Juokseminen on satojentuhansien vuosien ajan ollut ihmisen jalostunein liikuntamuoto

Jari Hemmilän uutuuskirjassa Juoksen, siis olen (Basam Books 2020) käsitellään filosofisella tavalla juoksemisesta ihmisen elämään oivallettavia arkiaiheita, esimerkkinä keskeneräisyys, läsnäolo, toveruus, epäilys ja riippuvaisuus. Kirjan tavoitteena on osoittaa lukijalle juoksemisen tarjoamat mahdollisuudet kehittää sisäistä sielunmaisemaa kohti henkevöityviä ulkoisia arvoja.
Ihminen oppii juoksemaan konttaamisen ja kävelyn jälkeen, joten ihmiselle juokseminen edustaa jalostuneinta tapaa liikkua luonnollisella tavalla. Juoksu itsessään voi kuitenkin olla paljon enemmän kuin vain luontainen liikuntamuoto, ja tällöin juoksemisen ulkoiset arvot jalostavat ja herkistävät ihmisen sisäisen juoksumaiseman kohti ulkoista elämänviisautta.
Tapahtumana juokseminen on fyysistä, mutta erityisesti pidemmälle edistyneet juoksijat oppivat vähitellen tunnistamaan juoksemisen sisäsyntyisyyden sekä liittämään itsensä osaksi ympäröivää juoksuympäristöä, osaksi ympäröivää luontoa.
Oman sisäisen juoksijansa synnyttämisen Jari Hemmilä aloitti jo vuonna 1973. Vuosikymmenten aikana hän on edennyt oivaltavaan ja sympaattiseen elämäntapajuoksijan vaiheeseen. Kirjan keskiössä oleva juokseminen on hänessä läsnä vuorokauden jokaisena tuntina. Esiin tulevat oivallukset ja opitut asiat juoksijan onnellisuudesta, kiireettömyydestä, henkisestä polusta sekä erilaiset tunteet onnistumiesta pettymyksiin.
Jari Hemmilä (s. 1959) on juoksija, valmentaja, toimittaja sekä luennoitsija. Hän aloitti juoksemisen varsinaisesti vuonna 1973 ja 47 vuoden aikana hän on juossut yli 200 000 kilometriä. Vuosikymmenen aikana juokseminen on ollut kiinteällä tavalla osa hänen elämäänsä niin juoksijana, valmentajana, luennoitsijana kuin toimittajanakin. Kilpajuoksijana Jari Hemmilä voitti 1980-luvulla Suomen mestaruuksia ja edusti Suomea maaotteluissa ja kansainvälisissä kilpailuissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet:
Pike Hilakari / tiedottaja
pike@basambooks.fi
Haastattelupyynnöt:
Jari Hemmilä
040 152 6000
jariahemmila@gmail.com
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsinkiläinen erikoiskustantamo Basam Books on palannut juurilleen filosofian, kaunokirjallisten klassikkojen, runojen ja suurten hahmojen elämäkertojen pariin. Vanha kunnon Basam Books jatkaa tutulla laadusta tinkimättömällä linjallaan ja kustantamon puikkoihin on palannut yli 20 vuotta alalla toiminut kustannusjohtaja Batu Samaletdin. Jatkossa kustannusohjelmaamme kuuluvat vahvasti myös äänikirjat, tavoitteena on tuoda kaikki Basam Booksin mestariteokset kuunneltavaksi myös äänikirjoina!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
"Elämän tarkoitus ja tekoäly" julkistustilaisuus 22.9. klo 18 - tervetuloa Rosebud Sivulliseen!10.9.2025 13:15:00 EEST | Tiedote
"Elämän tarkoitus ja tekoäly! Tarinoita ihmisyyden rajalta" -kirjan julkistustilaisuus pidetään 22.9. klo 18 Rosebud Sivullisessa. Kari Angeria ja Risto Linturi käsittelevät kirjassaan ihmisyyden haasteita tekoälyn aikakaudella. Miten tekoälyn kehitys muuttaa arkeamme ja työnkuviamme? Tervetuloa keskustelemaan tämän murroksen vaikutuksista yhteiskuntaan!
Uusi suomennos tuo James Joycen klassikon "Dublinilaisia" nykypäivään lähes 50 vuoden jälkeen10.9.2025 08:18:00 EEST | Tiedote
James Joycen novellikokoelma "Dublinilaisia" julkaistiin vuonna 1914, vaikka se valmistui jo 1907, johtuen kustantajien vastustuksesta Joycen realistista kuvaustapaa kohtaan. Nyt julkaistaan uusi suomennos, kun edellisestä on kulunut lähes viisikymmentä vuotta, tuoden klassikon nykyaikaan.
Gábor T. Szántón palkittu novellikokoelma "1945 ja muita kertomuksia" kuvaa toisen maailmansodan jälkeisiä kohtaloita Itä-Euroopassa9.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Gábor T. Szántón novellikokoelma "1945 ja muita kertomuksia" käsittelee toisen maailmansodan jälkeisiä elämänkohtaloita Itä-Euroopassa. Teos pohtii sosiaalisia normeja, ihmiskohtaloita ja odottamattomia käänteitä. Teoksen on kääntänyt Anssi Halmesvirta.
"Voimaa ja kestävyyttä laiskalle ihmiselle" tarjoaa inspiroivia vinkkejä elämänlaadun parantamiseen liikunnan avulla. - Julkistustilaisuus 8.9 klo 17.8.9.2025 07:20:00 EEST | Tiedote
Olli Kopakkalan kirja "Voimaa ja kestävyyttä laiskalle ihmiselle" rohkaisee tavallisia ihmisiä parantamaan elämänlaatuaan liikunnan avulla. Juoksuseikkailut tai triathlonit mahdollistuvat pienillä muutoksilla ja pitkäjänteisellä harjoittelulla. Kirjoittaja tarjoaa inspiroivia vinkkejä ja käytännön ohjeita kestävyysharjoitteluun hauskasti ja motivoivasti. Kirjan julkistamistilaisuus Rosebud sivullisessa maanantaina 8.9 klo 17 - lämpimästi tervetuloa!
Kestävä henkinen kehitys avaa henkisyyden monimuotoisuutta ja haastaa totutut käsitykset – julkistus 15.9. Rosebudissa5.9.2025 10:31:28 EEST | Tiedote
Uskontotieteilijät JP Jakonen ja Matti Kamppinen avaavat tietokirjassaan "Kestävä henkinen kehitys — Ajattelun työkaluja henkiseen huoltovarmuuteen" näköaloja henkisyyden käsitteeseen, tutkimukseen ja kokemukseen. Uutuusteos esittelee ajattelun työkaluja henkisyyden ymmärtämiseen nykymaailmassa. Henkisyyden tutkimus on monitieteinen ala, joka yhdistää neurologiaa, filosofiaa, uskontotiedettä ja psykologiaa. Teos tuo esiin kiinnostavia uusia avauksia, joiden kautta henkisyys näyttäytyy moniulotteisena, monimuotoisena ja jatkuvasti kehittyvänä ilmiönä. Kirja julkistetaan maanantaina 15.9. kello 17 Rosebudin Sivullinen kirjakaupassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme