4% ylijäämänpalautusta PeeÄssän asiakasomistajilla
3.4.2020 12:01:00 EEST | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote
PeeÄssän edustajiston 1.4.2020 tekemän päätöksen mukaisesti PeeÄssän asiakasomistajille maksetaan 4% ylijäämänpalautusta. Asiakasomistajille palautetaan vuoden 2019 tilikauden tuloksesta yhteensä 18,9 miljoonaa euroa. Tuloksesta maksettiin myös veroja yli 5 miljoonaa euroa.
- Ylijäämänpalautus on erityisesti nyt poikkeustilassa tärkeä piristysruiske asiakasomistajiemme talouteen, onhan osuuskaupan sääntömääräinen tehtävä edistää omistajiensa taloudellista hyvinvointia. Toivomme, että se tuo helpotusta mahdollisimman monen asiakasomistajan arkeen, kertoo toimitusjohtaja Tapio Kankaanpää.
Ylijäämänpalautus on osuustoiminnan periaatteisiin kuuluva palkitsemismuoto, jonka suuruuteen jokainen asiakasomistaja voi omalla kohdallaan vaikuttaa keskittämällä ostoksiaan PeeÄssään, Lopullisen päätöksen ylijäämänpalautuksen maksamisesta tekee vuosittain aina osuuskaupan edustajisto hallituksen ja hallintoneuvoston esityksen pohjalta.
- Ylijäämänpalautuksen maksaminen ei ole itsestäänselvyys. Sen takana on vuosien määrätietoinen työ toimipaikoissamme. Kustannustehokkaalla toiminnallamme varmistetaan edulliset hinnat, hyvä palvelu ja tämä ylimääräinen palkitseminen. Tämän vuoden aikana maakunnan palveluiden kehittämiseen käytetään yli 40 miljoonaa euroa. Näihin investointeihin on varattu rahaa jo aiempina vuosina, joka tekee ylijäämän maksamisesta mahdollista, kertoo Kankaanpää.
Ylijäämänpalautus maksetaan PeeÄssän asiakasomistajien S-tileille maanantaina 25. toukokuuta. Ylijäämänpalautusta maksetaan PeeÄssän toimipaikoista vuoden 2019 aikana tehdyistä Bonukseen oikeuttavista ostoista. Alkoholi ja tupakka sekä ostot yhteistyökumppaneilta eivät kerrytä ylijäämänpalautusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapio Kankaanpäätoimitusjohtaja
Puh:044-7197200tapio.kankaanpaa@sok.fiTietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
PeeÄssä panostaa Kuopion keskustan kehittämiseen ja käynnistää historiansa suurimman investointikokonaisuuden suunnittelun3.3.2026 15:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä on ostanut Kuopion keskustasta osoitteessa Haapaniemenkatu 28, Kuopio sijaitsevan tontin ja siinä sijaitsevan rakennuksen vuokrasopimuksineen Kiinteistö Oy Haapaniemenkatu 28:lta.
Osuuskauppa PeeÄssä laajentaa ruoan verkkokaupan palveluitaan27.2.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Robotoimitukset laajenevat keväällä ja ruoan verkkokaupan noutopalvelu tulee tarjolle kaikkiin PeeÄssän Saleihin.
Uusi S-market, Hesburger ja autoilijan palvelut Siilinjärven Leppäkaarteeseen26.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Uudet palvelut avataan käyttöön maaliskuussa 2027.
Kuopio Wine Festival järjestää kaikille avoimen ja maksuttoman päivätapahtuman15.2.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Maanantaina 29.6 Kuopion satamatorilla, Kuopio Wine Festival alueella, lauletaan yhdessä VIMMA-kuoron ja house bandin kanssa. Lapsia viihdyttää Hevisaurus.
PeeÄssä kehittää liikenteen palvelujaan Lapinlahdella11.2.2026 14:33:45 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä avaa helmi-maaliskuun vaihteessa uuden ABC polttonesteiden jakeluaseman Lapinlahdelle Viitostien ja Pajuharjuntien liittymään. Uudella ABC-jakeluasemalla on kaksi kaksipuoleista jakelumittaria ja tuotelaatuina bensiinit 95E10 ja 98E5 sekä diesel ja moottoripolttoöljy. Jakeluasema palvelee niin Lapinlahden asukkaita kuin Viitostien ohikulkuliikennettä. Uuden jakeluaseman avauduttua PeeÄssä lopettaa polttonestemyynnin Lapinlahden S-Marketin yhteydestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme