta7.9.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Suositun Kerää ja skannaa -palvelun käyttö helpottuu Keskimaan Prismoissa, kun ostokset voi jatkossa skannata myös omalla puhelimella S-ostoslista-sovelluksessa. Uusi Kerää ja skannaa -mobiilipalvelu avautuu S-ryhmän asiakasomistajien käyttöön kaikissa Keskimaan Prismoissa maanantaina 7.9.
Keskimaa ja S-Pankki rakentavat uuden palvelukokonaisuuden Seppälän Prismaan4.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa ja S-Pankki yhdistävät S-Pankin palvelut Seppälän Prisman kiinteistöön Jyväskylässä ensi keväästä lähtien. Uusiin tiloihin yhdistyvät keskustassa sijaitsevat S-Pankkiirien palvelut sekä nykyisen Prisma Seppälän Asiakasomistajapalvelu ja S-Pankki -pisteen palvelut. Palvelukokonaisuuden avauduttua asiakkaat saavat samasta paikasta päivittäiset asiakasomistaja- ja pankkipalvelut sekä sijoittamisen ja varainhoidon palvelut.
Ruokarobottien palvelualue laajenee Keski-Suomessa17.8.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa laajentaa ruokarobottien palvelualuetta elo–syyskuussa Jyväskylästä myös Laukaaseen, Äänekoskelle ja Muurameen. Laukaassa, Äänekoskella ja Muuramessa robotoimitukset käynnistyvät elokuun lopulla, ja Jyväskylässä palvelu laajenee S-market Palokkaan syyskuun lopulla. Tällä hetkellä ruokarobotit toimivat Jyväskylässä S-market Savelassa ja S-market Kuokkalassa.
ABC Keuruu uudistetaan nykyaikaiseksi polttonesteen automaattiasemaksi17.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
ABC Keuruu uudistetaan syksyn aikana nykyaikaiseksi automaattiasemaksi. Vanha jakeluasema ja liikennemyymäläkiinteistö puretaan, ja tontille rakennetaan uusi ABC-automaattiasema. Polttonesteen jakelu keskeytyy maanantaista 17.8. alkaen purku- ja rakennustöiden ajaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

