Suomen Latu palkitsi Kennelliiton Vuoden liikuttajana

Tilastokeskus on arvioinut, että Suomessa on noin 700 000 koiraa. Ne liikuttavat omistajiaan päivittäin yli kaksi miljoonaa kertaa. Liikkuminen ja harrastaminen koiran kanssa tekee hyvää niin ihmiselle kuin ihmisen nelijalkaiselle kaverillekin.
- Koira liikuttaa suomalaisia säällä kuin säällä ja vie ulos kaiken ikäisiä, lisäten suomalaisten hyvinvointia niin hyvinä kuin huonoina hetkin, toteaa Suomen Ladun puheenjohtaja Kirre Palmi.
- Olemme Kennelliitossa erittäin iloisia tästä huomionosoituksesta, kiittää Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja Harri Lehkonen.
Kennelliitto lähes 150 000 jäsenensä voimin toimii koirien ja koiraharrastuksen puolesta. Liiton toiminnan piirissä on reilusti yli 70 erilaista koiraharrastuslajia, joista jokainen voi löytää itselleen ja koiralleen parhaiten sopivan. Viime vuonna erilaisia koiraharrastussuorituksia oli yli 360 000.
Koiran kanssa voi harrastaa paljon myös vapaamuotoisesti. Kaikki koirat kaipaavat säännöllistä liikuntaa ja rodunomaista tekemistä.
- Meidän tehtävämme on tarjota koirille hyvä arki, jossa niiden tarpeet täyttyvät, painottaa Lehkonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja
Harri Lehkonen
harri.lehkonen@kennelliitto.fi
puh. 050 329 2188
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry on vuonna 1889 perustettu koira-alan asiantuntijajärjestö sekä koirien kasvattajien, omistajien ja harrastajien edunvalvoja. Meillä on noin 146 000 henkilöjäsentä sekä noin 2000 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kennelliitto ry
Maailman Voittaja 2025 -näyttely toi Suomeen koiria 73 maasta ympäri maailman10.8.2025 20:39:15 EEST | Tiedote
Tänään päättynyt, Helsingin Messukeskuksessa 7.–10.8. järjestetty Maailman Voittaja 2025 -näyttely ja sitä edeltävä Circuit Shows -erikoisnäyttelypäivä olivat yhdessä suurin kansanvälinen koiratapahtuma Suomessa yli kymmeneen vuoteen.
Kutsu Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn infotilaisuuteen31.7.2025 10:43:44 EEST | Kutsu
Suomen Kennelliitto järjestää kansainvälisen kennelunioni FCI:n Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn Messukeskuksessa Helsingissä 8.-10.8.2025. Koiranäyttely on FCI:n vuoden suurin koiraharrastustapahtuma. Maailman Voittaja 2025 -näyttelyyn Helsingissä on ilmoitettu yhteensä yli 14 700 koiraa kaikkiaan 73 eri maasta. Näyttelykehissä voi nähdä kaikkiaan 397 eri koirarodun edustajia. Tapahtuman yhteydessä järjestetään torstaina, 7.8.2025 kaikkiaan 65 eri rotujärjestön Circuit Shows -erikoisnäyttelyt, joihin on ilmoitettu yli 8 100 koiraa. Myös näissä näyttelyissä on hyvin kansainvälinen osallistujajoukko. Osallistujia tapahtumaan odotetaan neljän päivän aikana yli 40 000. Kutsumme medioiden edustajat infotilaisuuteen Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelystä torstaina, 7.8.2025 kello 10. Tilaisuus järjestetään Messukeskuksen toisessa kerroksessa näytteilleasettajaklubilla, os. Messuaukio 1, Helsinki. Tilaisuudessa ovat mukana Maailman Voittaja 2025 -näyttelytoimikunnan puheenjohtaja Kim
Maailman Voittaja -näyttelyssä Helsingissä voi nähdä lähes 400 eri koirarotua31.7.2025 10:42:39 EEST | Tiedote
Suomen Kennelliitto järjestää 8.–10. elokuuta Helsingissä suuren kansainvälisen koiranäyttelytapahtuman, Maailman Voittaja 2025 -koiranäyttelyn. Koiranäyttelyiden ohella tapahtuma tarjoaa yleisölle monipuolisen paketin koiratietoa ja koiramaista ohjelmaa.
Tanja Hakamo on Koiramme-lehden uusi päätoimittaja18.7.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Koiramme-lehden päätoimittajuus vaihtuu syksyllä, kun tehtävässä aloittaa Tanja Hakamo.
Kennelliitto esittää kovempia seuraamuksia eläinsuojelurikoksille17.7.2025 09:55:22 EEST | Tiedote
Kennelliitto esittää, että eläinsuojelurikosten tekijöille määrättäisiin nykyistä useammin eläintenpitokieltoa, jonka keston tulisi olla nykylinjaa pidempi. Oikeuden määräämää eläintenpitokieltoa rikkoville tulisi voida tuomita sakon lisäksi myös vankeutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme