Säteilyturvakeskus (STUK)

Orpo säteilylähde otettiin talteen Imatralla

Jaa
Romun sekaan heitetty säteilylähde saatiin turvallisesti talteen Imatralla, koska romulastin vastaanottaneella Konepeikko Oy:llä on käytössään asianmukaiset säteilymittarit ja työntekijät tiesivät, miten toimia.
Radioaktiivista cesiumia sisältävän umpilähteen pakkauksessa on selkeä säteilyvaaran merkki. Romun keskeltä sitä ei näkynyt, vaan säteilymittari paljasti lähteen ja hälytti työntekijät.
Radioaktiivista cesiumia sisältävän umpilähteen pakkauksessa on selkeä säteilyvaaran merkki. Romun keskeltä sitä ei näkynyt, vaan säteilymittari paljasti lähteen ja hälytti työntekijät.

Säteilyturvakeskus sai imatralaiselta yritykseltä ilmoituksen säteilevästä kierrätysmetallilastista perjantaina 20.3., kun rityksen säteilymittausjärjestelmä oli tehnyt hälytyksen. Yrityksen itse tekemistä säteilymittauksista voitiin päätellä, että kuormasta ei ollut välitöntä vaaraa kenellekään, joten purkamaton kuorma voitiin säilyttää ulkopuolisilta suljetulla alueella, kunnes STUKin tarkastaja tuli paikalle tarkastamaan asian.

STUKin käydessä perjantaina 27.3. selvittämässä tilannetta, säteilyn aiheuttajaksi paljastui teollisuuden mittalaitteissa käytettävä umpilähde ja radioaktiiviseksi aineeksi cesiumin isotooppi 137. Tarkastuksessa varmistuttiin myös siitä, että radioaktiivinen aine oli pysynyt säteilysuojan sisällä, eikä ollut levinnyt muuhun lastiin tai ympäristöön. Säteilylähde kuljetettiin Säteilyturvakeskuksen tiloihin Helsinkiin, jossa sitä voidaan tutkia paremmin.

Jokaisella säteilylähteellä täytyy olla turvallisuuslupa ja turvallisuusluvan haltija on vastuussa lähteen asianmukaisesta hävittämisestä. Säteilylähteen haltija voidaan selvittää luparekisteristä säteilylähteen sarjanumeron avulla. Koska säteilysuojan ympärillä on muita suojuksia, eikä niitä purettu paikan päällä, laitteen sarjanumero ei selvinnyt Imatralla. 

STUK tarkastaa myös poikkeusoloissa

Koronaviruksen aiheuttamien poikkeusolojen aikana lähes kaikki STUKin työntekijät tekevät etätöitä ja välttävät työssään tarpeettomia ihmiskontakteja. Romumetallista löydetyn säteilylähteen tarkastus ja haltuunotto katsottiin välttämättömäksi muun muassa siksi, että vain paikalle menemällä voitiin varmistua siitä, millainen lähde on kyseessä ja millaisia riskejä tilanteeseen liittyy.


Lisätietoja:
Tarkastaja Venla Kuhmonen, puh. (09) 759 88 327
Mediapalvelu, puh. 010 850 4761

Kuvat

Radioaktiivista cesiumia sisältävän umpilähteen pakkauksessa on selkeä säteilyvaaran merkki. Romun keskeltä sitä ei näkynyt, vaan säteilymittari paljasti lähteen ja hälytti työntekijät.
Radioaktiivista cesiumia sisältävän umpilähteen pakkauksessa on selkeä säteilyvaaran merkki. Romun keskeltä sitä ei näkynyt, vaan säteilymittari paljasti lähteen ja hälytti työntekijät.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Säteilyturvakeskus (STUK)
Säteilyturvakeskus (STUK)
Jokiniemenkuja 1
01370 Vantaa

Mediapalvelu: 010 850 4761http://www.stuk.fi

Säteilyturvakeskus (STUK) on sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalan viranomainen, joka valvoo säteily- ja ydinturvallisuutta Suomessa. Tehtävämme on ihmisten, yhteiskunnan, ympäristön ja tulevien sukupolvien suojelu säteilyn haitallisilta vaikutuksilta. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Säteilyturvakeskus (STUK)

Take part in scientific research – Submit an edible mushroom sample to the Radiation and Nuclear Safety Authority23.6.2025 14:58:25 EEST | Press release

From July until the end of November, the Radiation and Nuclear Safety Authority will organise the Mushrooms 2025 campaign, the aim of which is to examine radioactive cesium (Cs-137) concentrations and differences in concentrations in edible mushroom species in different parts of the country and in different mushroom species. During the campaign, the public can send edible mushroom samples from all over the country to the Radiation and Nuclear Safety Authority.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye