Poista paha olo - Tule sellaiseksi mitä parhaimmillasi voit olla
2.6.2020 11:53:28 EEST | Basam Books | Tiedote

Pauli Juutin uutuuskirja Poista paha olo - Tule sellaiseksi mitä parhaimmillasi voit olla (Basam Books 2020) on tarkoitettu jokaiselle suomalaiselle, jotta he voivat parantaa elämänsä laatua myös näinä vaikeina aikoina.
Huoli omasta ja läheisten terveydestä jäytää mieltämme pandemian oloissa. Itsestä ja muista huolehtiminen on hyvä asia, mutta liiallinen huolestuneisuus verottaa voimavarojamme. Pandemian, ydinsodan ja ilmastokatastrofin uhkat saattavat viedä meidät pelon ja ahdistuksen synkkään maailmaan.
Pahan olon ja ahdistuksen armoille jääminen ei kuitenkaan ole välttämätöntä. Ihminen kykenee muuttumaan. On olemassa lukuisia hyviksi havaittuja keinoja työstää pahan olon, ahdistuksen ja jopa masennuksen tunteita. Niiden käyttäminen vaatii kuitenkin paitsi osaamista, myös työtä ja vaivannäköä. Kirjassa opetetaan näiden menetelmien käyttämistä ja kannustetaan niiden harjoittelemista niin, että oma olotila paranee. Samalla saattavat monet jo unohduksiin jääneet tunnemöykyt löytää ratkaisunsa ja harjoituksia tekevä ihminen saattaa ohjautua henkisen kasvun tielle.
Kirjailijasta:
Pauli Juuti, valtiotieteen tohtori, emeritusprofessori ja tietokirjailija. Hän on ennen eläkkeelle siirtymistään toiminut Johtamistaidon Opisto JTO:n tutkimusjohtajana sekä Lappeenrannan teknillisen yliopiston johtamisen ja organisaatioiden professorina. Hän on myös ollut Tampereen yliopiston henkilöstöasioiden ja johtamisen dosentti. Lisäksi hän on kirjoittanut yli 60 kirjaa sekä tutkimusjulkaisua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappaleet, haastattelupyynnöt:
Pike Hilakari
pike@basambooks.fi
Myynti:
Jarkko Mali
jarkko@basambooks.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsinkiläinen erikoiskustantamo Basam Books on palannut juurilleen filosofian, kaunokirjallisten klassikkojen, runojen ja suurten hahmojen elämäkertojen pariin. Vanha kunnon Basam Books jatkaa tutulla laadusta tinkimättömällä linjallaan ja kustantamon puikkoihin on palannut yli 20 vuotta alalla toiminut kustannusjohtaja Batu Samaletdin. Jatkossa kustannusohjelmaamme kuuluvat vahvasti myös äänikirjat, tavoitteena on tuoda kaikki Basam Booksin mestariteokset kuunneltavaksi myös äänikirjoina!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Basam Books
Uutuuskirja paljastaa Helena Blavatskyn ennustuksen Suomen teosofisesta roolista8.4.2026 08:40:00 EEST | Tiedote
Helena Blavatskyn ennustus Suomen roolista valon lähteenä nousee esiin Tea Holmin uudessa teoksessa, joka tutkii teosofiaa ja Blavatskyn vaikutusta. Kirja käsittelee myös suomalaista teosofiaa Pekka Ervastin kautta.
Rooman kokeneet ylipäälliköt kiristävät otettaan. Onnistuvatko Hannibal ja Hasdrubal yhdistämään voimansa?20.3.2026 14:27:44 EET | Tiedote
Marcellus, ”Rooman miekka”, iskee rajusti Hannibalia vastaan eteläisessä Italiassa, ja Hispaniassa Uuden Karthagon vallannut Scipio haluaa nujertaa Hasdrubalin. Sitten kohtalo puuttuu peliin: sen saavat nähdä niin Marcellus kuin veljensä avuksi Italiaan rientänyt Hasdrubalkin.
Thomas Hardyn "Kaukana maailman melskeestä" ilmestyy ensimmäistä kertaa suomeksi20.2.2026 09:08:00 EET | Tiedote
Itsenäinen nainen, kolme kosijaa ja 1800-luvun Englannin maaseutu – tästä aineksesta syntyy Thomas Hardyn klassikko Kaukana maailman melskeestä (Far from the Madding Crowd, 1874), joka ilmestyy nyt ensimmäistä kertaa suomeksi. Teoksen on suomentanut Antti Immonen, ja mukana ovat myös jälkisanat sekä selitysosio.. Arvostelukappaleet: Anita Salo, anita@basambooks.fi.
Voltairen "Mikromegas" -klassikko kutsuu pohtimaan suvaitsevaisuutta20.2.2026 08:18:00 EET | Tiedote
Uusintapainos Voltairen Mikromegas-teoksesta tarkastelee filosofisin ja humoristisin keinoin älyllisen elämän mahdollisuuksia. Kirja käsittelee tieteen, suvaitsevaisuuden ja itseironian teemoja, ja sen ajankohtaisuus korostuu nykyajassa valistuksen arvojen puolustamisen tarpeessa.
Heikki Peltolan uusin kirja kutsuu lukijan näkemään elämän ihmeen yli tuhannen havainnon kautta16.2.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Heikki Peltolan uusin kirja "Oikein & Hyvin - Elämä suorana" tutkii elämän ihmettä. Teos tarjoaa vaihtoehdon egoistiselle maailmankuvalle ja rohkaisee oikeaan näkemiseen ja hyvään tekemiseen. Saatavilla myös Peltolan itsensä lukemana äänikirjana. Lisätietoja: anita@basambooks.fi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

