Espoo-paketti tukee koronatilanteen vuoksi riskiryhmään kuuluvia yrityksiä ja yhteisöjä
Espoon kaupunginhallitus hyväksyi kokouksessaan 6.4.2020 paketin, joka sisältää tukitoimia riskiryhmässä olevien yritysten ja yhteisöjen selviytymiseksi koronatilanteesta.
”Akuutin kassakriisin lisäksi uhka konkurssien merkittävästä lisääntymisestä on todellinen. Haluamme auttaa yrityksiä ja yhteisöjä kaikilla niillä keinoilla, mitä meillä on käytettävissämme. On meidän kaikkien etu, että toimijat ovat elinvoimaisia ja kasvukykyisiä, kun tilanne taas mahdollistaa suuntautumisen tulevaan”, kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä sanoo.
Korona rasittaa myös kuntataloutta. Espoon kaupungin rahoitusasema ja maksuvalmius mahdollistavat kuitenkin toimenpiteitä, jotka helpottavat yritysten ja yhdistysten akuuttia taloudellista painetta.
”Laajamittaisilla irtisanomisilla ja konkursseilla olisi vakavia seurauksia kaupunkilaisten toimeentulolle ja hyvinvoinnille, mutta myös voimakas negatiivinen vaikutus kaupungin verokertymälle ja siten sen kyvylle toteuttaa perustehtäviään”, toteaa rahoitusjohtaja Ari Konttas.
Tukimuodot helposti saataville turhaa byrokratiaa karttaen
”Nyt kaupunginhallituksessa hyväksytty kokonaisuus on päänavaus akuutin kriisin selättämiseksi. Tarjoamme taloudellista tukea ja sujuvia käsittelyprosesseja, ettei yrittäjillä menisi turhaa energiaa sen setvimiseen, miten asiat saadaan järjestymään. Tarvittavia toimenpiteitä tulee tilanteen pitkittyessä arvioida ja päivittää kaupungin, yritysten ja yhteisöjen aktiivisella yhteistyöllä”, elinkeinojohtaja Tuula Antola kertoo.
Yrityspalveluita tarjoava Business Espoo -verkosto on valmiina antamaan täyden tuen alueen yrittäjille. Verkosto tarjoaa tietoa tukimahdollisuuksista, apua hakemusten tekemisessä sekä ohjaa asiantuntijaverkoston laki- ja talousasiantuntijoiden luo. Työ- ja elinkeinoministeriöltä odotetaan ohjeistusta yksinyrittäjien taloudellisen tuen myöntämiseen. Ohjeet kertaluontoisen 2000 euron arvoisen toimintatuen hakemiseen julkaistaan niiden valmistuessa Espoon kaupungin ja Business Espoon verkkosivuilla.
”On tärkeää, että kaikki käytettävissä olevat koronatilanteen neuvonta- ja tukimuodot ovat parhaalla tavalla yritysten ja yrittäjien ulottuvilla. Asiakaspalveluhenkilöstöä tulee olla riittävästi, mihin tarvittaessa hyödynnämme kaupungin korona-ajan resurssipoolia yhteistyössä Business Espoo -yrityspalveluverkoston kanssa”, Antola sanoo.
Hankintojen ja ostopalveluiden painopiste on tällä hetkellä kaupunkilaisten terveyden, hyvinvoinnin ja turvallisuuden sekä kaupungin toiminnan kannalta tärkeiden palvelujen keskeytyksettömän jatkumisen varmistamisessa.
”Pyrimme kaikin tavoin minimoimaan ja pehmentämään yrityksille kohdistuvia negatiivisia vaikutuksia, ja tukemaan hankinta- ja ostopäätöksillä yritysten ja kaupungin toiminnan jatkuvuutta. Tuemme myös sopimustoimittajiamme kassavirran hallinnassa muuttamalla poikkeustilan ajaksi käytäntöjämme osto- ja myyntilaskujen osalta”, hankintajohtaja Ari Erkinharju toteaa.
Helpotuksia vuokranmaksuun ja lupamaksuihin
Koronatilanne haastaa myös liikunta- ja urheiluseurat.
”Kaupunki on rakentanut osalle urheilulajeista harjoitteluolosuhteita ja osalle ei. Yksityisissä tiloissa vuokrat ovat moninkertaisia ja lisäksi seurat ovat itse rakentaneet lainalla omia tiloja. Tavoitteenamme on vuokra-avustusta lisäämällä välttää näiden seurojen ajautumisen taloudelliseen ahdinkoon”, sanoo liikunta- ja nuorisopalvelujen johtaja Martti Merra.
Kaupunki tukee liikunta- ja urheiluseuroja ylimääräisellä vuokra-avustuksella, joka on yhteensä 300 000 euroa. Lisäksi liikuntaseurojen tukea korotetaan 100 000 eurolla koronasta aiheutuvien haasteiden välttämiseksi ja akuutin konkurssiuhan torjumiseksi.
Myös kulttuuritoimijat kärsivät taloudellisia tappioita, kun kulttuuritiloja suljetaan ja tapahtumia perutaan. Kulttuurilautakunnan päätöksen mukaisesti avustuksia ei peritä takaisin koronaviruksen aiheuttaman toiminnan muutosten takia.
Kaupungin omistamissa tiloissa toimiville yrityksille ja yhteisöille myönnetään vapautus vuokranmaksusta 1.4.–30.6.2020, jos edellytyksiä toiminnan jatkamiselle ei poikkeustilan vuoksi ole. Yrittäjän ei tarvitse olla erikseen yhteydessä kaupunkiin, vaan vuokranmaksun vapautukset tapahtuvat automaattisesti. Vuokranmaksusta voidaan vapauttaa myös kaupungin omistamissa tiloissa toimivat ravintola- ja muut ruokapalvelut, myymälät, taide-, musiikki- ja tapahtumatoiminta, ohjelma- ja juhlapalvelut, liike-elämän hautomo-, kasvupalvelu ja muu yrittäjyyttä edistävä toiminta, kampaamot, kauneushoitolat, liikunta- ja terveyspalvelut mukaan lukien hieronta ja fysioterapia sekä toripaikat.
Kaupunginhallitus myös päätti, että kaupungin perimien lupamaksujen maksuista voitaisiin kokonaan tai osittain myöntää vapautuksia huhti-kesäkuun ajalta.
”Omia vuokralaisiamme koronatilanteessa tukevien toimenpiteiden lisäksi haluamme haastaa sekä kaupungin tytäryhteisöt että ulkoiset yhteistyö- ja sopimuskumppanimme toimimaan vastaavasti suhteessa omiin vuokralaisiinsa”, teknisen toimen johtaja Olli Isotalo toteaa, ja mainitsee esimerkkeinä urheiluseuroille tiloja vuokraavat toimijat ja kauppakeskukset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Mäkelä, kaupunginjohtaja
jukka.makela@espoo.fi, p. 046 877 3953
Tuula Antola, elinkeinojohtaja
tuula.antola@espoo.fi, p. 043 824 6393
Ari Konttas, rahoitusjohtaja
ari.konttas@espoo.fi, p. 050 338 9745
Ari Erkinharju, hankintajohtaja
ari.erkinharju@espoo.fi, p. 040 759 8743
Martti Merra, liikunta- ja nuorisopalvelujen johtaja
martti.merra@espoo.fi, p. 043 824 9586
Olli Isotalo, teknisen toimen johtaja
olli.isotalo@espoo.fi, p. 050 593 3359
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 7.5.20257.5.2025 21:31:18 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta hyväksyi Keltaperhon päiväkodin tarveselvityksen. Lautakunta hyväksyi myös Lähderannan koulun tarveselvityksen. Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti, että kasvun ja oppimisen toimiala luovuttaa Matinkylän monitoimitalossa sijaitsevan teatterisalin sekä siihen liittyvän lämpiön hallintaoikeuden kulttuurilautakunnan hallintaan. Lautakunta hyväksyi esitetyt opiskelijoille annettavan tuen muutoksiin liittyvät tarkennukset Espoon kaupungin lukiokoulutuksen opetussuunnitelmaan. Lautakunta hyväksyi periaatteet huoltajien kanssa tehtävälle yhteistyölle Espoon kaupungin lukioissa.
Tilastot ja tutkimukset -kuukausitiedote toukokuu 20257.5.2025 16:58:57 EEST | Tiedote
Toimintaympäristön tila Espoossa 2025 -tietopaketti on julkaistu espoo.fi-sivuilla. Espoon väkiluku oli maaliskuun 2025 lopussa ennakkotietojen mukaan 322 180. Pitkäaikaistyöttömien määrä lähestyy korona-ajan huippua.
Alberga centrum får ett nytt utseende norr om banan7.5.2025 08:35:35 EEST | Pressmeddelande
Framtidens byggande som grundar sig på den internationella idétävlingen om Alberga formar stadsmiljön norr om banan avsevärt. Det trivsamma grönskande och trygga gångnätet kring centrumområdet förenar i framtiden centrumområdet via Gransbacken ända till idrottsparken. Hela Alberga centrumområde blir en sammanhängande stadsmiljö när däckkonstruktionen över banan förenar centrumen på båda sidorna om banan med varandra.
Leppävaaran keskusta saa uuden ilmeen radan pohjoispuolella7.5.2025 08:35:35 EEST | Tiedote
Leppävaaran kansainväliseen ideakilpailuun perustuva tulevaisuuden rakentaminen muokkaa kaupunkiympäristöä radan pohjoispuolella merkittävästi. Keskusta-alueen ympärillä kulkeva viihtyisän vehreä ja turvallinen jalankulkureitistö yhdistää tulevaisuudessa keskusta-alueen Gransinmäen kautta aina urheilupuistoon asti. Koko Leppävaaran keskusta-alueesta muodostuu yhtenäinen kaupunkiympäristö, kun radan yli kulkeva kansirakenne yhdistää keskustat radan molemmin puolin toisiinsa.
Leppävaara city centre gets a new look on the north side of the track7.5.2025 08:35:35 EEST | Press release
Building the future based on the Leppävaara international idea competition will significantly shape the urban environment north of the track. In the future, a cosy lush and safe pedestrian route running around the city centre area will connect the city centre via Gransinmäki to the sports park. The entire Leppävaara city centre area becomes a cohesive urban environment, as the deck structure running across the track connects the centres on both sides of the track.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme