Pääsiäisen kulttuurin ja vapaa-ajan vinkit helsinkiläisille

Etsi pääsiäismunia virtuaalisesti Oodin Veera-robotin kanssa
Veera on sosiaalinen robotti, jonka työtä on opastaa ihmisiä kirjastossa. Mutta nyt keskustakirjasto Oodi on tyhjä, eikä ole ketään, jota auttaa. Etätapahtumassa pääset Veeran matkaan Oodin tyhjille käytäville etsimään yhdessä kirjastoon piilotetut pääsiäismunat!
Etätapahtuma Veeran pääsiäisseikkailuon katsottavissa verkossa osoitteessa helsinkikanava.fi torstaina 9.4.2020 klo 11−11.20. Tallenteen voi katsoa myös myöhemmin.
Kuuntele myös, kun kirjailija Sofi Oksanen lukee lapsuutensa lempisadun, J. Oron Muna / Pikkiriikkisen kanan muna viroksi ja suomeksi sekä kertoo kirjan taustoista Kirjasto Helsinki Facebook-sivulla facebook.com/kirjastohelsinki. Video on katsottavissa torstaina 9.4. klo 11 alkaen ja sen voi käydä katsomassa myös myöhemmin.
Koristele pääsiäinen Virtuaalisen Annantalon vinkkien avulla
Herkisty keväälle ja luo pääsiäistunnelmaa! Annantalon Facebook-, Instagram- ja Youtube -kanavilla on tarjolla vinkkejä pääsiäiskoristeiden tekemiseen. Ohjeiden avulla voit tehdä luonnon materiaaleista oman suojaisan linnunpesän munineen sekä värjätä munia sipulitekniikalla. Pääsiäismunien maalaamisen saloihin pääset tutustumaan tuottaja Kikka Hahtomaan Youtube-videon opastuksella.
Virittäydy pääsiäiseen virtuaalikeikalla ja tue samalla esiintyviä taiteilijoita
Kulttuurikeskus Caisasta striimataan klassisen musiikin livekonsertti Pääsiäismaanantain muistoja ja mielikuvia ma 13.4. klo 19. Esiintyjinä Linda Suolahti (viulu) ja Tiina Karakorpi (piano). Konsertti järjestetään yhteistyössä Tutkimusyhdistys Suoni ry:n kanssa osana Tarjoa keikka! -kampanjaa. Kampanjalla kerätyt varat käytetään musiikin alan esiintyvien taiteilijoiden hyväksi. Voit kuunnella konsertin osoitteessa suoni.fi ja osallistua keräykseen ostamalla vapaaehtoisen pääsylipun.
Vuotalon galleriassa taltioidussa Flyygelikuu-konsertissa pianisti Hannu Alasaarela soittaa Bachin Goldberg-variaatioita. Konsertti on katsottavissa Helsinki-kanavalla.
Pääsiäisenä on myös aikaa katsella elokuvia. Savoy-teatteri suosittelee pääsiäisen katselulistalle supersankarielokuvia sekä muutamia uskonnollisia klassikoita. Katso koko lista Savoy-teatterin Facebookissa.
Ulkoile ja bongaa jättimäinen narsissimuna, nallejen suosikkikappaleet ja ready made -vitsat
Pääsiäinen kutsuu myös ulkoilemaan. Koronaepidemian aikana noudatetaan THL:n ohjeita eli pidetään kahden (2) metrin etäisyys kanssaulkoilijoihin, yli 10 hengen ryhmiä ei saa muodostua myöskään ulkoilualueille esim. ulkokuntoilupisteelle ja desinfioidaan käsiä myös ulkoillessa.
Näinä poikkeuksellisina aikoina Helsingissä riittää nähtävää pääsiäisenä ja eri puolilla kaupunkia. Vuosaaressa Vuotalon edestä Mosaiikkitorilta löytyy pääsiäisenä kolmimetrinen narsisseista rakennettu pääsiäismuna. Samalla voit bongata myös nallet Vuotalon ikkunasta. Vuotalon kevään prosessinäyttelyn taiteilijat Vieno Motorsista ehdottavat myös kävelyä keväisille rannoille havainnoiden ready made -vitsoja. Löydöt voi videoraportoida hashtagilla #readymadevitsa Vuotalon Instagramissa ja Facebookissa.
Nallet ovat vallanneet myös Kanneltalon ikkunat Kannelmäessä ja Malmitalon ikkunat Malmilla. Malmitalon nallet -lastenmusiikkisoittolista on kuultavissa kaikkien ohikulkijoiden iloksi ke 8.4.2020 alkaen arkipäivisin klo 12 ja 15 Malmitalon pääsisäänkäynnillä ja pääsiäisenä la 11.4. klo 12 ja su 12.4. klo 12. Voit myös osallistua Malmitalon some-kilpailuun Facebookissa ja Instagramissa ja bongata nalle-aiheiset kappaleet soittolistasta! Malmitalon ikkunoista näet myös Tuija Markonsalon Palsamoitu metsä -näyttelyn parhaita paloja.
Suosittu pääsiäisen retkikohde Fallkullan kotieläintila on kiinni, mutta kotieläinten menoa voi kuitenkin seurata Facebookissa @Fallkullan kotieläintila ja Instagramissa @fallkullaofficial.
Liikuntaseikkailuja lapsille ja jumppaa suoraan olohuoneeseen
Helsinki-kanavalla (helsinkikanava.fi) pääsee mukaan lasten ja lapsiperheiden liikuntaseikkailuihin, joissa Jaakko ja Juhana johdattavat erilaisiin liikuttaviin seikkailuihin. Tätä seikkailua ei kannata seurata sohvalta tai muutenkaan passiivisesti, vaan pue päälle liikuntavarusteet, tee tilaa liikkumiselle ja varustaudu iloisella ja reippaalla mielellä.
Helsinki-kanavalle tulee myös koko ajan jumppavideoita myös muille kohderyhmille. Esimerkiksi kanavalla on jo katsottavissa pilates-, ulkojumppa- ja venyttelyvideoita. Uusi jakso Jaakon ja Juhanan liikuntaseikkailuista näytetään suorana lähetyksenä aina tiistaisin kello 10.30.
Lisäksi Helsingin liikunnanohjaajien vetämiä Jumppahetkien parissa voi kuntoilla Yle Areenasta lähetyksiä tiirailemalla osoitteessa https://areena.yle.fi/1-50489724. Jumppahetket lähetetään myös Yle TV2:lla arkiaamuisin klo 8.50 ja uusintana samana iltapäivänä klo 15.50. Koko viikon treenit uusitaan Yle TV2:lla lauantaisin puolenpäivän aikaan.
Pääsiäistunnelmia Helsingin kaupunginmuseon kokoelmissa
Helsingin kaupunginmuseon kokoelmista julkaistaan pääsiäisen kunniaksi valikoima helsinkiläisten pääsiäisen vietosta kertovia valokuvia, esineitä ja postikortteja.
Museon kokoelmasivustolle hkm.finna.fi kootuissa valokuvissa pääsiäisen uskonnollinen merkitys näkyy korostetusti: museon valokuvaajat ovat käyneet niin ortodoksisessa kuin katolisessa pääsiäisjumalanpalveluksessa. Muuten liikutaan toreilla ja kaduilla pääsiäiseen valmistautuvien helsinkiläisten kanssa.
Helsinkiläiskotien ja kauppojen pääsiäiskoristelut ovat museon kokoelmien perusteella tutun leikkisiä. Uskonnolliset aiheet liittyvät pääasiassa ortodoksiseen perinteeseen. Muna on pääsiäisen keskeinen symboli, jolla on sekä maallisia että uskonnollisia ilmenemismuotoja. Makeisteollisuus on osannut hyödyntää sen muuttamalla munan suklaiseksi ja piilottamalla sisään yllätyksen. Kokoelmasivustolla voi ihastella myös arvokkaampia, Fabergén suomalaissyntyisten mestarien valmistamia pääsiäismunia. Keisari Aleksanteri III aloitti perinteeksi muodostuneen pääsiäismunien lahjoittamisen vuonna 1885.
Useimmat pääsiäiskortit ovat suloisia ja romanttisiakin. Olympiakeväänä 1952 julkaistut graafikko Arnold Tilgmannin (1902-1978) piirtämien pääsiäiskorttien puput ja tiput sen sijaan ovat huomattavan urheilullisia. Moukaria heittävään tipuun ja laajemmin pääsiäiseen kaupunginmuseon kokoelmissa voi tutustua museon kokoelmasivustolla hkm.finna.fi, joko museon tutkijoiden valitsemina kokonaisuuksina tai vain tekemällä haun pääsiäinen.
Finna on hakupalvelu, joka tarjoaa Suomen arkistoille, kirjastoille ja museoille mahdollisuuden tuoda aineistonsa yhteen ja kaikkien löydettäväksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Essi Eranka
viestintä- ja markkinointipäällikkö
kulttuuri ja vapaa-aika, Helsingin kaupunki
essi.eranka@hel.fi
p. 040 5681369
Kuvat






Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsinki on elämyksellinen ja vetovoimainen kaupunki täynnä tekemistä ja osallistumisen mahdollisuuksia. Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala tarjoaa kaupungin asukkaille ja vierailijoille vuodessa yli 20 miljoonaa kokemusta – taidetta, tapahtumia, kursseja, harrastuksia, tiloja, ulkoilualueita ja palveluja liikkumiseen sekä tukea kulttuurille ja kansalaistoiminnalle.
Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala muodostuu neljästä palvelukokonaisuudesta, kirjasto, kulttuuri, liikunta ja nuoriso sekä yhteisistä palveluista. Toimialan 1 800 työntekijää ylläpitää ja parantaa helsinkiläisten mahdollisuuksia hyvään elämään ja aktiiviseen kansalaisuuteen. Helsingissä on helppoa ja houkuttelevaa lähteä liikkeelle. Joka päivä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
I Helsingfors är kulturcentrens sommarprogram gratis och bjuder på något för envar3.6.2025 08:56:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors bjuder på ett mångsidigt sommarprogram i kulturcentren på olika håll av staden. Tiotals avgiftsfria utomhuskonserter, familjejippon och danstillställningar intar torgen och gårdarna utanför stadens sex kulturcenter.
Kulttuurikeskusten kesä täyttää kaupunginosat maksuttomalla ohjelmalla3.6.2025 08:55:00 EEST | Tiedote
Helsingin kulttuurikeskusten tapahtumatarjonta ei hiljene kesälläkään. Annantalon, Kanneltalon, Malmitalon, Maunula-talon, Stoan ja Vuotalon kesäpihoilla on luvassa kymmeniä ilmaistapahtumia, kuten konsertteja, koko perheen ohjelmaa ja kaupunkitansseja. Keikkalavoille nousevat kesä-elokuussa muun muassa Anssi Kela, Vilma Jää, Ville Leinonen & Valumo ja Mutaveijarit.
Koulun päättäjäisilta sujui Kaivopuistoa lukuunottamatta rauhallisesti1.6.2025 02:30:18 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut jalkautuivat yhdessä järjestöjen kanssa koulujen päättäjäisiltana 150 ammattilaisen ja vapaaehtoisen voimin. Nuorisotyöntekijät ja vapaaehtoiset liikkuivat nuorten suosimilla alueilla ja kohtasivat Helsingissä illan aikana yhteensä noin 3500 nuorta. Ensiapua annettiin lähes 150 nuorelle.
Summer celebrations: Youth work is there for young people on school closing evening and night28.5.2025 22:06:40 EEST | Tiedote
When schools end, young people celebrate together and usually spend time outdoors until late at night. The City of Helsinki Youth Services, the police and associations will be on the ground doing outreach work on school closing evening and night to meet young people, help them and create a safe atmosphere. This spring, professionals and volunteers are concerned about unauthorised fireworks.
Skolavslutningen: Ungdomsarbetarna stöder ute på stan under kvällen och natten28.5.2025 22:05:33 EEST | Pressmeddelande
När skolan slutar för sommaren firar ungdomen sin nyvunna frihet ofta utomhus långt in på natten. Helsingfors stads ungdomstjänster, polisen och olika organisationer är med under skolavslutningskvällen och -natten för att tala med de unga, vid behov hjälpa till och överlag skapa en trygg stämning. I år är både yrkespersoner och frivilliga oroade över olovliga fyrverkerier.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme