Suur-Seudun Osuuskauppa SSO

Ruoka-annokset suoraan autoon – ABC-asemilla uusi palvelu

Jaa
Auto parkkiruutuun ja ennakkoon tilattu ateria toimitettuna suoraan autoon. ABC-asemat tuovat nyt asiakkailleen uuden palvelun, joka tarjoaa helpon ja turvallisen tavan ravintolasyömiseen.
ABC Lohjalla liikennemyymäläpäällikkö Anne Pennanen ja ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen kertovat uudesta palvelusta
ABC Lohjalla liikennemyymäläpäällikkö Anne Pennanen ja ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen kertovat uudesta palvelusta

"SSO:ssa palvelu on käytössä liikennemyymälöissämme ABC Lohja, ABC Piihovi, ABC Masuuni ja ABC Perniö. Haluamme omalta osaltamme helpottaa asiakkaidemme huolta ja toisaalta tarjota turvallisen tavan ravintolasyömiseen tässä poikkeuksellisessa tilanteessa. Kaikille epätavallinen tilanne haastoi meitä keksimään uudenlaisen tavan ruokatoimituksiin. Asiakkaiden ei tarvitse nousta autosta ollenkaan. Nämä on arjen pieniä hyviä tekoja", kertoo SSO:n ABC-liikennemyymälöiden ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen.

ABC-mobiilisovelluksella voi tilata ruoan ennakkoon, maksaa etukäteen ja pyytää toimitusta suoraan parkkiruutuun ja omaan autoon. Mobiilitilauksessa voi tilata normaalisti kaikkia à la carte -annoksia, pizzoja ja burgereita.

Erilliset noutoparkkiruudut on merkitty ABC-asemilla kylteillä. Asiakas voi valita autoon toimituksen ABC-mobiilissa tekemänsä tilauksen yhteydessä. Henkilökunta ojentaa ennakkoon maksetun ruokatilauksen autoon. Näin tilaamalla voi halutessaan välttää kontaktia muiden asiakkaiden kanssa.

Ruoan ennakkotilaaminen on mahdollista tehdä mobiililla päivittäin niillä asemilla, joissa ruoan ennakkotilaaminen on käytössä. Mukana on yli 70 asemaa eri puolilla Suomea.

Miten palvelun saa käyttöön?

  • Lataa ABC-mobiili sovelluskaupasta ja rekisteröidy käyttäjäksi
  • Valitse haluamasi ABC-asema sekä annokset sen ruokalistalta
  • Lopuksi valitse ”Otan tilaukseni mukaan” ja maksa tilaus
  • Kun saavut asemalle, valitse toimituspisteeksi noutoparkkipaikan numero ja annokset toimitetaan autoosi

Hygieniaan ja turvallisuusasioihin kiinnitetään nyt ravintoloissa erityistä huomiota. Erilaisia kosketuspintoja puhdistetaan tällä hetkellä tehostetusti. Hygieniakäytäntöjä on tiukennettu ja niitä valvotaan valppaasti.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
SSO:ssa ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen, puh. 044 3205 840
Marko Fonsén, ABC:n kehitysjohtaja, marko.fonsen(at)sok.fi, puh. 0107680814

Kuvat

ABC Lohjalla liikennemyymäläpäällikkö Anne Pennanen ja ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen kertovat uudesta palvelusta
ABC Lohjalla liikennemyymäläpäällikkö Anne Pennanen ja ryhmäpäällikkö Maarit Rissanen kertovat uudesta palvelusta
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Prismantie 2
24800 Halikko

07530301000http://www.sso.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO

Juhannuksena nautitaan hyvästä ruoasta ja kiireettömästä yhdessäolosta19.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Juhannus tuo mukanaan kiirettä kauppoihin, herkkuja juhlapöytiin ja taukoja tien päällä – SSO:n toimialoilla keskikesän juhla näkyy monin tavoin. Marketit täyttyvät grillattavista ja vesimeloneista, ravintoloissa nautitaan aatonaaton tunnelmasta, ja ABC-asemat palvelevat juhannusmatkalaisia laajoin aukioloin. Kaupunkijuhannuksen viettäjille robokuljetus tuo eväät suoraan puistoon.

Yhteisöllinen työvuorosuunnittelu helpottaa työn ja vapaa-ajan yhteensovittamista26.5.2025 10:59:38 EEST | Tiedote

Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:ssa on jo pitkään tehty töitä yrityskulttuurin kehittämisen ja paremman työelämän rakentamisen kanssa, tiiviisti henkilökuntaa kuunnellen ja osallistaen. Sysäys uuden työvuorosuunnittelumallin pilotoinnille sai myös alkunsa henkilökunnan toiveesta sujuvoittaa työn ja vapaa-ajan yhteensovittamista. Uudessa, yhteisöllisen työvuorosuunnittelun mallissa, työntekijät valitsevat itse omat työvuoronsa ennalta sovittujen yhteisten pelisääntöjen mukaisesti. Tämä mahdollistaa työn ja vapaa-ajan paremman yhteen sovittamisen jokaisen elämään sopivalla tavalla. Onnistuneen pilotin pohjalta malli otetaan syksyllä käyttöön kuudessa SSO:n toimipaikassa, kuuden jo ennestään mukana olevan lisäksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye