STUKin nettisivut kertovat Tšernobylin onnettomuuden vaikutuksista Suomessa ja muualla
23.4.2020 13:00:00 EEST | Säteilyturvakeskus (STUK) | Tiedote
Tšernobylin ydinvoimalaitoksen onnettomuus 26.4.1986 aiheutti suoria terveysvaikutuksia parille sadalle ihmiselle. Turman myöhäisvaikutukset koskettavat miljoonia ihmisiä.
Onnettomuusalueen lähellä olleet ihmiset saivat merkittäviä kilpirauhasannoksia radioaktiivisten jodipäästöjen takia ja sen seurauksena kilpirauhassyöpä lisääntyi alueella 1990-luvulla.
STUKin, Syöpärekisterin ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan Tšernobylin ydinvoimalaitosonnettomuuden aiheuttama laskeuma ei ole havaittavasti lisännyt syöpien määrää Suomessa. Toisessa tutkimuksessa on selvitetty, että onnettomuuden seurauksena Suomessa eivät lisääntyneet säteilylle herkimpinä pidetyt syövät, lasten leukemia ja kilpirauhassyöpä.
Suomalaiset saivat vuonna 1987 ruuan mukana keskimäärin 0,13 millisievertin suuruisen säteilyannoksen. Säteilyannos johtui Suomeen kulkeutuneesta radioaktiivisesta cesiumista. Vuoteen 1996 mennessä sisäinen säteilyannos oli laskenut noin viidesosaan eli 0,02 millisievertiin vuodessa. Nykyisin ylimääräinen annos on enää vajaa sadasosa suomalaisten keskimäärin eri säteilylähteistä saamasta vuotuisesta kokonaisannoksesta.
Enemmän tietoa asiasta löytyy STUKin nettisivuilta näiden kahden linkin takaa:
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Säteilyturvakeskus (STUK) on sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalan viranomainen, joka valvoo säteily- ja ydinturvallisuutta Suomessa. Tehtävämme on ihmisten, yhteiskunnan, ympäristön ja tulevien sukupolvien suojelu säteilyn haitallisilta vaikutuksilta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Säteilyturvakeskus (STUK)
Geografisk information stöder beslutsfattandet i en nödsituation med strålrisk16.9.2026 14:29:15 EEST | Pressmeddelande
Strålsäkerhetscentralen (STUK) har i det EU-finansierade IDEAMETA-projektet utvecklat nya digitala lösningar för att skapa en lägesbild av nödsituationer med strålrisk samt för att sammanställa och dela lägesinformation. Utvecklingsarbetet gör bedömningen av strålningssituationen snabbare och förbättrar Finlands förmåga att svara på kärn- och strålningsolyckor.
Paikkatieto tukee päätöksentekoa säteilyvaaratilanteessa16.9.2026 14:29:15 EEST | Tiedote
Säteilyturvakeskus (STUK) on kehittänyt EU-rahoitteisessa IDEAMETA-hankkeessa uusia digitaalisia ratkaisuja säteilyvaaratilanteiden tilannekuvan muodostamiseen ja tilannetiedon kokoamiseen ja jakamiseen. Kehitystyö nopeuttaa säteilytilanteen arviointia ja parantaa Suomen kykyä vastata ydin- ja säteilyonnettomuuksiin.
Mycket små mängder radioaktivt kobolt i luften i Imatra i augusti10.9.2026 13:32:57 EEST | Pressmeddelande
Strålsäkerhetscentralen (STUK) upptäckte radioaktivt kobolt i ett luftpartikelprov som samlades in i Imatra i augusti.
Imatran ilmassa oli elokuussa hyvin vähän radioaktiivista kobolttia10.9.2026 13:32:57 EEST | Tiedote
Säteilyturvakeskus havaitsi Imatralla elokuussa kerätyissä ilman hiukkasnäytteessä radioaktiivista kobolttia.
IAEA:n tiedote: Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA arvioi Suomen ydin- ja säteilyturvallisuusvalmiutta3.9.2026 12:01:51 EEST | Tiedote
Kansainvälisen atomienergiajärjestön (IAEA) asiantuntijaryhmä on päättänyt kymmenen päivää kestäneen arviointitehtävänsä, jonka aikana se arvioi Suomen ydin- ja säteilyvaaratilanteisiin varautumista ja valmiusjärjestelyjä. Emergency Preparedness Review (EPREV) -arviointi tehtiin Suomen hallituksen pyynnöstä, ja sen käytännön järjestelyistä Suomessa vastasi Säteilyturvakeskus (STUK).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
