Gramex aikaistaa 11 miljoonan euron korvaustilityksen koronan takia
Gramex pyrkii aikaistamaan tekijänoikeuskorvausten kevättilityksen noin kuukaudella. Koska muusikoilla ja tuottajilla on suuri rahantarve, Gramex jakaa noin 11 miljoonaa euroa korvauksia aikaistetusti.
"Koska korona on vienyt muusikoiden keikkatulot, rahantarve taiteilijaperheissä on suuri", sanoo Gramexin oikeudenhaltijayksikköä vetävä johtaja Tuomas Talonpoika. "Tahdomme auttaa vaikeassa tilanteessa."
Yhteinen päätös
Aikaistaminen on etätöihin siirtyneelle toimistolle iso haaste, ja päätös tehtiin yhdessä.
"Koska korvaukset maksetaan normaalisti noin kuudessa kuukaudessa, kokonaisen kuukauden leikkaaminen pois työajasta on henkilökunnalle iso puserrus, etenkin etätöissä."
"Auttaakseen tässä tilanteessa henkilökuntamme painaa nyt täysillä, ja haluan kiittää heitä tästä", sanoo Talonpoika.
Huhtikuun loppuun mennessä
Gramex jakaa aikaistetulla aikataululla huhtikuun loppuun mennessä yhteensä noin 11 miljoonaa euroa. Siitä noin 6 miljoonaa tulee kotimaahan ja loppu pääosin muualle Eurooppaan. Korvauksia saa noin 9000 Gramexin omaa asiakasta. Lisäksi osa korvauksista kulkee Gramexin ulkomaisten sisarjärjestöjen kautta.
Korvausten tarkasta maksuviikosta tiedotetaan korvauksen saajille sähköpostilla ja Faceboookissa. Se tapahtuu välittömästi, kun asia varmistuu.
Korvaukset piti alkuperin maksaa 24.5 mennessä. Aikataulun nopeuttamisen mahdollistaa henkilöstön vahvan panoksen ohella viime vuosien kehitystyö ja tulevaisuuteen painottunut suunnittelu.
Etsitään keinoja auttaa
"Gramex kartoittaa jatkuvasti muitakin keinoja, joilla voimme auttaa sekä korvauksia maksavia että saavia asiakkaitamme vaikeassa tilanteessa", sanoo Gramexin toimitusjohtaja Ilmo Laevuo.
"Keinomme ovat rajalliset, mutta teemme sen mitä voimme. Esimerkiksi, Gramex on aiemmin tiedottanut, että taustamusiikkiluvalla saa nyt myös striimata musiikkia omilta kotisivuiltaan. Tällä haluttiin helpottaa palveluiden siirtämistä verkkoon."
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta

Musiikin Satama / Keilasatama 2 A
02150 ESPOO
Mediayhteydenotot: +358 50 325 10 73https://www.gramex.fi
Gramex on äänitemusiikin esittäjien ja tuottajien tekijänoikeusjärjestö. Teemme töitä, jotta äänitteillä esiintyvät muusikot ja tuottajat saisivat työstään korvauksen ja jotta yritykset ja organisaatiot voivat hyödyntää musiikkia helposti, arvoa tuottavasti ja vastuullisesti. Meillä on yli 60 000 asiakassopimusta musiikin esittäjien ja tuottajien kanssa sekä noin 32 000 korvauksia maksavaa asiakasta.
Tärkeintä meille on musiikki. Olemme kiitollisia, että saamme osaltamme auttaa musiikkia menestymään ja siten tuoda maailmaan lisää iloa, hyvinvointia ja elämyksiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Vuosikatsaus 2024: Gramexin korvauskertymä ennätykselliset yli 29 miljoonaa16.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Tänään julkaistun vuosikatsauksen mukaan Gramexin korvauskertymä ylitti ennätyksellisesti 29 miljoonaa euroa vuonna 2024. Kasvun vetureina olivat ulkomailta kerätyt sekä taustamusiikin korvaustulot. Myös Gramexin toiminnan tehokuutta kuvaava kuluprosentti asettui alhaiselle 15 % tasolle.
Gramexilta uusi vastuullisuusohjelma25.2.2025 10:32:11 EET | Tiedote
Tänään julkaistu Gramexin uusi vastuullisuusohjelma vuosille 2025 – 2030 tarjoaa raamit vastuullisuustyön edistämiselle ja avoimelle viestinnälle. Gramexin tavoitteena on olla yksi maailman parhaista – eli myös yksi maailman vastuullisimmista – tekijänoikeuspalveluista.
Gramexille entistä laajapohjaisempi valtuusto ja hallitus21.1.2025 09:16:49 EET | Tiedote
Gramexin valtuusto ja hallitus edustavat vuonna 2025 entistäkin laajemmin musiikkikenttää. Hallitukseen valittiin ensimmäistä kertaa musiikin esittäjien Muusikkojen liitosta riippumaton artistiedustaja sekä itsenäisten levy-yhtiöiden edustaja.
Uusia osaajia ja nimityksiä Gramexissa13.1.2025 15:06:47 EET | Tiedote
Gramexin toimisto vahvistui vuoden alussa uusilla osaajilla ja tehtävänkuvilla, kun tiimiin liittyi kaksi uutta ammattilaista. Myös Gramexin viestintä- ja yhteiskuntasuhteiden tiimissä tehtiin uusia nimityksiä.
Leevi and The Leavings kiilasi Whamin joululaulujen kärkipaikalta17.12.2024 09:00:00 EET | Tiedote
Leevi and The Leavingsin Jossain on kai vielä joulu nousi viime joulun soitetuimmaksi kappaleeksi kaupallisilla radiokanavilla. Edellisten listojen ylivoimainen ykkönen Wham putosi listasijalle neljä. Gramexin joulutilasto listaa marras-joulukuun ajalta kaupallisten radioiden kaksikymmentä soitetuinta joululaulua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme